Więcej perspektyw dla uczniów "Mechanika"

- Wierzymy, że nauka na tym sprzęcie da uczniom przepustkę do dobrego życia zawodowego, a na rynek pracy dostarczy świetnych fachowców - zapewniano podczas otwarcia Centrum Edukacji Technicznej Haas w krośnieńskim "Mechaniku".
Na otwarciu Centrum Edukacji Technicznej Hass skorzystać mają nie tylko uczniowie "Mechanika", ale i lokalni przedsiębiorcy

Wstęga w Centrum Edukacji Technicznej Haas została przecięta w czwartek 10 września. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie stał się siedemnastą placówką w Polsce wyposażoną w sprzęt amerykańskiego potentata w zakresie produkcji obrabiarek CNC (sterowanych numerycznie).

- Bardzo często powtarzamy uczniom, że dyplom, choćby był najpiękniejszy, w momencie podjęcia pracy pójdzie do szuflady i trzeba będzie stanąć przed urządzeniem i pokazać, co tak naprawdę się umie. I dlatego zwracamy szczególną uwagę na to, aby wyposażyć uczniów w kompetencje, bo to one będą się liczyć na rynku pracy - mówił podczas otwarcia dyrektor "Mechanika" Bogdan Adamski.

Przy określaniu tych kompetencji "Mechanik" od dłuższego czasu współpracuje z firmami działającymi w Krośnie i w regionie, tak aby absolwenci gotowi byli do podjęcia pracy natychmiast po zakończeniu nauki.

Zdaniem dyrektora nowo otwarte centrum jeszcze bardziej zwiększy szanse uczniów na znalezienie zatrudnienia, bowiem obrabiarki firmy Haas wykorzystywane są przez ogromną rzeszę firm. Te z kolei nierzadko mają kłopot ze znalezieniem fachowców potrafiących je obsłużyć.

Od lewej: Simon Vanmaekelbergh (firma Haas), Bogdan Adamski (dyrektor "Mechanika") i Paweł Matejak (Abplanalp Consulting Sp. z o.o.)

Wtórował mu Paweł Matejak reprezentujący spółkę Abplanalp Consulting, dystrybutora obrabiarek Haas: - Dzisiaj, przy dwucyfrowym poziomie bezrobocia w Polsce, wskaźnik ten w zawodzie operatora maszyn numerycznych jest zerowy, a nawet ujemny, ponieważ wielu przedsiębiorców rezerwuje sobie przyszłych absolwentów. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest naprawdę duże.

Paweł Matejak zapewnił także o wsparciu ze strony spółki, na jakie "Mechanik" może liczyć w procesie edukacyjnym. Przybierze ono postać m.in. organizowanych przez Abplanalp warsztatów technologicznych, podczas których przedstawiciele firm z regionu oraz dalszych zakątków kraju będą mogli zobaczyć jakich fachowców kształci szkoła. Inną formą pomocy będzie zakup materiałów wykorzystywanych w czasie nauki obsługi obrabiarek. - Wszystko po to, aby zmniejszyć dystans między zakończeniem szkoły a podjęciem pracy przy obrabiarce - przekonywał.

Obrabiarki numeryczne firmy Haas są powszechnie używane przez firmy działające w regionie, dlatego zapotrzebowanie na operatorów tego typu sprzętu jest bardzo duże

O szansach na zatrudnienie oraz o korzyściach, jakie z uruchomienia centrum czerpać będą lokalni przedsiębiorcy, mówił także Prezydent Krosna Piotr Przytocki: - To będzie doskonałe miejsce sprzyjające zacieśnianiu współpracy z przemysłem, ale przede wszystkim stwarzaniu szans dla uczniów w zdobyciu kwalifikacji, a potem pracy o odpowiednim wynagrodzeniu.

- Teraz jesteśmy zdani na pana dyrektora - kontynuował Piotr Przytocki - aby odpowiednio wymagał od swoich pracowników i uczniów, tak żeby sprzęt ten został odpowiednio wykorzystany.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)