Celem piątkowej wizyty wicepremiera i prezesa Polski Razem Jarosława Gowina w Krośnie były konsultacje z rektorami ponad 30 państwowych wyższych szkół zawodowych. W krośnieńskiej PWSZ pełniący w rządzie Beaty Szydło funkcje ministra nauki i szkolnictwa wyższego Gowin rozmawiał z nimi o nowej ustawie, która zreformować ma polskie uczelnie. Opinia rektorów i ich propozycje zmian są dla wicepremiera bardzo cenne, tłumaczył.
- PWSZ-ty są szalenie ważne – to uczelnie zawodowe, stanowiące źródło lokalnych elit i pełniące ważną rolę kulturotwórczą. Wpisały się na trwałe w akademicki pejzaż kraju i chcemy umocnić ich pozycję w nowej ustawie. Wobec przemian cywilizacyjnych powodujących, że kształcenie zawodowe jest coraz bardziej poszukiwane przez pracodawców, będziemy wspierać jego rozwój – zapowiedział.
Po konsultacjach, Jarosław Gowin spotkał się na konferencji z dziennikarzami. Opowiedział o planach kierowanej przez niego partii na wybory samorządowe w 2018 roku. Wzorem ostatnich wyborów parlamentarnych Polska Razem rozważa zawarcie porozumienia z PiS oraz Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i wspólne walczenie o mandaty w sejmikach wojewódzkich. Na niższym szczeblu – w powiatach i gminach – decyzje dotyczące wchodzenia w koalicję lub samodzielnej walki o głosy podejmować będą lokalni liderzy partii.
Wicepremier odniósł się także do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej, dotyczących ograniczenia kadencyjności prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin. Jak opowiadał, przed wyborami parlamentarnymi w 2014 roku jego partia wypracowała z PiS wspólny program samorządowy i już wówczas mówiono o zasadzie dwukadencyjności. Polska Razem opowiedziała się wówczas za tym, aby kadencje były wydłużone do 5 lat. Te dwa rozwiązania łączyły cały obóz Zjednoczonej Prawicy, podkreślił.
- W ostatnich miesiącach nasi partnerzy z PiS zaproponowali ograniczenie kadencyjności wstecz. Z takim stanowiskiem my się nie możemy zgodzić, bo uważamy, że to byłoby sprzeczne z konstytucją – zastrzegł, zapewniając, że w tych punktach, których porozumienie z PiS nie obejmuje, Polska Razem ma swobodę w podejmowaniu autonomicznych decyzji, dlatego w przypadku ewentualnego głosowania będzie przeciwna takiemu rozwiązaniu.
Podczas wizyty w Krośnie list otwarty do wicepremiera Gowina wręczyli działacze Komitetu Obrony Demokracji. Napisali w nim: "Koalicja rządząca, w której jest również Pana partia Polska Razem – lekceważy polską Konstytucję, niszczy niezależność polskich sądów, rozbraja polską armię, obniża rangę polskiego systemu edukacji, degraduje pozycję Polski w Europie, dewastuje polską przyrodę". KOD zaapelował do Gowina, by jego ugrupowanie wyszło z "haniebnej koalicji".
"Polacy ceniący demokrację i praworządność czekają na Pana decyzję o powrocie do grona patriotów, którzy mają w sercu te wartości. Chodź z nami!" - napisali działacze KOD - organizacji, która powstała na znak protestu wobec zmian ustrojowych państwa.