W porównaniu z rokiem 2006, w minionym roku spadła ogólna liczba przestępstw, ale wśród nich zwiększyła się ilość przestępstw kryminalnych (np. kradzieże, bójki i pobicia, rozboje itp.). Wzrosła liczba drobnych kradzieży, czy oszustw internetowych, mniej było natomiast kradzieży z włamaniem i kradzieży samochodów. Nieznacznie wzrosła liczba rozbojów. Mimo wzrostu liczby wypadków drogowych, w porównaniu z rokiem 2006 mniej było ofiar śmiertelnych.
W roku 2007 policjanci przeprowadzili ogółem blisko 35,5 tysiąca interwencji. Na sprawców ponad 18 tys. ujawnionych wykroczeń nałożono ponad 7 tys. mandatów na kwotę ponad miliona złotych. Wobec 988 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu grodzkiego, a ponad 8,5 tys. sprawców wykroczeń pouczono. </p.
Piratów drogowych wyłapywał w ciągu roku przenośny fotoradar. Wykonał on ponad tysiąc zdjęć kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Policjanci ruchu drogowego mieli również do dyspozycji samochód wyposażony w videorejestrator. Przejeżdżając ponad 20 tys. kilometrów wykrył ponad półtora tysiąca wykroczeń.
W ubiegłym roku do policyjnego aresztu trafiło blisko 1900 osób, w tym ponad tysiąc do wytrzeźwienia. Wśród zatrzymanych było 49 kobiet i 20 nieletnich.
Na terenie powiatu krośnieńskiego stwierdzono ogółem 2 780 przestępstw - to o prawie 200 mniej niż rok wcześniej. Sprawców ponad 67,5 procent z nich wykryto.
Wśród stwierdzonych przestępstw przeważają czyny o charakterze kryminalnym, stanowią one blisko 70 procent ogólnej liczby przestępstw. Stwierdzono ich ponad 1 900 - to o 35 więcej niż rok wcześniej. Ich wykrywalność wyniosła ponad 56 procent. Prawdziwa plaga to kradzieże - głównie telefonów komórkowych. W 2003 r. było ich 510, a w 2007 - już 600. Od 5 lat spada natomiast liczba kradzieży z włamaniem.
Liczba rozbojów i wymuszeń rozbójniczych w minionym roku wyniosła 34. Dla porównania - 5 lat temu było ich aż 95. Spadła również liczba kradzieży samochodów. Z miasta i okolic zginęło ich 12.
Na drogach powiatu krośnieńskiego w 2007 r. doszło do 124 wypadków - to o 14 więcej niż rok wcześniej. Liczba ofiar śmiertelnych spadła z 21 do 11. Zatrzymano ponad 370 osób, które kierowały pojazdami na "podwójnym gazie".
W porównaniu z poprzednimi latami, w roku 2007 znacznie spadła liczba ukradzionych rowerów. Policja wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Bezpieczeństwa w minionym roku rozpoczęła akcję ich znakowania. - W Stanach Zjednoczonych udało nam się zakupić dwa urządzenia do znakowania. W Polsce są one 7 razy droższe. Realizacja tego programu sprawiła, że z kilkudziesięciu kradzieży zeszliśmy do kilkunastu - mówi komendant policji w Krośnie, Wiesław Nowak. Program znakowania rowerów będzie kontynuowany w mieście i rozszerzony na cały powiat. - Przymierzmy się również do pójścia krok dalej. Chcemy dla rowerzystów i motorowerzystów zaproponować kamizelki odblaskowe, które sprawią, że osoby te będą widoczne po zmroku - dodaje komendant.
Jak rysuje się najbliższa przyszłość krośnieńskiej policji? W tym roku wspólnie z policją słowacką będzie realizowany program współpracy przygranicznej. - Staraliśmy się o to dwa i pól roku. Finał jest bardzo szczęśliwy. Program został zatwierdzony przez Komisję Europejską i w tym roku powinniśmy go realizować - cieszy się komendant. Wspólnie ze słowackimi stróżami prawa krośnieńscy policjanci mają przeciwdziałać zjawiskom związanym z otwarciem granic, m. in. przestępczości drogowej, rozbojami i kradzieżami.
Komendant chciałby wcielić w życie pomysł stworzenia w Krośnie Centrum Leczenia Uzależnień. - Mamy kilku takich pensjonariuszy, których wypuszczamy o 12:00, a wieczorem oni znów nietrzeźwi są u nas z powrotem. Chcemy, żeby mieli możliwość przejścia całej ścieżki, odwiedzili psychologa i innych lekarzy. Zależy nam, żeby likwidować to negatywne zjawisko - mówi. Podkreśla jednocześnie, że takie rozwiązania świetnie funkcjonują zarówno za granicą jak i w Polsce.
Policja w Krośnie w bieżącym roku wzbogaci się o kolejne samochody. Tylko w najbliższych miesiącach otrzyma dwa terenowe Nissany, które trafią do komisariatów w Rymanowie i Dukli.
W tym roku policję czeka jeszcze jedno bardzo ważne przedsięwzięcie - remont budynku przy ul. Lwowskiej. - Zależy nam, żeby lepiej obsługiwać interesantów - mówi komendant. Z pewnością posłuży temu przebudowa biura obsługi, mieszczącego się na parterze. Powstanie również nowoczesna sala przesłuchań i tzw. centrum dowodzenia. Ponadto przebudowane zostaną parkingi. Powstanie miejsce do parkowania dla interesantów, pracowników oraz samochodów służbowych. - Aktualnie trwają prace projektowe. Mam nadzieje, że remont rozpocznie się w czerwcu - zapowiada Wiesław Nowak.
Krośnieńscy stróże prawa ciągle plasują się w czołówce najlepiej ocenianych komend w województwie podkarpackim. Komenda Miejska Policji w Krośnie jest jedną z siedmiu, które w ubiegłym roku osiągnęły 5 z 7 tzw. mierników, na podstawie których jednostki są oceniane. Lepszego wyniku nie osiągnęła żadna komenda.