W Krośnie debatowali rektorzy PWSZ-ów

Rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z całej Polski na dwa dni zjechali do Krosna. Debatowali nad miejscem tych uczelni w polskim systemie szkolnictwa wyższego.
Przedstawiciele blisko 30 uczelni przyjechali do Krosna, by omawiać reformę szkolnictwa wyższego w Polsce

Na wspólnych obradach rektorzy PWSZ-ów spotykają się dwa razy do roku w różnych miastach. Krosno było (30-31.01) po raz pierwszy gospodarzem Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KrePSZ). - Gościmy przedstawicieli prawie 30 uczelni. Ta konferencja to okazja dla Krosna do pokazania się - twierdzi prof. Janusz Gruchała, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Andrzej Kolasa

- Zazwyczaj zaproszenia przyjmujemy od rektorów uczelni, które już są dobre, które już okrzepły, dobrze się rozwinęły. Uznaliśmy, że taką uczelnią jest PWSZ w Krośnie. Mamy okazję gościć w ładnym mieście i dobrej szkole - mówi z kolei prof. Andrzej Kolasa (na zdjęciu obok), przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych, jednocześnie rektor PWSZ w Ciechanowie.

Na konferencji omawiano najważniejsze problemy dotyczące Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce w kontekście szkolnictwa wyższego. - Stoimy w przeddzień opracowania strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku, nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym - mówi prof. Andrzej Kolasa. - Trzeba wyraźnie określić misje tych uczelni, ich tożsamość i miejsce w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Są to bardzo istotne sprawy. Musimy je omawiać, wypracować zdanie na ten temat, wspólnie reprezentować interes naszych uczelni - wyjaśnia.

Konferencja to okazja dla krośnieńskiej uczelni do pokazania się - mówi prof. Janusz Gruchała, rektor PWSZ w Krośnie

Innym ważnym tematem dotyczącym PWSZ jest wdrażanie i realizacja Procesu Bolońskiego. - To coś, co skutkuje co najmniej wyjazdami studentów za granicę, przyjmowaniem studentów u nas - wyjaśnia prof. Janusz Gruchała, rektor PWSZ w Krośnie. - Trzeba to ustalić, a wymiana doświadczeń jest bardzo cenna.

Ważnym kierunkiem działalności uczelni są innowacje, wśród nich m. in. lotnictwo. Jedna z tych szkół już prowadzi takie kształcenie. - W grudniu ubiegłego roku powstała specjalna komisja międzyresortowa do spraw koordynacji kształcenia. Kształcenie lotników chcemy przenieść do kilku wybranych PWSZ-ów, które mają warunki do prowadzenia takiego kształcenia. Wśród nich jest również szkoła w Krośnie - potwierdza prof. Kolasa.

W całej Polsce funkcjonuje 35 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Uczy się w nich ponad 110 tys. studentów. To około 10 procent osób kształcących się w uczelniach publicznych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)