Trwa referendum: gdzie i jak wziąć w nim udział?

W niedzielę (6.09) odbywa się referendum ogólnokrajowe w "sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa". Sprawdź gdzie i w jaki sposób wziąć w nim udział.
JOW-y, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa oraz kwestia rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika - w tych sprawach wypowiadają się w referendum Polacy

Referendum odbywa się z inicjatywy byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który pomysł jego przeprowadzenia przedstawił po I turze wyborów prezydenckich.

Uprawnieni do głosowania - obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, nie zostali pozbawieni praw publicznych, praw wyborczych lub ubezwłasnowolnieni - po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem (np. dowodu osobistego lub paszportu), otrzymują kartę do głosowania zawierającą trzy pytania o następującej treści:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Na pytania należy odpowiedzieć "TAK" lub "NIE", poprzez postawienie znaku "X" w odpowiednich kratkach znajdujących się obok pytań.

Referendum będzie wiążące, jeżeli wypowie się w nim więcej niż 50% uprawnionych do głosowania.

Lokale obwodowych komisji ds. referendum będą otwarte od godz. 6.00 do godz. 22.00. 

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z organizowanego przez urząd miasta dowozu do lokalu referendalnego. Aby to zrobić powinny skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Obywatela w Urzędzie Miasta Krosna (numer telefonu: 13 43 675 43), które będzie czynne przez cały okres trwania referendum, i umówić się co do godziny dowozu. Transport jest bezpłatny.

W czasie głosowania osobom niepełnosprawnym mogą pomagać inne osoby: osoby towarzyszące lub jakiekolwiek inne osoby przebywające w lokalu (z wyłączeniem członków obwodowej komisji ds. referendum oraz mężów zaufania), które postawią krzyżyk na karcie do głosowania.

Przypominamy, że do zakończenia głosowania (do godz. 22.00, chyba że podjęta zostanie uchwała o przedłużeniu głosowania) trwa cisza referendalna. W okresie tym zabronione jest prowadzenie kampanii referendalnej. Nie można także publikować sondaży ani cząstkowych wyników głosowania.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)