Teatr, jojo i silent disco. Strachy po raz siódmy.

Spektakle, wystawy, prezentacje filmów, bookcrossing, koncert akordeonowy, pokaz tanga argentyńskiego, a nawet silent disco. Program siódmej edycji festiwalu Nocnych Teatraliów Strachy jest wyjątkowo bogaty. Dwudniowa impreza rozpoczyna się w najbliższy piątek.
Nocne Teatralia Strachy to przede wszystkim święto teatru. Międzynarodowe, bo biorą w nim udział artyści z zagranicy. W tym roku w Krośnie gościł będzie Słowak Divadlo Kontra (na zdjęciu)

Międzynarodowy Festiwal Nocnych Teatraliów "Strachy" to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Krośnie. Organizowany jest od siedmiu lat przez Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. W tym roku teatralia odbędą się w dniach 5-6 września.

Program tegorocznej edycji przygotowany został tak, aby zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do wyjścia z domu i wzięcia udziału w festiwalowych wydarzeniach.

"Strachy" to przede wszystkim święto teatru. W tym roku patronuje mu Józef Szajna, który mawiał, że "sztuka jest ryzykiem artysty". - To właśnie te słowa stały się myślą przewodnią festiwalu, w ramach którego przybliżymy zresztą sylwetkę naszego patrona. Krośnianie będą mogli poznać świat Józefa Szajny poprzez projekcje dwóch filmów: "Sztuka w niewoli" oraz "Człowiek zaniedbuje siebie" - zapowiada Paweł Wrona, kierownik artystyczny imprezy.

Wrona podkreśla, że festiwal ma formę przeglądu, co wyklucza rywalizację pomiędzy zespołami biorącymi w nim udział, a teatralne zmagania są wyłącznie formą spotkania i wymiany doświadczeń. Widzowie będą mogli wypowiedzieć się na temat obejrzanych przedstawień poprzez wrzucenie karteczki z opinią do specjalnej skrzynki umieszczonej w festiwalowej kawiarence. - Dla przyjeżdżających teatrów to właśnie wrażenia widzów, ich uśmiechy na twarzy, zamyślenie i satysfakcja są najważniejsze - zapewnia kierownik artystyczny.

Spektakle teatralne oglądać będzie można przez dwa dni: w piątek (5.09) i w sobotę (6.09)

Festiwal otworzy premiera filmu pt. "Roszada" w reżyserii Jakuba Sawickiego. Obraz opowiada o tym, jak dzięki zapałowi, energii i pomysłowości organizatorów, wolontariuszy oraz osób wspierających imprezę, tworzone są krośnieńskie teatralia.

W piątek (5.09) na krośnieńskiej scenie wystąpią Teatr Ecce Homo z Kielc oraz gość ze Słowacji - Divadlo Kontra. Pierwszy dzień festiwalu zakończy premiera spektaklu pt. "Poker Swing", w wykonaniu grupy warsztatowej Teatru s.tr.a.c.h. z Krosna. - Mogę zapewnić, że piątkowe zakończenie będzie ogniste, nie tylko ze względu na scenerię przedstawienia, karcianą magię i pokerowe zmagania, ale przede wszystkim dzięki technice teatru ognia. To show po prostu rozgrzeje widzów do czerwoności - zdradza Paweł Wrona.

Spektakle, które będzie można zobaczyć, zostały stworzone w różnych technikach teatralnych: pantomima, teatr lalek, teatr dramatyczny, improwizacja teatralna, monodram i teatr ognia

Natomiast w sobotę (6.09) organizatorzy będą chcieli zachęcić widzów, aby podjęli z nimi ryzyko i dali się ponieść teatralnemu wirowi. W ramach wydarzenia "Emerytura równa się Kultura" zaprezentowany zostanie najnowszy spektakl Teatru Nikoli z Krakowa, po którym aktorzy opowiedzą o możliwościach działania osób w wieku emerytalnym i korzyściach płynących z tej aktywności. Z kolei Teatr Jednego Wiersza z Opola przygotował trzy jednoaktówki, przedzielone kwadransowymi antraktami. Zakończenie festiwalu należeć będzie do Teatru Improwizacji Afront z Warszawy.

W przerwach pomiędzy kolejnymi przedstawieniami widzowie tradycyjnie liczyć mogą na animacje zespołów teatralnych.

Spektakle stworzone zostały w różnych technikach teatralnych: pantomima, teatr lalek, teatr dramatyczny, improwizacja teatralna, monodram, teatr ognia. - To nie przypadek - wyjaśnia Wrona - Naszym głównym celem jest zaprezentowanie krośnianom możliwości teatru alternatywnego, bogactwa środków i tematów poruszanych przez aktorów.

Podczas tegorocznych teatraliów po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda "Zasłużony dla Teatru Alternatywnego". Jej pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h., które liczy, że podobne wyróżnienie przyznawane będzie w każdej kolejnej edycji festiwalu.

Oprócz występów teatralnych, w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się m.in. pokazy tanga argentyńskiego i Mistrza Europy w jojo, Silent Disco oraz koncert Crazy Accordion Trio

Program imprezy uzupełniają wydarzenia kulturalno-artystyczne. W piątek odbędą się wernisaże dwóch wystaw: "Non Camera" Jana Gieracha (studenta Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu) i "ScenoPanaceum" Karoliny Szelc (studentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu). - Prace, które zobaczyć będzie można w hallu RCKP, stanowią osobiste przemyślenia autorów nad ulotnością uczuć bądź efekt ich pracy nad scenografią do spektakli i filmów - opisuje charakter ekspozycji Paweł Wrona.

"Oczytani - Regałowa Rewolucja" to z kolei piątkowa propozycja dla miłośników książek. Jest to autorski projekt Stowarzyszenia Teatr s.tr.a.c.h. - W ubiegłym roku podarowaliśmy mieszkańcom Krosna blisko 300 książek - mówi z dumą Wrona - Chcemy to kontynuować. Tym razem wspólnie podarujemy nowe życie przeczytanym książkom poprzez bookcrossing, czyli wymianę książek przeczytanych na inne, używane lub nowe. Wymianę książek umożliwi Regał Książkowy Oczytanych. Jego otwarcie nastąpi 5 września (dostępny będzie dla krośnian przez cały rok).

W festiwalowym rozkładzie jazdy znalazły się także: pełen namiętności, rywalizacji i nostalgii pokaz tanga argentyńskiego; koncert Crazy Accordion Trio (zespołu nadającego nowe znaczenie muzyczne akordeonom) oraz pokaz mistrza Europy w jojo Grzegorza "Plamek" Wójcika.

Nowością, nie tylko w ramach teatraliów, ale w ogóle w Krośnie, będzie piątkowe Silent Disco - bezgłośna impreza, której uczestnicy zakładają na uszy słuchawki i tańczą w rytm sączących się przez nie dźwięków. Tańczyć będzie można na parkiecie w ogródku Klubokawiarni Ferment, wybierając spośród trzech dostępnych kanałów muzycznych.

Warto podkreślić, że większość wydarzeń w ramach festiwalu jest bezpłatna.

Paweł Wrona zachęca mieszkańców Krosna do udziału w Teatraliach: - Festiwal jest wspaniałą okazją do spotkania krośnian ze sztuką oraz szansą na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czym ona obecnie jest i jaka jest rola artysty we współczesnym świecie.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)