Miasto już po raz drugi organizuje imprezę, która ma na celu przybliżenie mieszkańcom postaci Ignacego Łukasiewicza oraz historycznych wydarzeń, jakimi było powstanie pierwszej na świecie kopalni ropy oraz zapalenie lampy naftowej. 31 lipca odbędzie się happening "Świet(l)ne Miasto".
Mieszkańcy Krosna mogą aktywnie włączyć się w przygotowania do tego wydarzenia. Ogłoszono bowiem konkurs na "Naświet(l)niejszą lampę". Zasady są takie, jak w ubiegłym roku. - Mieszkańcy, decydujący się na udział w akcji, są proszeni o przygotowanie lamp, inspirowanych lampami naftowymi z XIX i XX wieku - mówi Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Panuje absolutna dowolność co do kształtu, wielkości, formy, materiałów czy też kolorów wykonywanych prac. Gotowa lampa musi jednak się zaświecić (wybór metody jej zapalenia pozostaje w gestii twórcy). Musi być też podpisana (imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania).
Lampę należy przekazać organizatorom ostatniego dnia lipca tuż po zakończeniu imprezy na stoisku RCKP na Rynku. Najciekawsze z zebranych prac zostaną zaprezentowane na wystawie przygotowanej przez Muzeum Rzemiosła podczas Karpackich Klimatów. Dodatkowo każda osoba odwiedzająca wystawę będzie mogła wybrać najpiękniejszą lampę "Świet(l)nego Miasta" - ciekawe nagrody czekają na zwycięzców i na głosujących.
W ubiegłorocznym konkursie o miano "Najświet(l)niejszej lampy" walczyło aż 15 lamp. Zwyciężyło dzieło Anny Kierońskiej, Mai Krzanowskiej i Sławomira Sitarza.
W tym roku happening "Świet(l)ne Miasto" odbędzie się pod hasłem "Dwie historie". Pierwsza z nich pt. "Jak to ze światłem bywało" przybliży dzieje światła. Druga pt. "Jak to z ropą i gazem bywało" pozwoli poznać tajniki procesów wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Na płycie Rynku w scenerii pełnej urządzeń wiertniczych będzie można posłuchać o tradycjach górniczych w naszym regionie. Całości dopełni efektowne widowisko - uliczny spektakl "światła i dźwięku" oraz iluminacja Rynku.
Na zdjęciach: niektóre z lamp zgłoszonych do konkursu w 2008 roku.