Spis ludności: chcą wiedzieć jak żyjemy

W piątek (01.04) ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Rachmistrz może jednak zapukać do naszych drzwi najwcześniej za kilka dni, w piątek (8 kwietnia). Nie przyjdzie jednak do każdego mieszkania w Krośnie, a do losowo wybranych.
Spisywanie mieszkańców potrwa do czerwca. Do zbierania takich danych zobowiązuje nas członkostwo w Unii Europejskiej

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to ogólnopolska akcja. Spisywane będą dane według stanu na dzień 31 marca 2011 r. o godz. 24.00. Wymaga tego od nas Unia Europejska. W naszych domach pojawią się rachmistrzowie spisowi zaopatrzeni w urządzenie mobilne HTC - smart phone (rozbudowany telefon komórkowy).

Akcja rozpoczęła się pierwszego dnia kwietnia, jednak faktyczne spisywanie ludności zacznie się dopiero w piątek (08.04).

Telefony HTC wyposażone w specjalną aplikację umożliwią rachmistrzom łatwe wprowadzanie i przesyłanie danych

Rachmistrzowie zbierać będą dane dotyczące stanu i charakterystyki demograficznej ludności, edukacji, aktywności ekonomicznej osób, dojazdu do pracy, źródła utrzymania osób, niepełnosprawności, obywatelstwa, migracji wewnętrznych i zagranicznych, narodowości i języka oraz mniejszości narodowych i etnicznych, wyznania, gospodarstwa domowego i rodziny oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych.

Udzielenie odpowiedzi rachmistrzowi jest obowiązkowe, za wyjątkiem kilku pytań. - Nie musimy odpowiadać na pytania dotyczące pozostawania w związku nieformalnym, wyznania, liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów prokreacyjnych - informuje Maciej Gernand, sekretarz miasta. - Prosimy mieszkańców Krosna o życzliwy stosunek do rachmistrzów - apeluje. Odmowa rozmowy z rachmistrzem grozi grzywną.

Maciej Gernand - sekretarz miasta

Spis będzie przeprowadzany na cztery sposoby: poprzez rejestry administracyjne, telefonicznie przez ankieterów statystycznych, poprzez wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez rachmistrzów spisowych, możemy też spisać się samodzielnie przez internet.

Ankieta zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu pytań. Wizyta rachmistrzów może więc zająć nawet pół godziny. Z czasem, gdy nabiorą oni doświadczenia, czas zabrany ankietowanemu na pewno się skróci.

W Krośnie rachmistrzowie pojawią się tylko w 30 procentach ogółu mieszkań. - Stanowi to około 15 tysięcy domów - mówi Maciej Gernand. Miejsca te zostaną wytypowane poprzez losowanie. - Rachmistrzowie będą zbierać odpowiedzi do ankiety podstawowej lub rozszerzonej, ta druga będzie miała jednak zastosowanie w przypadku tylko 5 procent ankietowanych.

Każdy rachmistrz będzie wyposażony w taką plakietkę

Spisu ludności w Krośnie dokona 26 rachmistrzów. Każdy z nich będzie wyposażony w umieszczony w widocznym miejscu identyfikator zawierający m.in. zdjęcie ankietera, imię i nazwisko, pieczęć Urzędu Statystycznego.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do tożsamości rachmistrza, można kontaktować się z pracownikami Gminnego Biura Spisowego - Urząd Miasta Krosna ul. Lwowska 28a pok. 314, 317 (nr tel.: 13 47 43 317, 13 47 43 314 lub 605 591 353).

Spis potrwa do 30 czerwca 2011 roku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)