Samoloty będą zrzucać szczepionki dla lisów

Od soboty (21.04) rozpoczyna się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Samoloty startujące z krośnieńskiego lotniska będą rozrzucać je po terenie całego województwa. Ze względu na liczne przypadki zachorowań, w tym roku szczepionek będzie znacznie więcej.
W tym roku dla wolno żyjących lisów przeznaczonych będzie ponad 900 tys. porcji ze szczepionką

Od początku roku na Podkarpaciu zanotowano już 37 przypadków wścieklizny. Sytuacja jest dużo poważniejsza niż w 2011 roku - co prawda wtedy zanotowano 63 przypadki, ale w ciągu całego roku. Dlatego zdecydowano, by akcję szczepień wolno żyjących lisów nieco przyspieszyć, ale też zwiększyć liczbę zrzucanych szczepionek.

Porcja szczepionki w postaci okrągłego plastra koloru brązowo-szarego posiada charakterystyczny zapach, który jest wyczuwalny przez lisa. Blister (przynęta) zawiera w środku aluminiowy-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Tak wygląda porcja szczepionki. Nie należy jej dotykać, bo takiej szczepionki lis już nie zje

Jeśli ktoś znajdzie taką szczepionkę, nie powinien jej podnosić, ani w ogóle dotykać - takiej przynęty lis już bowiem nie przyjmie. W przypadku kontaktu człowieka ze szczepionką konieczne jest umycie się mydłem w bieżącej wodzie. Jeśli dodatkowo szczepionka zostanie rozerwana, konieczna będzie wizyta u lekarza rodzinnego.

W okresie trwania akcji i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać mięsożernych zwierząt domowych na tereny niezabudowane, a ponadto wstrzymać się od polowań.

Wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących rozpoczyna się w sobotę (21.04). Szczepionki będą zrzucane po całym województwie z czterech samolotów startujących z krośnieńskiego lotniska.

Samoloty ze szczepionkami wystartują z krośnieńskiego lotniska. Jeśli pozwoli pogoda będą rozrzucać je przez tydzień od 21 do 28 kwietnia.

- Zrzuty odbywają się poza terenami zurbanizowanymi - mówi Janusz Ciołek, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Natomiast na terenie miast i na obszarach przyległych szczepionka będzie wykładana ręcznie.

O tym, gdzie szczepionka będzie wyłożona na terenie Krosna, zadecyduje Powiatowy Lekarz Weterynarii - Andrzej Chrzanowski. Jak informuje, na pewno szczepionka trafi tam, gdzie odnotowano przypadki wścieklizny, m.in. w okolice składowiska odpadów i w lesie zwanym "Dębiną" na pograniczu Krosna i Krościenka Wyżnego.

Wścieklizna to śmiertelna choroba. Zgon zwierzęcia następuje po kilku dniach

W porównaniu z ubiegłym rokiem na Podkarpaciu rozrzuconych będzie znacznie więcej szczepionek. - W 2011 roku było wykładanych 20 dawek na kilometr kwadratowy, zrzuty były w liniach co kilometr, a w tym roku będzie to 30 dawek na kilometr i w liniach zrzutu co 500 metrów - informuje Janusz Ciołek. Na tegoroczną akcję (łącznie na edycję wiosenną i jesienną) przeznaczono ponad 960 tys. szczepionek. To o ponad 200 tys. dawek więcej niż w ubiegłym roku.

Zrzuty szczepionki z samolotów planowane są do 28 kwietnia. - Odporność lisów uzyskiwana jest maksymalnie po 21 dniach - dodaje Janusz Ciołek.

W samym powiecie krośnieńskim łącznie od początku roku zanotowano 21 przypadków wścieklizny. Badane są dwie kolejne próbki.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)