PWSZ nagrodziła pomysły studentów

Systemy zwiększające bezpieczeństwo motocyklistów, żużlowców oraz podróżujących samochodami kobiet w ciąży to pomysły, które zwyciężyły w konkursie "Masz nowatorski pomysł", zorganizowanym w krośnieńskiej PWSZ.
Chroniące zdrowie lub ułatwiające życie - tak opisano pomysły zgłoszone na konkurs przez studentów PWSZ. Na zdjęciu trzech laureatów. Od lewej: Grzegorz Markiewicz (I miejsce), Bartłomiej Michalski (III miejsce) i Marek Gazda (wyróżnienie)

Konkurs "Masz nowatorski pomysł" odbył się w PWSZ po raz pierwszy. Adresowany był do studentów wszystkich roczników i kierunków. Dzięki niemu uczelnia chciała im umożliwić zaprezentowanie swoich autorskich pomysłów w wielu różnych dziedzinach: w zakresie wynalazczości, nowych rozwiązań organizacyjnych, promocji szkoły czy rozrywki. Zgłoszenie do konkursu musiało zawierać nie tylko opis pomysłu, ale także oszacowanie kosztów jego realizacji i wdrożenia.

Na konkurs zgłoszono ponad 40 pomysłów, z czego do oceny dopuszczone zostały 22. Zanim jury wyłoniło zwycięzców, dokładnie analizowało każde zgłoszenie oraz spotkało się z ich autorami.

Zwycięzcą konkursu został Grzegorz Markiewicz, w chwili zgłoszenia do konkursu student IV roku, obecnie absolwent, który przedstawił pomysły na trzy systemu zwiększające bezpieczeństwo motocyklistów, żużlowców oraz kobiet w ciąży podróżujących samochodami.

Pierwszy z nich – Wheelie Stop – ma zapobiegać nadmiernemu uniesieniu się przedniego koła motocyklu. Pregnant Safety System to natomiast rozwiązanie, które w razie kolizji lub wypadku samochodu chronić ma nieprzypięte pasami bezpieczeństwa kobiety w widocznej ciąży (zgodnie z polskim prawem kobiety w widocznej ciąży nie muszą zapinać pasów). - Speedway Safety System MSSS to mój flagowy pomysł - mówi z kolei o trzecim projekcie Grzegorz Markiewicz. - Narodził się w mojej głowie po wypadku, jakiemu uległ świetnie zapowiadający się żużlowiec Australijczyk Darcy Ward. Jest to rozwiązanie, które poprawia bezpieczeństwo na torze.

Autor pomysłów nie zdradza zbyt wiele szczegółów. Zapewnia jednak, że rozwiązania techniczne do każdego z nich są już gotowe. Zostaje kwestia testów, a potem ewentualnego wcielenia koncepcji w życie. Potwierdza to dr Dominik Wróbel, dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ: - Wszystkie pomysły, które zostały zgłoszone do konkursu i były oceniane przez jury, to pomysły, których realizacja jest realna. W czasie spotkań z ich autorami poznawaliśmy ich szczegóły i wiemy, że nie jest to wyłącznie teoria.

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, rektor PWSZ (z prawej), oraz dr Dominik Wróbel, dyrektor Instytutu Politechnicznego, zadeklarowali wsparcie w realizacji zgłoszonych na konkurs pomysłów

Jury konkursu przyznało także II I III nagrodę oraz trzy wyróżnienia. II miejsce zajął Bartłomiej Zimny za pomysł na aplikację "PWSZbook", która służyłaby komunikacji między studentami i pracownikami uczelni, zaś III miejsce przypadło Bartłomiejowi Michalskiemu za twórcze wykorzystanie możliwości oprogramowania Solid Edge St7. Wyróżnienia przyznano natomiast Łukaszowi Sypieniowi (za pomysły na promocję uczelni, m.in. poprzez uczelniany teledysk), Markowi Gaździe (za pomysł na film krótkometrażowy i projekt gabinetu luster dla turystów odwiedzających "Miasto Szkła") oraz Jarosławowi Cebuli (za projekt aranżacji uczelnianego studia nagraniowego). Zdobywcy trzech pierwszym miejsc otrzymali nagrody pieniężne - 1500, 800 i 500 zł. Wszyscy otrzymali także upominki rzeczowe.

Zwycięzcom gratulował prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, rektor PWSZ. - Zgłoszone pomysły doskonale wpisują się w charakter naszej uczelni, gdzie łączymy myśl techniczną z troską o człowieka. To nie są pomysły dla pomysłów, one mają pomagać ludziom, chronić ich zdrowie lub ułatwiać im życie. To mnie bardzo cieszy - przyznał. - Jako uczelnia na pewno będziemy wspierać ich realizację - zadeklarował rektor.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)