Przynieś żużlowe pamiątki do muzeum. Będzie wystawa

Muzeum Podkarpackie przygotowuje wystawę o historii żużla w Krośnie. Muzealnicy liczą, że część eksponatów wypożyczą na nią miłośnicy czarnego sportu. - Dzięki temu wystawa będzie jeszcze ciekawsza - zachęcają.
- Żużel był i jest w Krośnie bardzo popularny, dlatego postanowiliśmy przypomnieć historię tej dyscypliny w naszym mieście - mówi Łukasz Kyc z Muzeum Podkarpackiego

Czwartek, 14 kwietnia, godz. 17.00, to data, którą fani speedwaya powinni obowiązkowo wpisać do żużlowego kalendarza na bieżący sezon. W Muzeum Podkarpackim w Krośnie odbędzie się wówczas wernisaż wystawy pt. "Z wilkiem na plastronie. 60 lat krośnieńskiego sportu żużlowego". - To będzie pierwsza ekspozycja opowiadająca o dziejach żużla w Krośnie, który w naszym mieście był i jest niezwykle popularny, a którego historia zaczęła się u nas w 1956 roku, kiedy przy Klubie Sportowym Legia Krosno utworzono sekcję żużlową - zapowiada wystawę Łukasz Kyc, kierownik Działu Historycznego w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Żużlowymi pamiątkami - zdjęciami, programami rozgrywek, medalami czy historycznymi plastronami - oraz sprzętem, m.in. motocyklami, muzealnicy zamierzają wypełnić dwie duże sale. W pierwszej zaprezentowany zostanie okres do 1969 roku, kiedy na kilkanaście lat zawieszono działalność sekcji. Eksponaty związane z drugim rozdziałem w historii czarnego sportu w Krośnie, który rozpoczął się od reaktywacji sekcji w 1986 roku i trwa do dzisiaj, trafią do drugiej sali.

Historia żużla w Krośnie liczy dokładnie 60 lat

Większość eksponatów udało się pozyskać dzięki współpracy muzeum z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Motorowym. Sporo pamiątek pożyczyli historykom również byli zawodnicy i działacze, m.in. Edward Węklar, Ireneusz Kwieciński, Joachim Piechaczek, Kazimierz Bobusia czy Stanisław Jagiełło. Nie zawiedli także fani. Na ich pomoc, podobnie jak na pomoc innych byłych żużlowców i ich rodzin, organizatorzy wystawy cały czas jednak liczą. - Jeżeli ktoś ma w domu pamiątki lub sprzęt, które mógłby nam wypożyczyć na wystawę, to z pewnością przyczyni się do tego, aby ekspozycja zaprezentowała historię żużla w Krośnie w jeszcze pełniejszy i ciekawszy sposób - zachęca Łukasz Kyc.

W domach byłych zawodników i fanów czarnego sportu nie brakuje pamiątek, które mogłyby wzbogacić przygotowywaną właśnie wystawę

Osoby, które chciałyby przynieść żużlowe pamiątki do muzeum, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 13 43 213 76 (prosić z Działem Historycznym) lub mailowy: historia@muzeum.krosno.pl.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)