Termin: 30/31 maja 2015 r. (sobota/niedziela), godz. 20.00-6.00.
Miejsce: Kryta Pływalnia w Krośnie, ul. Wojska Polskiego 45a.
Od godz. 20.00 do 21.00 pływać będą najmłodsi - uczniowie podstawówek. Od 21.00 do północy do wody wskakiwać będzie młodzież. Od północy do rana tory na basenie należeć będą do dorosłych.
Wymagany sprzęt: strój pływacki, czepek i okulary. Płetwy, łapki i deseczki zostają w domu albo na brzegu basenu, bo podczas I Nocnego Charytatywnego Maratonu Pływackiego nie można z nich korzystać.
- W ciągu 10 godzin pływania zostanie ustanowiony pierwszy w historii rekord Krosna w długości przepłyniętego dystansu w ciągu jednej nocy - zapowiada Maciej Koza, prezes Klubu Pływackiego Masters Krosno, organizatora wydarzenia. - Prawdopodobnie będzie to dystans dłuższy niż 100 km, a może nawet uda się nam pokonać granicę 150 km.
Dystans, który uczestnicy maratonu wspólnie przepłyną uda się orientacyjnie określić dopiero po zamknięciu liczby zgłoszeń, a te wciąż przychodzą. Każda z osób chętnych do udziału w imprezie deklaruje ile czasu spędzi w wodzie (maksymalnie może to być 120 minut) oraz jaką odległość planuje przepłynąć. - To może być 15 minut, pół godziny lub 1,5 godziny, 200 metrów lub 2 kilometry. Na ile kto się czuje. Fajnie jednak, aby przy okazji ustanawiania rekordu dla Krosna spróbować pobić swój własny rekord - zachęca prezes Koza.
W deklaracji znajduje się również miejsce na sugestię dotyczącą godziny rozpoczęcia startu. - Chodzi o to, aby stworzyć grafik startów. Przyjęliśmy, że w jednym czasie, na jednym torze, pływać mogą maksymalnie dwie osoby. Grafik pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której ktoś musiałby długo czekać na swoją kolej wejścia do basenu - wyjaśnia organizator.
Dla osób, którym uda się pokonać dystans 2,5 kilometra, przewidziano medale: szklane, eleganckie, z logo maratonu. Jednak każdy z uczestników opuści basen przy Wojska Polskiego z pamiątką, która przypominać będzie o imprezie. - Mamy przygotowane okolicznościowe kubki i dyplomy, na których wpisany będzie przepłynięty dystans - opisuje Maciej Koza.
Oprócz możliwości uczestnictwa w ustanowieniu rekordu organizatorzy zaplanowali także dodatkowe atrakcje i wydarzenia. Pomoc zmęczonym pływakom zadeklarowali się świadczyć masażyści, będą napoje energetyzujące, termosy z kawą i herbatą oraz drobny poczęstunek. - W brodziku obok basenu głównego odbędą się także zajęcia z aerobiku, pokaz pływania niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym oraz prezentacja sprzętu płetwonurkowego połączona z darmowymi zajęciami z nurkowania - wylicza prezes Klubu Masters.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną, do 15 maja (piątek), do północy. Formularz znaleźć można na stronie klubu, pod adresem www.masters.krosoft.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wpisowe wynosi 15 zł/osobę.
Dzięki transmisji realizowanej przez firmę Stimo, ustanawianie rekordu oglądać będzie można na żywo w internecie.
- Niezależnie od dystansu, który razem pokonamy, wszyscy popłyniemy przede wszystkim dla Maćka - podkreśla nadrzędny cel maratonu Maciej Koza. Chodzi o Maćka Huczwę z Odrzykonia - 6-latka, który pierwszą walkę o życie rozegrał już w chwili narodzin. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji "Zdążyć z Pomocą", ma wadę ośrodkowego układu nerwowego, porażenie czterokończynowe, cierpi na padaczkę lekooporną, zmagał się z ciężką niewydolnością nerek. Wymaga regularnej, intensywnej rehabilitacji, która jest skuteczna, ale bardzo droga.
- W zamian za reklamę podczas imprezy, sponsorzy wpłacają środki pieniężne na leczenie i rehabilitację Macieja Huczwy. Dotychczas udało nam się pozyskać już ponad 20 sponsorów, a kwota, którą wpłacili na konto to 4800 zł - cieszy się prezes Mastersów.
Datki od osób prywatnych będą natomiast zbierane do puszek Fundacji "Zdążyć z Pomocą" na basenie w dniu zawodów.