"Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej" to projekt Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zakłada budowę "autostrady" rowerowej biegnącej przez teren pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ścieżki będą ze sobą połączone, tworząc trasę o długości około 2 tysięcy kilometrów. Samorządy, które włączą się w ten projekt wybudują ścieżki niewielkim kosztem, bo Unia Europejska i budżet państwa pokryje aż 95 procent wydatków. O udział w nim stara się również Krosno.
Główną korzyścią z realizacji tego projektu ma być powstanie spójnego systemu tras rowerowych Polski Wschodniej, mającego charakter ponadregionalnego produktu turystycznego. Ma on eksponować walory krajobrazowe oraz dziedzictwo kulturowe i historyczne wschodniej części kraju.
Projekt zakłada budowę ścieżek rowerowych o utwardzonej nawierzchni (głownie na terenach miast) oraz ich wytyczenie na terenie pozamiejskim, gdzie z uwagi na środowisko naturalne, nie jest wskazane położenie nawierzchni bitumicznej lub betonowej. Ścieżki będą przystosowane i oznakowane w ten sposób, żeby można było po nich bezpiecznie jeździć.
Przy trasie "autostrady" musi powstać cała infrastruktura: parkingi dla rowerów, serwisy, wypożyczalnie sprzętu czy wiaty do odpoczynku. W pobliżu muszą być również miejsca noclegowe. Ponadto, ścieżki mają być tak opracowane, by co 100 kilometrów znajdował się węzeł komunikacyjny, umożliwiający turystom dostęp do pociągów i autobusów. Dzięki powstaniu tras dla jednośladów, ma się również poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.
W województwie podkarpackim "autostrada" ma liczyć około 300 kilometrów. Do projektu chce przyłączyć się również nasze miasto. - Do opracowania jednolitego przebiegu trasy rowerowej Krosno zaprosiło do współpracy gminy ościenne: Korczyna, Miejsce Piastowe, Rymanów i Iwonicz Zdrój. Ostateczna formuła została już przygotowana i wysłana do Urzędu Marszałkowskiego - informuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.
Trasa przygotowana przez Krosno i sąsiednie miejscowości ma długość około 50 km. Jej początek miałby miejsce w Jaśliskach. Stamtąd wiodłaby przez Szklary, Królik Polski, Bałuciankę, Lubatową Iwonicz Zdrój, Iwonicz, Rogi, Wrocankę, dalej przez Krosno, Korczynę, Czarnorzeki i Węglówkę. Stamtąd rowerzyści będą mogli się udać w stronę Golcówki, Wysokiej Strzyżowskiej i Strzyżowa. Odcinek z Węglówki do Strzyżowa będzie już w gestii samorządu strzyżowskiego, połączy się z trasą zaproponowaną przez gminę Strzyżów, prowadzącą w stronę Boguchwały i Rzeszowa.
"Autostrada" rowerowa biegnąca przez wschodnią część kraju ma kosztować 50 mln euro. 85 procent tej kwoty stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 10 procent - z budżetu państwa. Pozostała część - 5 procent - będzie pochodzić z kas samorządów. Na realizację projektu Podkarpacie otrzyma 9,4 mln euro.