Przez Krosno znowu jeździ pociąg. Dowiezie na linie dalekobieżne videocam photo_camera

Od niedzieli (11.03) PKP uruchomiło dwie pary pociągów kursujących na trasie Zagórz – Krosno – Jasło. Celem nie jest jednak skomunikowanie miast naszego regionu, a dowóz do pociągów Intercity kursujących w głąb Polski.

Pociągi jeżdżą we wszystkie dni tygodnia - odwołanych będzie jedynie kilka kursów w okresie Wielkanocy. Zatrzymują się wyłącznie na stacjach Zagórz, Sanok, Krosno i Jasło. Dla wysiadających w Jaśle PKP zapewnia przesiadkę do pociągów Intercity "Małopolska" i "Karpaty", których trasa przecina cały kraj.

Formalnie przewozy realizuje prywatna spółka SKPL Cargo jako podwykonawca PKP Intercity. Nowe połączenie utrzyma się na pewno do 9 czerwca, bo do tego czasu ważny jest rozkład. Prawdopodobnie po tym terminie mogą się zmienić godziny jazdy "motoraka", bo oficjalnie umowa ważna jest do 1 września.

Rozkład jazdy nowych pociągów ważny od 11 marca do 9 czerwca 2018 r.:

Odjazd z Krosna w kierunku Jasła Dni kursowania Przesiadka w Jaśle do pociągu TLK Najważniejsze miasta, do których dojedziemy po przesiadce
10:58 Codziennie, oprócz 1 kwietnia (I dzień Wielkanocy) "Małopolska" do Gdyni Biecz, Gorlice, Tarnów, Kraków, Warszawa, Modlin, Iława, Malbork, Gdańsk, Gdynia, Sopot
21:01 Codziennie, oprócz 31 marca "Karpaty" do Gdyni Biecz, Gorlice, Tarnów, Kraków, Częstochowa, Warszawa, Modlin, Iława, Malbork, Gdańsk, Gdynia, Sopot

Pociągami o tych samych nazwach można także wrócić do Krosna, ponownie przesiadając się w Jaśle.

Odjazd z Krosna w kierunku Sanoka i Zagórza Dni kursowania
7:48 Codziennie, oprócz 25 marca i 1 kwietnia (I dzień Wielkanocy)
8:58 Tylko 25 marca
19:28 Codziennie, oprócz 31 marca

W pociągu mieści się do 50 pasażerów. Znajduje się w nim miejsce na rowery, udostępniona jest też toaleta.

Ceny biletów są zgodne z taryfą PKP Intercity. Oznacza to, że im szybciej zarezerwujemy miejsce, tym mniej za nie zapłacimy. Można również skorzystać ze wszystkich ustawowych zniżek, np. 51% dla studentów oraz tzw. "wspólnego biletu" - chcąc dostać się z Krosna np. do Warszawy, nie trzeba kupować drugiego biletu po przesiadce w Jaśle.

Ponieważ na dworcu od lat nie funkcjonują kasy biletowe, pasażerom z Krosna pozostaje rezerwacja miejsc przez Internet na stronie intercity.pl lub zakup biletu u konduktora w pociągu.

Tuż przed wakacjami na tory powrócą też szynobusy na trasie Targowiska – Krosno – Jasło oraz sezonowy pociąg do Komańczy, Łupkowa i słowackich Medzilaborców.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person kade52
14.03.2018 08:23

"ROBUS" napisał:

"Ale wstyd... . Nie mogę na to zdjęcie patrzeć. 

To nie nasze Krosno, tylko jakiś Kazachstan.

Zrujnowany zabytkowy budynek dworca

I pociąg co przypomina stary autobus.

Nie mogę na to patrzeć. Wychodzę."

I z tym sie zgadzam w 100% i może jeszcze więcej. Takiego dziadostwa jak tzw. "dworzec" w Krośnie nie ma chyba w całym kraju! Jadący z Bieszczad przez Krosno będą mieli co opowiadać swoim. Jeden super "dworzec" koło hotelu nafta i drugi, "główny" straszący podróżnych, którzy i tam raczej omijają Krosno ze względu na brak jakich kolwiek atrakcji turystycznych po za kilkoma starymi budynkami na "starym",  prawdziwym mieście i wymuszonej zwiedzalni dla przybyłych tutaj, czyli "Centrum Dziedzictwa Szkła" a potem zanocowania w super hotelu o pięknie brzmiącej nazwie - "Nafta". Ogólnopolskie znane połączenia kolejowe, z których tylko chyba 2 jadą przez Krosno z Zagórza w Polskę to wszystko po jednym szynobusem jeżdżacym z Jasła do Zagórza. 

Co się z lini kojejowych będzie pchało w takie zadupie, gdzie linie kolejowe nie są zelektryfikowane?

person
kade52
na forum od listopada 2017
person reaktywator24
13.03.2018 21:23

Nie rozumiem was dlaczego, kolej łączycie jedynie z przewozami pasażerskim. Nie mam na myśli w tej chwili, jedynie tej relacji Zagórz-Jasło.

Ciężki transport drogowy powinien zostać skorelowany z transportem kolejowym. Czy coś wam mówi kampania "Tiry na tory"

To jak system naczyń połączonych !

https://tirynatory.pl

W ciągu doby kierowca może prowadzić pojazd jedynie 9 godz., resztę mógłby kontynuować koleją, oczywiście to wielki skrót co piszę, ale jest to szansą jednocześnie dla kolei. 

http://blogtransportowy.pl/czas-pracy-kierowcy-czas-jazdy-przerwa-i-odpoczynek

Mniej tirów na drogach, tzn. bezpieczniej , mniej korków i oczywiście dbamy o środowisko.

Obecnie ciężki transport przeniósł się na nasze niszczejące drogi.

person
reaktywator24
na forum od lutego 2018
person robus
13.03.2018 20:45

Ale wstyd... . Nie mogę na to zdjęcie patrzeć. 

To nie nasze Krosno, tylko jakiś Kazachstan.

Zrujnowany zabytkowy budynek dworca

I pociąg co przypomina stary autobus.

Nie mogę na to patrzeć. Wychodzę.

person
robus
na forum od listopada 2017
person Endrju89
13.03.2018 16:27

Tylko dla kogo ten "pociąg" ? jak widać po filmie będzie tylko woził powietrze. Kolej w Krośnie nie ma racji bytu! nie te czasy gdzie do Krosna do pracy pryjeżdżało kilkadziesiąt tysięcy ludzi a samochód posiadali nieliczni. Krosno nie leży ani przy góównej magistali kolejowej ani nie ma nawet elektyryfikacji linii więc i tak czy tak trzeba dojechac do Jała a następnie do Krakowa by później jechać w cały świat. Nawet łącznica kolejowa która miała by ominąć Jasło NIC NIE DA! to jest inwestycja na miliony złotych która jest nie opłacalna! nikt nie podpisze na to zgody, a na lokalnych pajaców którzy będą obiecywać łącznicę szkoda czasu! jedyna nadzieja dla Krosna to S19!, powiększenie miasta o lotnisko Iwonicz jak również uzbrojenie tych terenów jak i dalasza rozbudowa lotniska! to jest PRIORYTET a nie pociągi które przez miesiąc przewiozą może setkę ludzi. 

person
Endrju89
na forum od listopada 2017
star
person rynienka
13.03.2018 15:27

Jeżeli to jest połączenie Zagórz - Krosno - Gdynia to w takim razie mamy też połączenie z Władywostokiem. Co to za problem się poprzesiadać - z Jasła do Warszawy, z Warszawy do Moskwy i dalej koleją transsyberyjską.

Przestaliby się ośmieszać. Takie połączenie miałoby sens, gdyby pociąg jeździł np. co 2 godziny, w szczycie co godzinę i zatrzymywałby się na każdej mijanej stacji. A i zamiast uważać za kierownicą można by było w wagonie strzelić sobie piwko!

person
rynienka
na forum od grudnia 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (41) forward