Już po raz piąty w Krośnie, wzorem innych polskich miast, odbędzie się Noc Muzeów. Od dwóch lat w akcję, podczas której można nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą zwiedzić muzea, galerie i inne instytucje kultury, włączają się niemal wszystkie krośnieńskie placówki tego typu.
- Noc Muzeów to impreza spektakularna - twierdzi Marek Burdzy z Biura Wystaw Artystycznych. - To jest rzecz niespotykana, żeby w ciągu jednej nocy przychodziło tyle osób, co w ciągu całego miesiąca - komentuje. - Podczas Nocy Muzeów trafiają do nas osoby, które w ciągu roku nie mają do nas po drodze. To też możliwość wyjścia, spotkania ze znajomymi - dodaje Bożena Paradysz z Piwnicy PodCieniami. - Mimo że zwykle podczas tej nocy pada, krośnianie i tak chętnie przychodzą, bawią się fajnie, nawet stojąc w strugach deszczu. Co roku przybywa nam 500 krośnian - mówi z kolei Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego.
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów bierze udział Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. - Otrzymaliśmy zaproszenie do włączenia się do tej sympatycznej akcji i podjęliśmy rękawicę - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP. - Wcześniej nie uczestniczyliśmy w tym, bo nie jesteśmy muzeum, poza tym dotąd akcja skupiała się w Rynku. Chwilowa sytuacja z BWA spowodowała, że rozciąga się aż do ulicy Kolejowej. Dlatego włączamy się w Noc Muzeów.
Tam impreza rozpocznie się o 16.00 przed budynkiem RCKP występem na Gongach Tybetańskich. Na chodniku najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w tworzeniu najdłuższej ilustracji do bajek Aleksandra Fredry.
RCKP zaprasza też na spotkanie z członkami krośnieńskich fotoklubów, potem chwila relaksu z piano barem. Przy akompaniamencie Jerzego Czachowskiego można będzie wypić lampkę wina lub filiżankę aromatycznej herbaty z różnych stron świata. O 19.00 - jeśli aura pozwoli - na zewnątrz odbędzie się otwarta próba Teatru i.t.d... - każdy będzie mógł spróbować swych sił jako aktor-amator. - Dla nas będzie to atrakcja, bo możemy zrobić próbę w plenerze, a zwykle nie mamy takiej okazji. Mam nadzieję, że będzie to też fajne dla tych, którzy na co dzień nie mają czasu, możliwości ani odwagi zabawić się w teatr - dodaje Dorota Cząstka.
O 22.00 rozpocznie się jedna z największych atrakcji Nocy Muzeów w RCKP - "Odkurzamy stare przeboje", czyli wspomnienie Radia Fakty. Spotkanie utrzymane w konwencji audycji radiowej, które jak przed laty poprowadzą m.in. Stanisław Jagiełło, Adrian Krzanowski, Mariusz Sowa i Paweł Bajcar. Jak podkreśla Dorota Cząstka, takie spotkanie to niecodzienna sytuacja, bo Radio Fakty od wielu lat nie działa: - Radio w tak małym mieście tworzyła grupa ludzi, którzy byli zafascynowani tym, co robią. Warto się spotkać, powspominać, posłuchać muzyki, którą Radio Fakty puszczało. Słuchacze będą mogli spotkać się z redaktorami, których mieli okazję jedynie słyszeć na antenie. Przygotowano też niespodzianki.
Ci, którzy chcą na dłużej pozostać na ul. Kolejowej powinni jeszcze zajrzeć do Biura Wystaw Artystycznych. Tam mogą zwiedzić wystawę ojca i syna: Stanisława Jachyma - malarstwo oraz Marcina Jachyma - grafika.
- Dodatkową atrakcją będzie wspólne tworzenie komiksu. Do akcji zaprasza artysta plastyk Krzysztof Brynecki - laureat Ogólnopolskich Konkursów Komiksu, który aktywnie uczestniczy w życiu wystawienniczym twórców komiksu w całej Polsce - mówi Marek Burdzy z BWA.
- Będziemy interpretować krośnieńskie legendy. Głównym celem tej akcji jest jednak promocja komiksu - podkreśla Krzysztof Brynecki. Malowanie komiksu będzie trwało nieprzerwanie przez 5 godzin, od 18.00 do 23.00.
Z ul. Kolejowej idziemy w stronę Rynku. Rozpoczynamy od Muzeum Rzemiosła i jej Piwnicy PodCieniami. - W ubiegłym roku była tylko wystawa kapeluszy na ekspozycji modniarskiej, a w tym roku ubieramy wszystkich od stóp do głów - mówi Bożena Paradysz. - Każdy, kto odwiedzi Piwnicę w godzinach od 17.00 do 18.00 będzie mógł zobaczyć buty wszelkiej maści, jakie w ogóle znała historia obuwnictwa.
Na tym jednak nie koniec atrakcji dla stóp. Organizatorzy zapraszają na "Muzeum w kapciach", czyli zwiedzanie Muzeum Rzemiosła w muzealnych pantoflach z "Fabosu". - Cofniemy się do czasów kiedy muzeum odwiedzało się tylko w kapciach, szum kapci będzie nam towarzyszył przez godzinę od 21.00 do 22.00 - zachęcają muzealnicy.
O 19.00 z kolei rozpocznie się "Dobranocka na bosaka" - prezentacje bajek dla dzieci: "Kot w butach", "Siedmiomilowe buty", "Szewczyk Dratewka". Dzieci mogą przyjść z własnymi poduszkami. Nowością będzie wyprzedaż wydawnictw muzealnych - można będzie nabyć książki w cenie od 60 groszy do 10 złotych - to okazja, bo niektóre z tych pozycji na co dzień są dość kosztowne.
Na zakończenie przewidziano muzyczny koncert życzeń, w murach starej Fabryki Zegarów Wieżowych rozbrzmi muzyka z patefonu i pocztówek dźwiękowych, głównie będzie to jazz i swing z lat 60. Można przynieść też własne płyty. Z kolei z Piwnicy PodCieniami można będzie "zrobić scenę". Co to dokładnie oznacza, dowiecie się na miejscu.
Prawdziwym weteranem Krośnieńskiej Nocy Muzeów jest Muzeum Podkarpackie, uczestniczy w niej najdłużej, bo już od 5 lat. Tam Noc Muzeów 2011 zainaugurowana zostanie Kiermaszem Sztuki. Zaprezentują się na nim lokalni artyści, rzemieślnicy i wystawcy z naszego regionu. Przygotowane zostaną stoiska malarskie, rzeźbiarskie, z ceramiką i plecionkami, biżuterią, antykami, wyrobami szklanymi oraz miodem.
Największą atrakcją będzie Wielki Album Krośnieński, które Muzeum Podkarpackie przygotowuje wraz z Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. - Przygotowaliśmy prezentację 100 archiwalnych zdjęć ze 100 lat. Fotografie przedstawiają najważniejszych krośnian, burmistrzów, ludzi kultury, polityki z jeszcze malutkiego galicyjskiego miasteczka, później już Wolnego Miasta Krosna. Ta prezentacja zainspirowała nas do tego, aby wrócić do fotografii, zrobić portret krośnian 2011 - mówi Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego.
W tym celu zorganizowano dwa studia fotograficzne. W jednym będą wykonywane zdjęcia metodą współczesną, drugie studio będzie zaaranżowane na wzór przedwojennego atelier fotograficznego. Zdjęcia będą wykonywane za pomocą wielkoformatowego aparatu, którego używano jeszcze przed wojną. - Tradycyjny portret zostanie jednak wykonany tylko tym krośnianom, którzy wylosują losy, tylko taka będzie możliwość wejścia do studia - informuje Katarzyna Krępulec-Nowak.
Wykonane zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas Nocy Muzeów w przyszłym roku, powstanie wielki bilbord, na którym będzie można odszukać swoją twarz.
W tym roku do imprezy dołączył także Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, który z okazji 50-tej rocznicy powstania przygotował na ten wieczór specjalny program dla odwiedzających.
W mrocznej scenerii wielowiekowego lasu i w świetle reflektorów rozbłyśnie XIX-wieczna kopalnia, która w zupełnie nowej odsłonie ukaże swoje przemysłowe bogactwo. Otwarta będzie także ekspozycja stała, wystawa multimedialna, a także nowo otwarty sektor "Kopalnia lat 60.".
Skansen zapewnia zwiedzającym bezpłatną komunikację między Krosnem a Bóbrką. Przystanki będą zlokalizowane w sąsiedztwie krośnieńskich muzeów. Planowane odjazdy do Bóbrki: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30. Powroty do Krosna również co godzinę.
Krośnieńska Noc Muzeów potrwa od godziny 16.00 do 01:00. - Serdecznie zapraszamy. W świetle księżyca wszystko wygląda inaczej - zachęcają organizatorzy.
Szczegółowy program Krośnieńskiej Nocy Muzeów w wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych.