Powstała Guzikówka, potrzebna była szkoła

Szkoła Podstawowa nr 15 w Krośnie świętuje 25-lecie istnienia. To najmłodsza szkoła w mieście, powstała na potrzeby mieszkańców rozwijającego się Osiedla Traugutta. Zobacz zdjęcia.

Początki szkoły ściśle wiążą się z powstaniem nowego osiedla w Krośnie - Osiedla Traugutta, potocznie zwanego "Guzikówką". Jego budowa rozpoczęła się w 1979, zakończyła 7 lat później. Pierwsze bloki były zasiedlane sukcesywnie, w miarę postępu prac.

- W 1982 roku powstał tu pierwszy blok - mówił podczas uroczystej akademii Witold Deptuch, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 4. - Bardzo szybko w latach 80. dostrzeżono potrzebę wybudowania szkoły, została bardzo szybko wzniesiona.

Pierwsze pasowanie na ucznia. Naukę w nowej szkole rozpoczęło ponad 670 dzieci

Otwarcie szkoły nastąpiło 1 września 1987 roku - oddano segment socjalny i dydaktyczny składający się z 15 sal lekcyjnych, rok później szkolną stołówkę. Dyrektorem została Anna Uliasz. W pierwszym roku funkcjonowania podstawówka liczyła 676 uczniów. Pracowało w niej 34 nauczycieli i 22 pracowników administracji. Rok później szkoła powiększyła się o kolejny segment z 15 klasami. Trwała budowa sali gimnastycznej, a w planach był nawet basen - tych zamierzeń nigdy nie udało się zrealizować.

Grono pedagogiczne, które znalazło zatrudnienie w nowo powstałej szkole

W roku 1992 padł rekord, którego nigdy później nie udało się powtórzyć - w 68 oddziałach uczyło się ponad 1700 uczniów. - To była największa szkoła w ówczesnym województwie krośnieńskim - wspomina Janusz Michalik, dyrektor "Piętnastki" w latach 1991-1994. - Nauka odbywała się na dwie zmiany, kończyła się po godzinie 18.00. Warunki pracy nie były łatwe, ale dawaliśmy radę.

Janusz Michalik - dyrektor "Piętnastki" w latach 1991-1994

W 1993 roku powstały boiska. Szkoła oprócz budynku na osiedlu, miała też filię przy ul. Piastowskiej (dawna SP nr 9). Tam, od 1999 w tzw. "Małej Piętnastce" uczyły się dzieci klas 1-3. Placówka ta funkcjonowała do 2007 roku. Wtedy też powstał Miejski Zespół Szkół nr 4, w skład którego weszła podstawówka i gimnazjum. W czerwcu 2011 roku odbyło się otwarcie drugiego w Krośnie Kompleksu Sportowego Moje Boisko - Orlik 2012. Rok później do zespołu włączone zostaje II Liceum Ogólnokształcące.

Z archiwum szkoły - współpraca z WSK w Krośnie

- Gdyby ktoś po 25 latach się obudził, zobaczyłby zupełnie inną, nowoczesną szkołę, w porównaniu do szkoły, która tworzyła się w okresie transformacji ustrojowej - podkreślał Witold Deptuch. - W tej chwili do tej szkoły idą wnuczki i wnuki tych młodych ludzi, którzy tutaj 30 lat temu się sprowadzali, wiązali z tym osiedlem swoje życie.

Witold Deptuch - dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie

Dzisiaj cały Miejski Zespół Szkół nr 4 liczy około 1400 uczniów. W Szkole Podstawowej uczy się nieco ponad 380.

Liczba uczniów, choć w porównaniu z danymi sprzed kilkunastu lat nie jest tak imponująca, w ostatnich czasie wzrasta. - Jeszcze klika lat temu tendencja była spadkowa, malała liczba uczniów zainteresowanych nauczaniem w Szkole Podstawowej nr 15. Dziś jest odwrotnie, zwiększamy liczbę oddziałów, rodzice chcą zapisywać dzieci do tej szkoły - podkreślał obecny na "urodzinach" szkoły Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Kiedy 25 lat temu na nowym osiedlu powstawała szkoła, jako zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 14 na polecenie ówczesnych władz oświatowych brał udział w odbiorach technicznych obiektu. Dziś z uśmiechem wspomina trudne chwile: - Pamiętam wiele spięć na linii wykonawca - inwestor. Były zgłaszane usterki, które polegały na niedoróbkach, np. pokrętła przy grzejnikach nie były osadzone na gwincie tylko na pakułach [włóknach ze słomy lnianej lub konopnej - przyp. red.], ale pamiętam, że w "Czternastce" były podobne problemy.

Bronisław Baran - zastępca prezydenta Krosna

Dziś głównym miernikiem efektów pracy szkoły są egzaminy zewnętrzne. Właśnie ukazały się wyniki sprawdzianów pisanych przez szóstoklasistów. Krośnieńscy uczniowie po raz kolejny potwierdzili znakomite przygotowanie do dalszej nauki - osiągnęli wynik 28,8 pkt, który znacznie przekracza średnią krajową (24,03 pkt) i średnią wojewódzką (24,3 pkt). "Piętnastka" zalicza się do szkół, które osiągnęły jeden z najwyższych wyników - 29,4 pkt. - To fantastyczne osiągnięcie - podkreśla dyrektor. Sukces ten należy docenić tym bardziej, że jest to szkoła wielooddziałowa.

Z kroniki szkolnej - początki "Piętnastki"

Szkoła szczyci się także sukcesami sportowymi. Według tegorocznego rankingu Szkolnego Związku Sportowego, "Piętnastka" znajduje się na 1. miejscu w Krośnie i na 8. w województwie podkarpackim.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)