W wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Z naszego okręgu wyborczego do Sejmu wejdzie 11 osób, do Senatu tylko 1.
Okręg wyborczy Krosno (nr 22) obejmuje swym zasięgiem powiaty bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki oraz dwa miasta na prawach powiatu Krosno, Przemyśl. O głosy wyborców walczy łącznie 192 kandydatów do Sejmu z 10 komitetów wyborczych.
Nieco inaczej wygląda sytuacja pod względem wyborów do Senatu. W skład jednego okręgu wyborczego (nr 57) wchodzą powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński oraz miasto Krosno. Kandydatów jest 5.
Prawo udziału w głosowaniu ma obywatel polski, który: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych, nie został ubezwłasnowolniony, nie został pozbawiony praw wyborczych.
Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Można też zaznaczyć większą ilość kandydatów z tej samej listy, ale będzie to traktowane jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście.
Przyczyną nieważności głosu jest:
Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak "x" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.
Przyczyną nieważności głosu jest:
Dla wszystkich osób niepełnosprawnych chcących wziąć udział w wyborach Urząd Miasta Krosna organizuje dowóz do lokali wyborczych. Osoby zainteresowane powinny skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Obywatela w Urzędzie Miasta Krosna pod numerem telefonu 13 43 675 43 w dniu wyborów i umówić się co do godziny dowozu do lokalu wyborczego. Transport jest bezpłatny.
W czasie głosowania wyborcom niepełnosprawnym mogą w lokalu wyborczym pomagać inne osoby. Niewidomi, niesłyszący oraz ci, którzy nie są w stanie samodzielnie zagłosować na swojego kandydata, mogą przyjść z osobą towarzyszącą, która za nie postawi krzyżyk na karcie do głosowania. Może to zrobić także każda inna osoba poproszona o pomoc przez osobę niepełnosprawną, za wyjątkiem członka obwodowej komisji wyborczej i męża zaufania.
Lista Kandydatów do Sejmu RP (okręg nr 22) i do Senatu RP (okręg nr 57) - www.pkw.gov.pl
Wstępne wyniki i pierwsze komentarze w poniedziałek (10.10) z samego rana.