Policja przygląda się pieszym - poucza i karze

Większość ofiar wypadków to piesi - wynika z policyjnych statystyk. Aby uświadomić im zagrożenia wynikające z ich nierozważnego zachowania, krośnieńska policja przeprowadziła akcję "Piesi" (26.02). Głównie pouczano, ale nie obyło się też bez mandatów.
Na przejściu piesi nie zawsze mają pierwszeństwo przed samochodem - podkreśla policja

W 2009 roku na 12 ofiar śmiertelnych, które straciły życie na drogach Krosna i powiatu, 8 osób to piesi, rowerzyści i motorowerzyści, czyli tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. - Nie zawsze za spowodowanie wypadku można obwiniać kierującego - podkreśla Stanisław Syzdek, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Krośnie.

Aby przyjrzeć się zachowaniu pieszych i uświadomić im błędy w sposobie poruszania się po ulicach, w piątek (26.02) krośnieńska policja zorganizowała specjalną akcję.

Przeprowadzono ją w miejscach, gdzie panuje największy ruch, czyli w sąsiedztwie obiektów handlowych i szkół - m.in. okolicach Rynku, Placu Konstytucji 3-go Maja, ul. Wojska Polskiego, skrzyżowania ulic Kolejowej i Mielczarskiego oraz całego ciągu drogi krajowej nr 28, czyli krośnieńskiej obwodnicy, na odcinku od ul. Bieszczadzkiej po ul. Bema.

Stanisław Syzdek zapowiada więcej tego typu akcji

Policja zwracała uwagę na zachowanie kierujących i pieszych - również na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, właściwe relacje między uczestnikami ruchu drogowego oraz na stan trzeźwości - głównie kierujących rowerami i motorowerami. Funkcjonariusze sprawdzali też, czy na drogach w terenie niezabudowanym dzieci są wyposażone w elementy odblaskowe. - Policjanci mają takie odblaskowe znaczki. Jeśli dziecko ich nie posiada, wręczają je - mówi naczelnik. Podkreśla jak ważne są odblaski: - To jest "przesunięcie" swojego bezpieczeństwa z odległości 20 metrów do 150 metrów.

Podczas przeprowadzonej akcji najczęściej spotykanymi przewinieniami kierowców były: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Natomiast główne grzechy pieszych to niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie w miejscach niedozwolonych, wyjście zza stojącego pojazdu, np. autobusu oraz przebieganie przez jezdnię, które szczególnie cechuje młodzież.

Dwie trzecie ofiar wypadków na drogach to piesi - alarmuje policja

- Wśród pieszych panuje przekonanie, że to oni zawsze na przejściu mają pierwszeństwo przed samochodem. Nie jest to prawdą. Pieszy ma się upewnić, czy nic nie jedzie i dopiero wtedy może wejść - przypomina Stanisław Syzdek. - Jeśli wejście jest nagłe, kierujący nie ma możliwości wytracenia prędkości, niekiedy bardzo małej - podkreśla.

W ramach akcji łącznie skontrolowano 96 uczestników ruchu drogowego, w tym: 50 pieszych, 10 rowerzystów i 36 kierowców. - Wobec wszystkich zastosowano środki karne - informuje naczelnik. 17 kierujących ukarano mandatem, tyle samo zastosowano pouczeń, 2 sprawy trafiły do sądu. Wszyscy rowerzyści oraz 40 pieszych zostało pouczonych, pozostałych ukarano mandatem.

Akcje tego typu będą powtarzane. Do ich organizacji zobowiązane są wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)