Po sukni dla Matki Bożej, witraże do synagogi

Obraz Matki Bożej z Kalwarii Pacławskiej przystrojono już w szklaną suknię wykonaną w Krośnie. Teraz CDS pracuje nad kolejnym nietypowym zleceniem: witrażami do rekonstrukcji XVIII-wiecznej synagogi.
Wykonanie szklanej sukni zaowocowało następnym oryginalnym zleceniem dla CDS

Przez kilka ostatnich miesięcy CDS pracowało nad nietypowym zleceniem – szklaną suknią dla obrazu Matki Bożej z sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Zamówili ją pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy w ten sposób chcieli uczcić 25-lecie istnienia jednostki.

Montaż wykonanej ze szkła fusingowego i ozdobionej 24-karatowym złotem sukni odbył się w 27 kwietnia. – Efekt końcowy bardzo się wszystkim podoba – zarówno fundatorom sukni jak i franciszkanom z sanktuarium – przyznaje z zadowoleniem Stefan Dziadosz, dyrektor operacyjny Centrum Dziedzictwa Szkła. – Suknia zostanie poświęcona 17 maja, a moment ten upamiętni okolicznościowa tablica, wmurowana w ścianę po prawej stronie ołtarza z obrazem. Inskrypcja opisuje okoliczności powstania sukni oraz informuje, że została ona wykonana przez nas. To będzie taka pamiątka na wieki wieków.

Obraz Matki Bożej został już przystrojony w szklaną suknię z Krosna

Oprócz wiekopomnej pamiątki i wynagrodzenia, którego wysokość trzymana jest w tajemnicy, "uszycie" szklanej sukni przysporzyło także CDS rozgłosu i wyrobiło renomę, które zaowocowały kolejnym nietuzinkowym zamówieniem: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zleciło Centrum wykonanie witraży do powstającej właśnie w sanockim skansenie rekonstrukcji XVIII-wiecznej synagogi z Połańca.

Rekonstrukcja bożnicy powstaje na terenie Galicyjskiego Rynku w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Największą trudnością towarzyszącą nowemu zleceniu jest uboga dokumentacja. – Synagoga uległa całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Bazujemy więc na zachowanych projektach budowli, z których nie można jednak wyczytać kolorystki witraży. Aby ją odtworzyć, a także dobrać odpowiedni, stosowany wówczas rodzaj szkła, posiłkujemy się fachową literaturą – tłumaczy Stefan Dziadosz.

Wykonanie witraży zajmie CDS kilka miesięcy. Według pierwotnych planów, rozpoczęta w zeszłym roku rekonstrukcja synagogi ma potrwać trzy lata.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)