Piwnice Rynek 5 otwarte

Otwarto (8.11) wyremontowane piwnice w XVI-wiecznej kamienicy Rynek 5. W piwnicach odbywać się będą wystawy, koncerty kameralne i konferencje. Pieniądze na ich remont pozyskano z Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu w piwnicach kamienicy Rynek 5 mieścił się magazyn wyrobów szklanych sklepu firmowego Krośnieńskich Hut Szkła. Od 2004 r. parter kamienicy oraz jej piwnice przejęło Muzeum Rzemiosła. Muzeum rozpoczęło też wówczas nowe formy działalności - prowadzenie informacji turystycznej oraz promocję oferty kulturalnej miasta.

Tu mieszczą się wyremontowane piwnice

Na parterze kamienicy otworzono Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. W piwnicach planowano z kolei utworzyć sale na wystawy, koncerty i konferencje. Trzeba je było jednak gruntownie wyremontować. Koszty prac remontowych i wyposażenia piwnic wyniosły prawie 644 tys. zł, z czego 85% środków miasto pozyskało z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Piwnice mają prawie 160 m2 powierzchni. Utworzono z nich sale wystawowo-koncertowo-konferencyjne. Pomieszczenia wyposażone są w zawieszenia ekspozycyjne, nagłośnienie oraz system wentylacji i nawiewu. Istnieje też możliwość zainstalowania urządzeń multimedialnych do prezentacji.

- Mam nadzieję, że będzie to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez krośnian i turystów - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła. - Chcemy, żeby to było miejsce, gdzie będzie się można spotykać nie tylko po to, żeby podziwiać dzieła sztuki, czy eksponaty muzealne, ale też po to, żeby posłuchać koncertów albo wziąć udział w konferencji.

Uroczyste otwarcie piwnic uświetnił występ zespołu wokalnego A'ccolada z Krosna w składzie: Marta Dućka, Weronika Bacher, Aleksandra Makulska, Jadwiga Leśniak, Jan Baciak, Krzysztof Gudelun, Mateusz Gałuszka.

Piwnice zostaną udostępnione publicznie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Być może wtedy uda się już zorganizować pierwszą wystawę. Na razie w piwnicy prezentowana jest tymczasowa wystawa "Okolice Rynek 5". Są to obrazy, które powstawały od lat 60. XX wieku, aż po rok 2006 oraz eksponaty związane z krośnieńskim Rynkiem.

Muzeum ma "bogate i ambitne" plany dotyczące wykorzystania piwnic, bo do tej pory placówka ta nie miała pomieszczeń, gdzie mogłaby organizować wystawy czasowe. - Teraz mamy nie tylko pomysły i eksponaty, ale i możliwości - cieszy się Ewa Mańkowska.

W takich zabytkowych piwnicach będzie można obejrzeć wystawę lub posłuchać koncertu kameralnego

- Przede wszystkim planujemy cykl wystaw pt. "Od ucznia do mistrza". Chcemy pokazać dorobek krośnieńskich rzemieślników, którzy funkcjonują w Krośnie od kilku pokoleń do dziś. Mamy również w planie prezentowanie historii krośnieńskich rodzin, które są w Krośnie od kilku-kilkunastu pokoleń - mówi dyrektor Muzuem Rzemiosła.

Oprócz piwnic wyremontowano też dwa pomieszczenia na parterze budynku, w którym mieści się Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. W pomieszczeniach tych funkcjonowało będzie biuro informacji kulturalno-turystycznej oraz mini galeria ze sklepem, w którym będzie można nabyć zarówno wydawnictwa regionalne, jak i pamiątki z Krosna.

Marian Duda

- Chciałem pogratulować władzom samorządowym Krosna. Na tle regionu Krosno wyróżnia się aktywnością inwestycyjną w zakresie kultury, zarówno pod względem ilości pieniędzy wydawanych na ten cel, jak i liczby samych inwestycji - przyznał Marian Duda, Dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego (na zdjęciu obok). Był on jednym z gości, którzy uczestniczyli w uroczystym otwarciu piwnic.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)