Piotr Przytocki dobrze postrzegany

Krośnianie pozytywnie oceniają kończącą się 4-letnią kadencję prezydenta Piotra Przytockiego, jak i jego osobę. Dla wielu mieszkańców Krosna prezydent pełni rolę "gospodarza miasta" i kojarzony jest głównie z "rozwojem Krosna" i "inwestycjami". Publikujemy wyniki badania, które przeprowadziliśmy w portalu we wrześniu.
Cała Polska biega, Przytocki też

Pierwsze pytanie w ankiecie dotyczyło skojarzenia respondentów z osobą prezydenta Piotra Przytockiego (na zdjęciu obok podczas akcji "Cała Polska biega" - 22 października br.). Poprosiliśmy ankietowanych o wpisanie kilku słów, bądź krótkiego zdania na temat jego osoby i sprawowanej funkcji.

Najczęściej wymieniane przez badanych skojarzenia to: "rozwój miasta" (75 osób), "dobry gospodarz" (50), "inwestycje" (21), "przedsiębiorczy" (20), "miła osoba" (20). Wśród nielicznych i pojedynczych osób obecny prezydent wywołuje skojarzenia negatywne, takie jak "bufon i karierowicz", czy "manipulator".

W sumie respondenci wymienili 501 różnych skojarzeń, z czego skojarzenia pozytywne są w znacznej przewadze - było ich 423 (dla porównania: neutralnych 41, a negatywnych 37).

Ankietowani wystawili bardzo dobrą ogólną ocenę 4-letniej kadencji prezydenta Piotra Przytockiego. W sumie 87% respondentów oceniło kończącą się kadencję dobrze lub bardzo dobrze. Niezdecydowane osoby stanowią 7%, a ci, którzy wypowiedzieli się o prezydencie negatywnie to zaledwie 6% ogółu.

Jak oceniasz efekty czteroletniej kadencji prezydenta Piotra Przytockiego?

Skąd taka dobra ocena? Trzy najczęściej wymieniane sukcesy prezydenta łączą się między sobą. Dotyczą one pozyskiwania funduszy zewnętrznych, finansowania z nich kolejnych inwestycji i związanego z tym rozwoju miasta. Za największe sukcesy Piotra Przytockiego ankietowani uznali też: "dokończenie budowy hali sportowej", "skuteczną promocję Krosna", "rozbudowę KDK", "organizowanie licznych imprez", "poprawę jakości dróg", "usprawnienie komunikacji samochodowej", "ładniejszy wygląd miasta" i wiele innych (w sumie 45 różnych odpowiedzi).

Poprosiliśmy też respondentów o podanie "największego niepowodzenia" prezydenta. Aż 78 osób odpowiedziało wprost, że nie potrafi jednoznacznie wskazać jakiejkolwiek porażki kończącej się kadencji i tym samym odpowiedź ta stanowi najczęstszą na to pytanie. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią (59 wskazań) była deklaracja, że kadencja prezydenta Piotra Przytockiego nie przyniosła żadnych spektakularnych porażek.

Kwestią wzbudzającą największe kontrowersje okazała się sprawa budowy hipermarketu Tesco - przewijała się ona w 3 różnorodnych odpowiedziach: dla 18 osób problem stanowi brak hipermarketu i opóźnienie jego budowy, 9 osób odpowiedziało natomiast dokładnie przeciwnie - problemem dla nich jest budowa Tesco w Krośnie, a 4 respondentów uznało, że porażką prezydenta jest lobbowanie za budową hipermarketu w centrum miasta.

Niektórzy ankietowani twierdzili, że prezydent "za mało pieniędzy przeznaczał na naprawę dróg i chodników" (16), "nie zrobił nic w sprawie budowy drugiej nitki obwodnicy" (16), albo, że "za mało pieniędzy przeznaczał na sport" (10). Pojedyncze osoby twierdziły też, że prezydent "organizuje masowe, bezsensowne imprezy" (1) albo, że "nic nie zrealizował ze swoich obietnic" (1).

Zapytaliśmy też ankietowanych, jak oceniają sprawowanie urzędu prezydenta Piotra Przytockiego w porównaniu z jego poprzednikiem - Romanem Zimką. Aż 87% badanych stwierdziło, że obecny prezydent lepiej rządzi Krosnem od swojego poprzednika. Pozostałe odpowiedzi na to pytanie są na poziomie kilku punktów procentowych.

Prezydent Piotr Przytocki i jego zastępca Bronisław Baran podczas kwesty na rzecz Towarzystwa Św. Brata Alberta w Krośnie - krośnieński cmentarz, 1 listopada br.

Działania Piotra Przytockiego zostały pozytywnie ocenione w niemal wszystkich 16 dziedzinach i sprawach podanych przez nas w ankiecie. Ponad 50% pozytywnych ocen zyskały wszystkie dziedziny, poza jedną - "dbałość o służbę zdrowia". Ta sfera została oceniona najmniej pozytywnie przez ankietowanych i jest to najprawdopodobniej odbicie ogólnokrajowych poglądów i odczuć społecznych wobec systemu służby zdrowia.

Najlepiej oceniono: pozyskiwanie funduszy zewnętrznych (91% wskazań), życie kulturalno-rozrywkowe w mieście (85%), promocję miasta (84%), jego czystość (84%) i poprawę stanu dróg (79%).

Pytanie o dobór współpracowników przez prezydenta Piotra Przytockiego podzieliło respondentów. Prawie połowa z nich (49%) uznała, że otoczył się on właściwymi i kompetentnymi współpracownikami, ale aż 30% ankietowanych podkreśliło, że "nie wszyscy są właściwi i kompetentni". Z kolei 12% negatywnie oceniło dobór współpracowników przez Piotra Przytockiego.

Poprzez badanie przeprowadzone w portalu próbowaliśmy dowiedzieć się także, jaki jest wizerunek publiczny prezydenta Piotra Przytockiego. Ankietowanym przedstawiliśmy 42 różne cechy dobrane przeciwstawnie (np. dynamiczny - ślamazarny, lewicowy - prawicowy itp.). Każda osoba wypełniająca ankietę mogła zaznaczyć dowolną liczbę cech, co najmniej jedną.

Z 42 zaproponowanych przez nas cech, którymi można by opisać prezydenta Piotra Przytockiego, cztery zyskały poparcie ponad 50% badanych, stając się tym samym najważniejszymi elementami składającymi się na jego wizerunek. Postępowy (78%), gospodarz (75%), przedsiębiorczy (70%) i kompetentny (55%) - tak charakteryzowany jest obecny prezydent Krosna.

Prezydent ceniony jest za stawianie sobie konkretnych celów i dążenie do ich realizacji, co przysparza mu zwolenników tytułujących go mianem człowieka pracowitego. Oprócz tych typowo męskich cech charakteru ceniony jest także za atrybuty kobiece: dostępność, otwartość i bycie dobrym gospodarzem.

Według ankietowanych prezydent na pewno nie jest nieuprzejmy (3% wskazań), konfliktowy (3%), niezaradny (3%) i leniwy (2%), nie jest też ani konserwatywny (3%), ani lewicowy (3%). Te cechy były wskazywane najrzadziej.

Aż 84% ankietowanych wyraziło chęć oddania głosu na Piotra Przytockiego w najbliższych wyborach samorządowych, a takiej woli nie wyraziło tylko 10% badanych.

Czy działania podjęte przez prezydenta Krosna Piotra Przytockiego podczas trwania całej jego kadencji spełniły Twoje oczekiwania? (na pytanie mogły odpowiedzieć osoby, które deklarowały, że w 2002 r. głosowały na Piotra Przytockiego)

Aż 95% osób spośród tych, którzy oddali głos na Piotra Przytockiego w wyborach samorządowych w 2002 r. jest zadowolonych z wypełnienia tej prezydentury. 4% wyborców nie ma na ten temat wyrobionego zdania (odpowiedź "Ani tak, ani nie"). Osoby, które nie są usatysfakcjonowane efektem działań Piotra Przytockiego stanowią tylko 1% ogółu jego wyborców.

Komentarz socjologów, którzy zrealizowali badanie

Piotr Przytocki powiększył grupę swoich zwolenników. Nie tylko spełnił oczekiwania dotychczasowych wyborców, ale przekonał do siebie także inne osoby - obecnie może liczyć nawet na 84% poparcie spośród ankietowanych (nie jest to rzeczywiste poparcie wyborcze, ponieważ sondaż nie brał pod uwagę kontrkandydatów). Miało na to wpływ m.in. bardzo kontrastowe porównanie go z poprzednim prezydentem Romanem Zimką.

Postawa elektoratu Piotra Przytockiego jest bardzo silna i zdecydowana. Osób, które nie są zdecydowane co do oddania głosu na Piotra Przytockiego jest tylko 6% spośród ankietowanych.

Analiza poszczególnych arkuszy odpowiedzi pozwala sądzić, że respondenci, którzy deklarują negatywne oceny wobec 4-letniej kadencji prezydenta Piotra Przytockiego w większości nie podpierają tych ocen konkretnymi argumentami. Osoby negatywnie nastawione do osoby prezydenta często używają emocjonalnych, nie merytorycznych sformułowań - przykłady: "nieodpowiedzialny, niemoralny, nie spełniający potrzeb naszego miasta", "było tego [porażek] wiele!", "Bufoniarstwo i myślenie względem swoich korzyści" itp

Ankieta na temat 4-letniej prezydentury Piotra Przytockiego dostępna była w portalu Krosno24.pl w dniach 13-27 września 2006 r. Wypełniło ją 346 osób. Wyniki badania nie są reprezentatywne dla ogółu mieszkańców Krosna.

Wśród osób, które wypełniły ankietę rozlosowaliśmy 3 koszulki portalu. Otrzymują je osoby o loginach: marga1, defx, gusiaczek. Na adres e-mail wysłaliśmy informację o sposobie dostarczenia nagród.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)