"Pijcie wino węgierskie, będziecie weseli"

Od piątku do niedzieli (18-20.08) trwał będzie jubileuszowy XV Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. Jak co roku na rynku staną czynne do późna pawilony z winem. W programie imprezy są oczywiście degustacje. Sporo atrakcji przygotowano także na odbywające się w tym samym czasie Karpackie Klimaty. Zobacz, co się będzie działo.
Od piątku zaczynamy trzydniowe świętowanie

XV Festiwal Win Węgierskich

W piątek o godz. 16 otwarte zostaną pawilony winiarzy na rynku. W ten sposób rozpocznie się XV Festiwal Win Węgierskich – impreza, która przez trzy dni daje krośnianom możliwość spędzenia mile czasu poza domem, odprężenia się i rozmów w gronie przyjaciół i znajomych. Wśród gości festiwalu jest wiele niewidzianych od dawna twarzy, osób, które rokrocznie odwiedzają w tym czasie rodzinne strony.

To jeden z celi, które przyświecały twórcom festiwalu. Kolejnym jest oczywiście promocja wina węgierskiego. - Nasz festiwal urósł do największej tego typu imprezy w Europie. Zjeżdżają na niego nie tylko winiarze i goście z Węgier i Polski, ale także liczne osoby z innych krajów – opowiada Zbigniew Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. To właśnie Robert Wojciech Portius, mieszkający w XVII wieku w Krośnie faktor króla Jana Kazimierza, dostarczający na jego dwór węgierskie wino – patronuje festiwalowi.

Impreza jest jednocześnie okazją do przypomnienia o przyjaźni polsko-węgierskiej oraz więzach łączących przez stulecia Krosno z Królestwem Węgierskim.

Usłyszeć o nich można m.in. podczas uroczystych degustacji win – nieodłącznej części festiwalu. W tym roku będzie ich sześć. Większość odbędzie się w sali hutniczej Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2). Na piątek na godz. 18 zaplanowano degustację win Szilágyi Pincészet és Borház z Tokaju, a na godz. 21 win z winnicy Tibora Gála z Egeru.

W sobotę o godz. 17 będzie można spróbować win Etyeki Kúria z regionu Etyek, zaś o godz. 21 Koczor Pincészet z regionu Balatonfüred.

Ostatnia degustacja w CDS odbędzie się w niedzielę o godz. 17. W jej trakcie goście będą kosztować win Portius Pincé z Tokaju. Na godz. 18 zaplanowano natomiast kolację komentowaną w Restauracji Naftaya (ul. Lwowska 21), w czasie której o winach opowiadał będzie doświadczony winiarz Attila Petreny z Egeru. Wina serwowane będą do wyszukanych dań przygotowanych przez szefów kuchni.

Bilety na degustacje w CDS kosztują 40 zł/os. Za udział w kolacji zapłacić trzeba natomiast 100 zł/os. Wejściówki kupić można przez internet lub w klubokawiarni Ferment przy ul. Portiusa 4. 

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa jest największą imprezą promującą węgierskie wino

Wina próbować można będzie nie tylko podczas degustacji. Od piątku do niedzieli otwarte będą winiarskie pawilony na rynku. W piątek sprzedaż wina rozpocznie się o godz. 16, a w sobotę i niedzielę o godz. 14.

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będą II Dni Węgierskie w antykwariacie i księgarni Zbigniewa Oprządka przy ul. Portiusa 4, gdzie odbędzie się kiermasz książek węgierskich, oraz wystawa pt. "Henryk Sławik - bohater trzech narodów" w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Kazimierza Wielkiego, której wernisaż zaplanowano na piątek na godz. 20. W wydarzeniu weźmie udział ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk oraz Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Körmendy.

Zbigniew Ungeheuer wie, że po tylu latach krośnian nie trzeba już namawiać do udziału w festiwalu, bo co roku pojawiają się tłumnie na rynku. Niemniej jednak w wierszowy sposób przypomina o zaletach wina węgierskiego, a tym samym festiwalu:

"Pijcie wino węgierskie,
Wnet tu zmądrzejecie,
Napiwszy się raz drugi,
Do tańca pójdziecie.

Pijcie wino węgierskie,
Będziecie weseli.
Ustąpi wnet frasunek,
Jeśliście go mieli".

Szczegółowy program XV Festiwalu Win Węgierskich można sprawdzić tutaj.

Karpackie Klimaty

W weekend odbywać się będą także Karpackie Klimaty. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali szereg atrakcji, m.in. koncerty, wystawy i konkursy. Większość wydarzeń koncentrować się będzie na rynku.

W piątek na scenie zaprezentuje się miejscowe Studio Piosenki SWING, czeski zespół Cimbálová Muzika KUNOVJAN, prezentująca nowoczesna muzykę bałkańską z elementami orientu formacja BALKANSCREAM, zespół pieśni i tańca WISZNIA oraz, na finał, JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA, którzy zagrają "muzykę do tańca" – współczesne wersje tradycyjnej muzyki polskiej wsi.

Warto zapoznać się programem Karpackich Klimatów, wydarzeń i atrakcji jest sporo

W sobotę publiczność rozgrzewać będzie zespół Turnioki, łączący folk górski z muzyką rockową, węgierska folkowa grupa taneczna CSIMPOLYA, ponownie Czesi z Cimbálová Muzika KUNOVJAN, tworząca mieszankę muzyki folkowej i alternatywnej Angela Gaber Trio oraz WADADA – formacja prezentująca muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami Afryki, Kuby i Brazylii, ze sporą domieszką rodzimych melodii.

Niedzielne koncertowanie na rynku rozpocznie węgierski zespół CSIMPOLYA, po którym na scenę wyjdzie Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA, projekt SIOSTRY LIPKA z Potoka, a na finał Kapela Brodów – folkowy zespół wykonujący utwory świeckie i religijne.

Oprócz sporej dawki muzyki krośnianie mogą zwiedzać wystawy – wystawę rzeźba Maciej Syrka (Muzeum Podkarpackie, ul. Piłsudskiego 16), rysunków i projektów Pati Dubiel (wieża farna, ul. Piłsudskiego 5) oraz malarstwa Pavla Michaličy (BWA, ul. Kolejowa 1). Sztuki nie zabraknie także w plenerze – wzdłuż ul. Piłsudskiego oraz na placu Konstytucji 3 Maja zobaczyć będzie można zdjęcia członków Fotoklubu RCKP.

Symbolem Karpackich Klimatów od początku są słoneczniki. Kojarzą się z końcem lata, którego klimat organizatorzy chcą zatrzymać

Po raz kolejny mieszkańcy wybiorą także swój ulubiony chleb, a na starówce odbędzie kiermasz rękodzieła i pokazy rzemieślników. W niedziele o godz. 10 warto dopingować ponad 250 zawodników, którzy wystartują w XIII Biegu Ulicznym o Skarb Portiusa. Ciekawie zapowiada się także pokaz kulinarny Pawła Dobrzańskiego - właściciela restauracji Posmakuj Warszawa i Posmakuj Krosno oraz współwłaściciel firmy cateringowej "Wytwórnia Smaku".

Organizatorzy przygotowali także zakątki tematyczne: Zakątek dla dzieci (dziedziniec Sądu Okręgowego przy ul. Sienkiewicza), Zakątek rozmaitości galicyjskich (placyk przy ul. Franciszkańskiej), Zaklęte w szkle (przy CDS, ul. Blich 2) oraz Zakątek nad Wisłokiem (przy restauracji Wyszynk, ul. Okrzei 1). Karpackie Klimaty gościć będą także na PWSZ.

W niedzielę krośnieńską imprezę oglądać będzie można w internecie. Od godz. 9 do 21 działać będzie "Karpackie Studio", które nadawać będzie relacje z krośnieńskiej starówki oraz rozmowy z gośćmi. Program oglądać będzie można na stronach www.karpackieklimaty.krosno.pl, www.rckp.krosno.pl oraz www.rzeszownazywo.pl.

Magistrat przypomina, że w czasie trwania imprezy na obszarze staromiejskim obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu, która utrzymana zostanie do poniedziałkowego poranka (21.08). Kierowcy proszeni są o ostrożność i zwracanie uwagi na ustawione znaki i zapory drogowe. 

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)