EuroStaż to konkurs przeznaczony dla osób między 19 a 26 rokiem życia. Do wygrania jest 16 płatnych praktyk w Parlamencie Europejskiem, 32 wizyty studyjne oraz nagrody niespodzianki.
Konkurs podzielony jest na etapy. W pierwszym należało wypełnić test sprawdzający podstawową wiedzę o Unii Europejskiej. Do drugiego etapu przeszła połowa uczestników z najlepszymi wynikami - 240 osób. Zostali oni poproszeni o przygotowanie pracy, w której mieli przekonać organizatorów dlaczego powinni zostać wybrani na stanowisko stażysty w Parlamencie Europejskim oraz wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, komunikatywnością i kreatywnością.
Po tej serii zadań do etapu trzeciego z Podkarpacia zakwalifikowało się 10 osób, dwójka z nich to krośnianie: Patrycja Słyś i Paweł Czeluśniak. Obydwoje walczą o zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego w Parlamencie Europejskim. Proszą o pomoc w spełnieniu marzenia, bo o tym, kto pojedzie do Brukseli zdecyduje internetowe głosowanie.
Patrycja jest absolwentką I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, aktualnie studentką III roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
- Chciałabym wrócić po studiach do Krosna, ale jeśli nic nie zmieni się w ofercie dla młodych ludzi, to większość z nas wyjedzie na stałe i będziemy jedynie gościć w Krośnie przy okazji świąt. Dlaczego mamy takie problemy z budową dróg, nie wspominając już np. o połączeniach kolejowych. Dlaczego tak opornie rozwija się tutaj nowoczesny przemysł? Czy nasz problem nie jest związany z decyzjami podejmowanymi w Brukseli? Postanowiłam to sprawdzić. I pojawił się pomysł odbycia stażu w Europarlamencie - mówi Partycja. Tematyką UE interesowała się już w liceum, czego efektem był, zdobyty w 2010 roku, tytuł laureatki etapu okręgowego olimpiady wiedzy o Unii Europejskiej.
Z Krosna pochodzi też Paweł Czeluśniak, obecnie student III roku ekonomii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalność - biznes międzynarodowy.
- Mój kierunek studiów przygotowuje mnie właśnie między innymi do pracy w instytucjach takiego rodzaju. Poza tym, już od czasów liceum interesowałem się polityką i socjologią - mówi Paweł Czeluśniak. - W liceum uczęszczałem do klasy pro-prawniczej i wówczas byłem przekonany, że to właśnie w tym kierunku potoczą się moje dalsze losy. Jestem pewien, że takie doświadczenie jak miesięczny staż w Brukseli personalnie dałoby mi bardzo dużo, dlatego będę walczył z całych sił, aby dopiąć swego.
Zwycięzcą konkursu w danym województwie zostanie osoba, która otrzyma największą liczbę głosów. Każdy użytkownik serwisu Facebook może zagłosować tylko jeden raz. Głosowanie będzie trwało do 30 czerwca 2013 r.