Nowy pojazd ratownictwa drogowego

Od wtorku (30.11) na wyposażeniu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie znajduje się nowy samochód ratownictwa drogowego. Ma służyć przede wszystkim do ratowania osób uwięzionych w autach, które uległy wypadkom.
Podczas uroczystości przekazania i poświęcenia nowego samochodu ratowniczego
Adrian Krzanowski

Lekki samochód ratownictwa drogowego na podwoziu renault mascott kosztował 308 tysięcy zł. Jego zakup sfinansowany został ze środków Komendy Głównej Straży Pożarnej w Warszawie (130 tys. zł), Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie (100 tys. zł), Urzędu Miasta (60 tys. zł) i Starostwa Powiatowego (20 tys. zł).

- Do tej pory na akcje ratownicze jeździły dwa samochody: samochód ratowniczy i gaśniczy. Samochody te uzupełniały się nawzajem. Pojazd, który otrzymaliśmy łączy w sobie obie funkcje: ratowniczą i gaśniczą - wyjaśnia mł. bryg. Paweł Gaj, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w krośnieńskiej straży pożarnej.

Mł. bryg. Paweł Gaj ma nadzieję, że auto będzie wykorzystywane jak najrzadzie

Pojazd może pomieścić 5 osób. Wyposażony jest w silnik o mocy 160 koni mechanicznych. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy. Ma też zamontowaną m.in. wciągarkę elektryczna sterowaną pilotem oraz maszt oświetleniowy z własnym agregatem prądotwórczym.

Samochód ma jeszcze zostać doposażony w sprzęt ratownictwa drogowego: nożyce, rozpieraki i poduszki pneumatyczne. - Znajdzie się tam też sprzęt z zakresu ratownictwa chemicznego, np. ubrania gazoszczelne. Będzie to wyposażenie, dzięki któremu będziemy mogli podjąć działania z różnego zakresu ratownictwa - mówi szef jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Samochód zostanie jeszcze doposażony m.in. o sprzęt do ratownictwa chemicznego

- Na dzień dzisiejszy jesteśmy odpowiednio wyposażeni - ocenia mł. bryg. Janusz Kawalec, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. - Jesteśmy przygotowani do skutecznego i efektywnego podejmowania działań ratowniczych na drogach. Komendant podkreśla, że na terenie powiatu znajduje się droga międzynarodowa, drogi krajowe oraz przejście graniczne w Barwinku. - Ruch tranzytowy jest coraz większy. Często w tym samym czasie mamy dwa wypadki. Dlatego cieszymy się z nowego samochodu, bo działania ratownicze będziemy mogli realizować jeszcze skuteczniej - dodaje.

Krośnieńscy strażacy otrzymali również agregat prądotwórczy oraz dwie pompy do pompowania wody silnie zanieczyszczonej, przy usuwaniu skutków powodzi i zalań.

Opis pojazdu:

  • Renault Mascott, kabina 5 osobowa, układ jezdny 4 x 2
  • silnik czterocylindrowy z zapłonem samoczynnym TDI o pojemności 2953 cm3, moc max 160 kM ), średnie zużycie paliwa 17 litrów na 100 km
  • mechaniczna skrzynia 6 biegowa (plus 1 w tył)
  • ABS
  • długość 7040 mm, szerokość 2160 mm, wysokość 2500 mm
  • masa własna 4050 kg, dopuszczalna masa całkowita 6500 kg
  • zamontowana wciągarka elektryczna sterowana pilotem o uciągu 3 500 kg
  • zbiornik wody o pojemności 1005 litrów, w tym zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 110 litrów
  • agregat wysokociśnieniowy o wydajności 250 l/min, 40 atm.
  • układ szybkiego natarcia z wężem na zwijadle o długości 80 m, max ciśnienie 40 atm. i wydajności 145 l/min, zasięg strumienia do 28 m przy prądzie zwartym
  • maszt oświetleniowy z własnym agregatem prądotwórczym 2,2 kW, reflektory 2 o mocy 1000 W, maksymalna wysokość reflektorów po rozłożeniu masztu 6,67 m
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)