Nowości w ofercie szkół: kontroler lotów i hutnik

Od jesieni w krośnieńskich szkołach ruszy nauka na nowych kierunkach: w "Mechaniku" kształcić będą przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego, a w ZSP nr 2 hutników, operatorów automatów i zdobników szkła.
- To zawody z dobrymi perspektywami - mówią o nowych kierunkach dyrektorzy szkół

Z "Mechanika" do Lufthansy?

Od września ZSP nr 3 w Krośnie ("Mechanik") wzbogaca ofertę kierunków związanych z branżą lotniczą. Do mechanika lotniczego i awionika dołącza technik lotniskowych służb operacyjnych.

Absolwenci tego kierunku będą gotowi do wykonywania zadań kontrolera ruchu lotniczego na lotniskach cywilnych i wojskowych. Ponadto zostaną przygotowani do zdobycia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania wielu zawodów w branży lotniczej. Chodzi w szczególności o służby operacyjne, w tym koordynatora ruchu lotniczego naziemnego i dyżurnego operacyjnego portu lotniczego, jak również służbę utrzymania lotniska i obsługę statków powietrznych – opisuje Bogdan Adamski, dyrektor "Mechanika".

W pierwszym roku naukę rozpocznie 18 uczniów. Przy ich rekrutacji placówka weźmie pod uwagę nie tylko wyniki egzaminu gimnazjalnego, ale zwróci szczególną uwagę na rezultaty osiągane przez kandydatów w matematyce, fizyce i języku angielskim.

Podczas zajęć w "Mechaniku" uczniowie będą natomiast korzystać z dwóch w pełni wyposażonych laboratoriów nawigacji i radionawigacji oraz samolotów, którymi dysponuje szkoła. Poznają także branżowy język angielski. Doświadczenie zdobywać będą z kolei podczas praktyk na krajowych i zagranicznych lotniskach, obsługiwanych przez Lufthansę – niemieckie linie lotnicze, z którymi "Mechanik" nawiązał współpracę.

Takie praktyki mogą się stać początkiem kariery zawodowej, ponieważ linie i porty lotnicze bardzo często rekrutują swoich pracowników właśnie z grona zdolnych i wyróżniających się praktykantów – opisuje perspektywy zatrudnienia po nowym kierunku Bogdan Adamski.

Działająca przy KHS szkoła szklarska została zlikwidowana kilkanaście lat temu, ze względów finansowych. Teraz ZSP nr 2 wraca do tradycji kształcenia w zawodach hutniczych

Hutniczy wielozadaniowiec

Od zamknięcia szkoły szklarskiej, czyli od kilkunastu lat, nikt w Krośnie nie kształci w zawodach związanych z hutnictwem szkła, jest nisza w tym zakresie i powoli zaczyna brakować specjalistów, a jest na nich zapotrzebowanie, zwłaszcza że huta cały czas pracuje. Hutnictwo jest więc zawodem z perspektywami – tłumaczy decyzję o uruchomieniu dwóch kierunków związanych z hutnictwem szkła Ewa Starowiejska, dyrektor ZSP nr 2 w Krośnie.

W technikum kształceni będą technicy technologii szkła, a w zasadniczej szkole zawodowej – operatorzy urządzeń przemysłu szklarskiego. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w szkole, zaś praktyczna nauka zawodu w Krośnieńskich Hutach Szkła (obsługa automatów) lub w Centrum Dziedzictwa Szkła (ręczne formowanie szkła oraz poprodukcyjna i artystyczna obróbka szkła).

Absolwenci tych kierunków, zwłaszcza technicy technologii szkła, będą kompleksowo przygotowani do podjęcia pracy w branży hutniczej. Będą znali się na ręcznym formowaniu szkła, obsłudze automatów i zdobieniu szkła – deklaruje Ewa Starowiejska.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)