Nowe tablice o zabytkach miasta

Na zabytkowych obiektach znajdujących się na Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna pojawiły się nowe tablice z informacjami dla turystów. Zawierają one krótkie teksty z opisem historycznych walorów tych budynków. Zastąpiły stare tablice, które czasy świetności dawno mają za sobą.
Likwidacja starych, zniszczonych już tablic Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Krosna

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna to 32 najbardziej wartościowe, historyczne obiekty naszego miasta. - Spacerując po tym szlaku turysta może się jak najwięcej dowiedzieć o historii, tradycji i kulturze Krosna - mówi Marta Rymar, specjalista ds. ochrony zabytków Krosna. Na szlaku znajdziemy więc Rynek, kamienice, muzea, kościoły, gmach Sądu, I LO, dawny budynek Towarzystwa Zaliczkowego, Kirkut, dom Leników, Mazurkiewiczów, cmentarz czy BWA.

Na wszystkich tych obiektach wiszą tablice, które zawierają podstawowe informacje o historii każdego z nich, ważnych osobach czy wydarzeniach z nim związanych. - Stan techniczny starych tablic, opisujących zabytki położone na Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna, był już krytyczny. Bardziej szpeciły niż zachęcały do zapoznania się z historią obiektu. Dlatego na wiosnę zapadła decyzja, że wymieniamy tablice na nowe - informuje Marta Rymar.

- Chcieliśmy, żeby nowe tablice były jak najtrwalsze, aby po 2-3 latach znów nie trzeba było ich wymieniać. Dlatego, zanim wybraliśmy ich formę, przeprowadzaliśmy wiele analiz, konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a także z miastami, w których podobne tablice już funkcjonują - kontynuuje. Dlatego też wzorce zostały zaczerpnięte od takich miast jak Warszawa, Wrocław, Toruń czy Bydgoszcz.

I tak powstały płyty z przezroczystego poliwęglanu, o grubości kilku milimetrów. Tak jak poprzednio, zamieszczono na nich najważniejsze informacje o obiektach i przetłumaczono je na język angielski i niemiecki.

Tak wyglądają nowe poliwęglanowe tablice

- Ideą projektu było, aby tabliczki nie konkurowały swym rozmiarem, formą czy kolorystyką z elewacją obiektu, ale dyskretnie wtapiały się w jej płaszczyznę. Powierzchnia elewacji, jej faktura i kolor stanowi tym samym naturalne tło dla zawartej na nich informacji - wyjaśnia specjalista ds. ochrony zabytków Krosna.

Wymianę tablic rozpoczęto od centralnego, najważniejszego punktu miasta - Rynku. - W obrębie murów Starego Miasta wymieniliśmy wszystkie tablice, pomijając te obiekty, w których trwają remonty, czyli budynek PWSZ i sądu - wylicza. Nowe tablice zawisły już m.in. na zabytkowych kamienicach, kościołach, muzeach, budynku Urzędu Miasta przy ul. Staszica i domu Lenika.

Projekt tablic wykonał społecznie artysta grafik Mirosław Rymar (na zdjęciu)

W tym roku wykonano połowę tablic, czyli 17. Pozostałe pojawią się na zabytkach na wiosnę przyszłego roku.

Uzupełnieniem trasy turystycznej Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna jest przewodnik o tej samej nazwie. Wzbogacony jest legendami i ciekawostkami historycznymi związanymi z przedstawionymi zabytkami. Przewodnik ten jest ciągle aktualny (nowe tablice znajdują się w miejscu starych). Można go nabyć w księgarniach, Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (Rynek 5) oraz Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego). W PIKT-cie dostępne są ponadto "Wycieczki po Krośnie", czyli bezpłatne plany tras wraz z mapką i opisem zabytków. - Można z nimi przejść po wszystkich punktach na szlaku i obejrzeć opisywane obiekty - mówi Marta Rymar.

Nowe tablice na obiektach zabytkowych to tylko jeden z elementów poprawy wizerunku naszego miasta. Jak nietrudno zauważyć, aktualnie na uliczkach dojazdowych do Rynku trwa właśnie wymiana infrastruktury podziemnej. Po zakończeniu tych prac, drogi te zostaną wybrukowane. Nowa nawierzchnia wraz z małą architekturą da tej części miasta klimatyczny, staromiejski charakter. Miasto stara się także o unijne środki na rewitalizację głównej płyty Rynku. Chodzi tu m.in. o wymianę donic, latarni, ławeczek, remont podcieni, doświetlenie Rynku i kamienic, uatrakcyjnienie studni oraz budowę traktów pieszych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)