Nordic walking: wiesz jak poprawnie chodzić?

Od kilku lat w Polsce panuje moda na chodzenie z kijkami, czyli tzw. nordic walking. Chętnych do takiej rekreacji nie brak też w Krośnie. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo chodzić. Aby widok krośnian ciągnących za sobą kijki był coraz rzadszy, Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Krośnieńskiego postanowiło wyedukować mieszkańców.
Chodzenie z kijkami ma sporo zalet, angażuje mięśnie, odciąża stawy

"Akademia rekreacji ruchowej pogranicza - przez sport i rekreację ku współpracy i integracji" to nazwa projektu, który realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Krośnieńskiego wraz z gminą Krosno, krośnieńską PWSZ, Fundacją Novi oraz słowackim stowarzyszeniem Skalna Hrana w Preszowie.

- Celem projektu jest wzrost jakości życia i promocja zdrowia wśród polsko-słowackiej społeczności pogranicza, w tym promocja aktywności sportowej osób niepełnosprawnych i osób starszych - wyjaśnia Grzegorz Półchłopek ze Stowarzyszenia Rozwoju Sportu Krośnieńskiego.

Stowarzyszenie chce skupić się na popularnej formie rekreacji zwanej nordic walking. To nic innego jak marsz ze specjalnymi kijami. Przez ostatnie lata forma ta zyskała wielu sympatyków, bo ma więcej zalet niż zwyczajny spacer w tempie. Stosowanie kijków wymusza bowiem większe zaangażowanie mięśni, co prowadzi do ich wzmocnienia. Nordic walking rozwija wytrzymałość ramion, spala więcej kalorii niż normalne chodzenie, ale przy okazji redukuje naciski na poszczególne partie ciała, odciąża stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Na 3 maja 2014 na stadionie lekkoatletycznym zaplanowano dużą imprezę - transgraniczne zawody nordic walking

W ramach projektu przeszkolona zostanie 30-osobowa grupa osób z Polski i Słowacji. Osoby te po ukończeniu 150-godzinnego kursu i pozytywnym przejściu egzaminu staną się instruktorami rekreacji ruchowej ze specjalnością nordic walking. Szkolenia ruszyły w miniony weekend (1-2.03).

Zdobytą wiedzę instruktorzy będą przekazywać dalej. - Zamiar jest taki, aby oni, tak jak animatorzy rożnych innych dyscyplin, oczekiwali na mieszkańców. Jak ktoś przyjdzie na stadion lekkoatletyczny, nauczą go jak prawidłowo chodzić z kijkami, aby efekty tego chodzenia były jeszcze większe. W ten sposób chcemy jeszcze bardziej wzmocnić zainteresowanie tą formą rekreacji - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Kto nie zamierza prosić o pomoc instruktora, a chciałby jednak zasięgnąć porady, będzie mógł skorzystać ze stworzonej specjalnie instruktażowej aplikacji mobilnej lub strony internetowej projektu www.krosnochodzi.pl. Tam umieszczone zostaną wszelkie informacje na temat prawidłowego uprawiania nordic walking, praktyczne porady, krótkie filmy szkoleniowe.

Twórcy projektu zadbali też o miejsce do chodzenia. - Na terenie Krosna i Preszowa powstaną ścieżki rekreacji ruchowej - informuje Grzegorz Półchłopek. W Krośnie trasa do chodzenia wytyczona zostanie wzdłuż brzegu Wisłoka w rejonie obiektów sportowych przy ul. Bursaki.

Nabyte umiejętności sympatycy chodzenia z kijkami będą mogli zaprezentować podczas transgranicznych zawodów nordic walking, które odbędą się 3 maja 2014 na krośnieńskim stadionie lekkoatletycznym.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)