Już po raz drugi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie (Mechanik) organizuje Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. W ubiegłym roku frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. - Aby wszyscy mogli obejrzeć to co przygotowaliśmy, byliśmy zmuszeni wydłużyć godziny otwarcia - wspomina Bogdan Adamski, dyrektor "Mechanika".
Szkoła organizuje festiwal wspólnie z bijącym rekordy popularności Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego przedstawiciele przywiozą do Krosna dwie wystawy: "Eksperymentuj" i "Tajniki Aerodynamiki". Będą też wystawy instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych oraz przedsiębiorstw, laboratoria nowoczesnych technologii, wykłady i warsztaty popularno-naukowe, wirtualne loty samolotem, wirtualna jazda samochodem, pokazy, eksperymenty. - Będą różne doświadczenia, w przeprowadzanie których będziemy chcieli zaangażować odwiedzających, aby nie byli tylko widzami, ale mogli też sami spróbować swoich sił - zapowiada dyrektor.
Podobnie jak rok temu festiwal będzie imprezą dwudniową (21-22.03), odbędzie się w obiektach Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii ZSP nr 3. - Chcieliśmy pokazać przy tej okazji nie tylko nasze nowoczesne laboratoria, ale również dodatkowy sprzęt, który przez ostatnie pół roku otrzymaliśmy. W skali kraju, na 12 podobnych szkół w Polsce, jesteśmy najlepiej wyposażonym Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Nowoczesnych Technologii w branży lotniczej - podkreśla Bogdan Adamski.
Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki adresowany jest głównie do młodzieży szkolnej (szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych), ale też dla wszystkich mieszkańców, młodszych i dorosłych. Pierwszy dzień - piątek przeznaczony będzie dla grup zorganizowanych, natomiast sobota będzie dniem otwartym. Wszelkie atrakcje tego dnia będzie można oglądać w godzinach od 9.00 do 14.00.
Podczas festiwalu swoją ofertę przedstawią Politechnika Rzeszowska oraz krośnieńska PWSZ. Główny nacisk położony zostanie na nowoczesne technologie. - Chcemy młode pokolenie wychowywać w przyjaźni do nowoczesnych technologii, aby jej się nie obawiali, tylko ją wykorzystywali na co dzień lub żeby związali z nią swoje kariery zawodowe. Chcemy, żeby młodzież zapoznawała się z zawodami związanymi z nowoczesnymi technologiami. Chodzi tu nie tylko o przyszłość firm, ale także rynku pracy. Żeby wybór przyszłego zawodu był świadomy - jeśli nie ten to inny, ale wybrany świadomie - dodaje dyrektor "Mechanika".
Przy okazji imprezy ZSP nr 3 chce mocno zaakcentować dwa nowo uruchamiane kierunki lotnicze: pilot szybowcowy i pilot turystyczny. Na potrzeby kształcenia w tych zawodach wybudowane zostaną kolejne laboratoria, ale też zakupione będą nowe samoloty, symulatory lotu. To jednak oferta nie tylko dla tych, którzy chcą latać. - To też trzeba rozumieć jako kwalifikację, umiejętność - jak kierowanie samochodem. Jak ktoś osiągnie wiek dojrzały, będzie prowadził działalność gospodarczą, to samolot stanie się środkiem komunikacji, taniejącym zresztą z roku na rok - wyjaśnia Adamski.
Szkoła chce przybliżyć też zawody technika mechanika i technika mechatronika, które występują w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki.
Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja pt. "Bądź bezpieczny na drodze" przygotowana wspólnie z Automobilklubem Małopolskim w Krośnie, strażą pożarną i pogotowiem. Prelegenci będą mówić m.in. o bezpieczeństwie na drogach, o tym jak zachować się podczas wypadku, udzielić pomocy poszkodowanym. - Wiedza na ten temat jest nikła. Będziemy więc pokazywać testy zderzeniowe, symulacje, metody udzielania pomocy. Chcemy tym tematem zainteresować młodzież - dodaje organizator festiwalu.