Do tej pory do krośnieńskiego szpitala trafiło już 35 sztuk specjalistycznego sprzętu medycznego, m.in. inkubator otwarty, aparat USG, aparat KTG, pompy infuzyjne oraz system wspomagania wentylacji noworodka. Zakupiono także zestaw do profilaktycznych badań ortopedycznych, który wykorzystywany jest w trakcie prowadzonych przesiewowych badań u dzieci.
- Na tym jednak jeszcze nie koniec - mówi Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna. - Oszczędności, które udało się uzyskać w postępowaniach przetargowych, pozwolą na zakup kolejnych 18 urządzeń na łączną kwotę 290 tysięcy złotych - podkreśla.
Będzie to m.in. USG z tzw. głowicami pediatrycznymi, który umożliwi krośnieńskiemu szpitalowi czynne uczestnictwo w programie wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci, 5 stanowisk do pielęgnacji noworodków z nagrzewaczem i wagą oraz aparatura do komputerowej oceny wad postawy. Sprzęt trafi do szpitala w połowie tego roku.
Zakup wszystkich urządzeń był możliwy dzięki projektowi realizowanemu przez Urząd Miasta w partnerstwie z województwem podkarpackim i norweską gminą Fjell. Dofinansowany jest w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 500 tys. euro, a dofinansowanie to ponad 400 tys. euro. Wkład własny Krosna i województwa podkarpackiego wynosi w sumie nieco ponad 76 tys. euro. Projekt realizowany będzie do końca tego roku.
Dosprzętowienie krośnieńskiego szpitala to główny, ale nie jedyny punkt realizowanego projektu. Prowadzone są badania profilaktyczne dla ponad 12,5 tys. dzieci i młodzieży. Łącznie wykonanych zostanie 39 tys. badań. Chodzi m.in. o badania ortopedyczne, wzroku i słuchu, spirometryczne i kardiologiczne.
Pozyskane dofinansowanie pozwoli także na przeprowadzenie akcji edukacyjnej dla dzieci i młodzieży krośnieńskich szkół i przedszkoli. Zajęcia rozpoczęły się już w szkołach ponadgimnazjalnych. - Łącznie przeprowadzonych zostanie ponad 5 tys. godzin zajęć lekcyjnych, poświęconych tematyce zdrowotnej, m.in. zdrowemu odżywianiu, higienie, umiejętnemu wykorzystaniu wolnego czasu, przeciwdziałaniu uzależnieniom oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach - wylicza Joanna Sowa.
W szpitalu realizowane są również zajęcia szkoły rodzenia. Dzięki projektowi - 135 par rodziców może z nich skorzystać bezpłatnie. Uczestnictwo w nich daje możliwość porodu rodzinnego. Szczegółowe informacje na temat zapisów na zajęcia można znaleźć na stronie Urzędu Miasta i Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.