Mają haka na raka

Młodzież z "Elektryka" aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję "Mam haka na raka". Chcą uświadomić mieszkańcom naszego miasta i okolic jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych.
Młodzież ma wiele pomysłów na przeprowadzenie akcji

Program "Mam haka na raka" ma na celu propagowanie wiedzy na temat chorób nowotworowych, a przede wszystkim na temat ich profilaktyki. Inspiracją do jego powołania są alarmujące statystyki onkologiczne, z których jasno wynika, iż mimo postępu wiedzy medycznej, z dekady na dekadę rośnie zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów złośliwych na całym świecie. W wielu krajach, w tym przede wszystkim w Polsce, dzieje się tak z powodu bagatelizowania zagrożenia chorobami onkologicznymi i niskiej frekwencji podczas badań profilaktycznych.

Do udziału w akcji "Mam haka na raka" zaproszeni zostali uczniowie wszystkich liceów ogólnokształcących w Polsce. W szkołach, które odpowiedziały na zaproszenie, powstały kilkuosobowe zespoły uczniów. Ich zadaniem jest jak najszersze propagowanie prozdrowotnych aktywności. Na najlepszych czkają nagrody.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie powstało aż 10 grup uczniów. Każda z nich szuka najciekawszych pomysłów na rozpropagowanie tematu.

Najpierw, w ramach programu młodzież wzięła udział w specjalnie zorganizowanych spotkaniach, których celem było jej merytoryczne przygotowanie do udziału w konkursie. - Przeprowadzono dla nas wykłady onkologiczne. Mówiono też o tym jak przeprowadzać takie kampanie społeczne - mówią członkowie zespołu nr 6.

Po spotkaniu szkoleniowym Karolina, Paweł, Kuba i Ola postanowili przekazać tę wiedzę w swoim środowisku. Jednym ze sposobów ma być apel, z którym młodzież zwraca się do mieszkańców naszego miasta. Oto jego fragment: "Według obecnych statystyk liczba zachorowań oraz umieralność w Polsce na choroby nowotworowe rośnie z roku na rok. Tylko w 2000 roku zmarło 80 000 osób. Prognozy na rok 2010 zapowiadają, że liczba chorych wyniesie 160 000 z czego umrze 100 000 osób właśnie na nowotwory. Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem, abyśmy sami zadbali o to, by te statystyki spadły do minimum. Wystarczy, że zgłosimy się do lekarza i zrobimy badania. Każdy z nas może je wykonać bezpłatnie. Nie bójmy się pytać i zgłosić na badania! Razem stawmy czoło rakowi!"

- Morfologia krwi, USG jamy brzusznej, zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej - to badania dodatkowe, na podstawie których można rozpoznać chorobę we wczesnym stadium. Zachęcamy również do przeprowadzenia badań przesiewowych, takich jak mammografia, cytologia, kolonoskopia - dodaje Karolina.

- Wielu ludzi myśli, że rak ich nie dotyczy, że ich to może nigdy nie spotkać. Chcemy im uświadomić, że nigdy nic nie wiadomo. Praktycznie każda z nas ma w rodzinie osobę chorą na raka. Prawdopodobieństwo, że my też będziemy chore wynosi aż 30 procent - mówią Asia, Natalia, Paulina i Julita, dziewczyny z zespołu nr 4 - również z "Elektryka". - Chcemy poprzez młodych ludzi dotrzeć do starszych osób. Tak, jak my chcemy wpłynąć na naszych rodziców, żeby poszli na badania - dodają.

Jakim sposobem chcą dotrzeć do społeczeństwa? Robią ulotki, opracowują plakaty, organizują spotkania w szkole. - Wybieramy się też do oazy młodzieżowej. Będzie tam dużo ludzi, więc warto to wykorzystać. Przygotujemy też specjalny internetowy blog - opowiadają dziewczyny.

Akcję, w której biorą udział uczniowie ze szkół średnich, popiera Grażyna Więcek, wiceprezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej. Fundacja od kilku lat pomaga osobom właśnie z chorobami nowotworowymi. - Cieszy mnie bardzo, że nie tylko my - lekarze i ludzie starsi, którzy wiemy co znaczy choroba nowotworowa - mówimy o tym. Cieszy mnie to, że mówią o tym też młodzi ludzie. Chcą zwrócić uwagę na problem, który dotyczy przecież także ich rówieśników - mówi.

Kolejny etap akcji "Mam haka na raka" dotyczył będzie profilaktyki raka piersi. Potem w ogólnopolskim głosowaniu zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu. Wygra zespół, któremu najlepiej i najszerzej uda się rozpropagować idę akcji. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany jako kampania ogólnopolska.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)