Krzesimir Dębski zadyryguje w Krośnie

W Krośnie szykuje się nowy festiwal muzyczny. Nie będzie na nim muzyki pop ani hip-hop, ale muzyka klasyczna. Do Krosna przyjedzie sam Krzesimir Dębski - legendarny polski kompozytor. Young Arts Festival już na przełomie czerwca i lipca w Krośnie.
Anna Nawrocka-Tełewiak i Bartłomiej Tełewiak - organizatorzy Young Arts Festival

Rozmowa z organizatorami festiwalu: Bartłomiejem Tełewiakiem i Anną Nawrocką-Tełewiak.

Skąd pomysł na organizację festiwalu akurat muzyki klasycznej?

Bartek: - Pomysł, jak to zawsze, narodził się z potrzeby. Potrzeby otwarcia ludzi, publiczności na muzykę klasyczną. Bardzo chcieliśmy „odczarować” to, jak jest postrzegana obecnie muzyka klasyczna. Mówi się o niej jako trudna, niedostępna, nudna… A czy faktycznie tak jest? Muzyka klasyczna ma w sobie bardzo dużo odcieni i właśnie tę różnorodność chcielibyśmy pokazać. Większość osób wciąż kieruje się stereotypami albo nigdy nie miała świadomego kontaktu z klasyką. Chcemy zmienić te poglądy, pokazać, że na koncercie muzyki instrumentalnej też można spędzić miło czas. Pokazać ją w nowej odsłonie, zmieniając percepcje zarówno muzyków, jak i publiczności. Udowodnić, że muzyka nie tylko może nas poruszyć, ale też rozbawić czy zaskoczyć!

Dlaczego w Krośnie?

Ania: - Obydwoje stąd pochodzimy. Krosno to dla nas synonim „domu”, to miejsce gdzie się wychowaliśmy, gdzie są nasi bliscy i przyjaciele. Choć na co dzień już od kilkunastu lat tutaj nie mieszkamy, to wciąż jesteśmy z nim bardzo związani. To właśnie tu spędzamy każde święta, czy dłuższy czas na wakacjach. Pewnego letniego wieczoru na krośnieńskiej starówce, wypełnionej gwarem rozmów toczących się w kawiarnianych ogródkach, zapragnęliśmy, by wydarzyło się tutaj coś wyjątkowego, coś co mogłoby pokazać piękno tego miejsca.

Ania jest PR-owcem, a ty muzykiem. Czy to połączenie pomaga przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia?

Bartek: - To dobra platforma współpracy. Ja jestem skrzypkiem i marzył mi się wakacyjny festiwal, który mógłby zagościć w wyjątkowych lokalizacjach, w które Krosno przecież obfituje. Ania ma w sobie niespożyte pokłady kreatywności, które mam nadzieję ożywią nieco skostniałą scenę polskich festiwali muzyki poważnej. Chcemy by mieszkańcy miasta zobaczyli muzykę poważną w nieco innym świetle. Jesteśmy szczęśliwi, że pomysł festiwalu spotkał się z uznaniem prezydenta miasta Pana Piotra Przytockiego, zaangażowaniem UM i kluczowych instytucji w mieście, a także całego grona sztandarowych krośnieńskich firm.

Jak będzie wyglądał festiwal?

Bartek: - Będą to dwa przedsięwzięcia: Young Arts Masterclass i Young Arts Festival, czyli połączenie kursów muzycznych oraz festiwalu. Krośnianie mogą się spodziewać różnorodności, bo w planach jest 6 koncertów wraz z wydarzeniami towarzyszącymi. Będą arcydzieła baroku w krośnieńskiej farze, polska muzyka wirtuozowska w CDS, kameralistyka w koncercie pedagogów otwierającym cały kurs i festiwal w RCKP. Dla widzów koncertu finałowego orkiestrą złożoną z najzdolniejszych młodych polskich muzyków zadyryguje sam Krzesimir Dębski. Szykujemy także na ten koncert miłą niespodziankę dla wszystkich mieszkańców ceniących sobie filmową twórczość pana Krzesimira, ale tego jeszcze nie możemy zdradzić.

W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne Young Arts Masterclass. Na czym będą polegały, kto może w nich wziąć udział?

Bartek: - Zapraszamy instrumentalistów – skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów, którzy ukończyli 16 lat. Czekają na nich zajęcia indywidualne i orkiestrowe. Młodzi ludzie będą się doskonalić pod okiem tej klasy muzyków jak: Szymon Krzeszowiec, Łukasz Błaszczyk - uznanych w Polsce i na świecie skrzypków, altowiolisty Piero Massy, który współpracuje z Teatrem La Scala w Mediolanie czy wiolonczelisty Roberto Trainiego, znakomitego włoskiego wirtuoza i pedagoga. Dodatkowo kursanci będą podnosić swoje kwalifikacje nie tylko na polu muzyki, ale też spotkają się z trenerami m.in. z zakresu prezentacji scenicznej czy autopromocji.

Kogo chcecie zaprosić na festiwal?

Ania: - W tak szerokim repertuarze każdy krośnianin znajdzie coś dla siebie. Wszystkie koncerty łączyć będzie unikalna atmosfera świeżości z racji udziału młodych kursantów oraz świetnych profesorów. Pamiętajmy też o porze, w której odbywać się będą koncerty - letnie wieczory kojarzą się z radością i wypoczynkiem - te dwie rzeczy chcemy w szczególności wzbogacić muzyką. Całość ma być podana w nowoczesny sposób, bo my wychodzimy z budynków „filharmonii”, chcemy być blisko widza!

Szczegóły oraz pełny program festiwalu na stronie www.youngarts.pl.

Young Arts Festival jest organizowany przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)