Ogólnopolskie Biennale Fotografii zorganizowano już po raz 7. - Od 2000 roku dokumentujemy jak Krosno się zmienia. Taki był zamysł naszego biennale - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W tym roku podtytuł konkursu brzmi "Miasto i ludzie - lubię to!". - Trochę z niepokojem otwieraliśmy koperty z nadesłanymi zdjęciami. Baliśmy się, że będą to bardzo typowe zdjęcia, ale efekty przeszły wszelkie możliwe granice w sensie interpretacji tego, jak miasto się lubi - dodaje Mańkowska.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 209 fotografii, w tym 27 cykli. Prace napłynęły z Krosna i okolic, ale też z Rzeszowa, Przemyśla, Łodzi, Torunia, a nawet Szczecina.
- Konkurs zgromadził pełne refleksji obrazy i ciekawie uchwycone chwile z życia mieszkańców. Swoją obecność zaznaczyły: tak zwana fotografia artystyczna, ale i bardzo dobra reporterka - mówi Bolesław Bajorski, przewodniczący jury. - Można śmiało stwierdzić, że nowych odkryć nigdy dosyć, a o Krośnie wciąż wiele jest jeszcze do opowiedzenia migawką obiektywu fotograficznego.
Grand Prix 7. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Miasto i ludzie - Lubię to!" zdobyła Justyna Siręga ze zdjęciem "Wakacje". Nie ukrywała zaskoczenia wygraną, bo jak skromnie przyznaje, w fotografii stawia pierwsze kroki. Nagroda motywuje ją jednak do zgłębiania tajników fotografowania.
W swoim zdjęciu uchwyciła zabawę młodzieży w skateparku. - Uwagę zwraca układ postaci i gra cieni. Ponadto, kto nie lubi wakacji, odpoczynku, relaksu, ruchu - mówi Justyna Siręga.
- Piękne jest to wszystko, co artyści zaprezentowali. Widać, że Krosno ich inspiruje. Z tych dzieł wynika jasno, że fotografując Krosno, autorzy z miłością odnoszą się do przedmiotu, który chcieli pokazać. Ten konkurs co roku uświadamia nam inne odcienie pejzażu Krosna - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna otrzymał Marcin Pawiński, natomiast Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta - Andrzej Świeboda. O kryteriach wyboru tych zdjęć mówi Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Krośnie: - Chodzi o to, żeby przedstawić piękno naszego miasta, abyśmy mogli fotografią pochwalić się przed całym światem. Jest wiele pięknych, artystycznych zdjęć, wzbudzających w nas krośnianach emocje, a które nie mają walorów promocyjnych miasta. My wybieramy zdjęcia, które potem znajdują się na materiałach promocyjnych miasta, co roku obiegają cały świat. Promują też autora.
Z kolei dyrektor Muzeum Rzemiosła przyznał nagrodę Katarzynie Warańskiej z Rzeszowa za cykl Krośnieńskie pejzaże: len - płótno, piasek - szkło, owoce - wino.
- Pewnego wieczoru wpadł mi do głowy pomysł zrobienia czegoś takiego. Generalnie zajmuję się fotografią krajobrazową, ale chciałam zrobić coś w domu, w studio, taki krajobraz wykreowany przez człowieka - mówi autorka. - Tak powstała praca łącząca się z symboliką Krosna: szkłem, winem i lnem.
Honorowe wyróżnienia
Klaudia Bilik - Krosno i ja!
Damian Krzanowski - Winni zasłużeni. Portius byłby z nich dumny z cyklu: Kulturalni
Damian Krzanowski - Stop laicyzacji i dyskryminacji. W obronie życia, rodziny i krzyża z cyklu: Z innej parafii
Mateusz Nowak - ...
Tomasz Okoniewski - dwie fotografie z cyklu: Z wieży i na wieżę przez pory roku
Andrzej Rułka- z cyklu: Za zasłoną
Katarzyna Warańska - cykl: Krośnieńskie pejzaże: len - płótno, piasek - szkło, owoce - wino
Zgodnie z zapowiedzią, na naszym profilu na Facebooku prezentujemy wybrane przez redakcję zdjęcia z tegorocznej edycji konkursu. Wybierzcie najciekawsze i zagłosujcie. Autor fotografii, która zdobędzie najwięcej głosów "Lubię to!", otrzyma voucher opiewający na kwotę 150 zł do realizacji w Zakładzie Fotograficznym "Foto Ekspres Busz". Będą też niespodzianki dla głosujących.
Wystawa prac 7. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii będzie czynna w Piwnicy PodCieniami do 31 stycznia.