Krośnianie też chcą do Europarlamentu

W najbliższą niedzielę (07.06) wybory do Parlamentu Europejskiego. W wyścigu do Brukseli z Podkarpacia stanęło 97 kandydatów. Wśród nich są także mieszkańcy Krosna i okolic. Przedstawiamy ich sylwetki.
Przejawy kampanii wyborczej w Krośnie były sporadyczne. Kandydaci ograniczyli się do plakatów i promocji w mediach

Z Krosna do Parlamentu Europejskiego startuje siedem osób. Wśród nich znajduje się jedna kobieta. Jest też jeden kandydat z okolicy - Korczyny. Większość ubiegających się o mandat poselski startowała już wyborach, czy to samorządowych, czy parlamentarnych. Udawało się tylko nielicznym. Teraz przystąpili do kolejnego wyścigu - tym razem do Brukseli. Oto oni.

Jerzy Borcz

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP

Ma 54 lata, urodził się w Krośnie, żonaty, ma dwie dorosłe córki. Z wykształcenia jest matematykiem, obecnie nauczycielem akademickim w PWSZ w Krośnie. W latach 1997-2001 senator RP. Dwukrotnie został wybrany radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego: w 1998 i w 2006 r. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Regionalnej oraz członka Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Od 2008 zajmuje stanowisko wicedyrektora oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie. Próbował startować w wyborach na prezydenta Krosna w 2002 i 2006 r. - bezskutecznie. W 2005 i 2007 bez powodzenia kandydował też w wyborach parlamentarnych z listy PO. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP.

Lista nr 9, poz. 4


Piotr Mieczysław Babinetz

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Urodził się i mieszka w Krośnie, ma 40 lat, kawaler. Historyk, autor wielu publikacji. Karierę polityczną rozpoczynał w KPN i Lidze Republikańskiej. W latach 1994-2002 radny miasta Krosna z ugrupowań prawicowych. 2002-2007 radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Znany z działań na rzecz odnowy Starego Cmentarza w Krośnie. Od 2007 poseł na Sejm RP, członek Komisji Kultury i Środków Przekazu. Członek Prawa i Sprawiedliwości.

Lista nr 10, poz.10


Grażyna Julia Szelc

Koalicyjny Komitet Wyborczy Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewic

Ma 58 lat. Mieszkanka Krosna, lingwistka, obecnie nauczycielka języka angielskiego, tłumacz języków obcych, radna Osiedla im. Markiewicza w Krośnie. Kandydatka w wyborach parlamentarnych do sejmu w 2007 roku. Członek Partii Demokratycznej-demokraci.pl.

Lista nr 7, poz. 8


Marcin Zych

Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy

Ma 34 lata, urodzony w Krośnie, żonaty, ma syna. Obecnie pracuje jako nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie oraz na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie. W 2007 roku bezskutecznie startował w wyborach do parlamentu z listy SLD. Członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Lista nr 6, poz. 10


Józef Jankowski-Mihułowicz

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

Ma 61 lat, urodzony w Krośnie, żonaty. Hutnik szkła. Właściciel Huty Szkła "Józefina" w Krośnie. Produkuje szkło ręcznie formowane. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych. Tygodnik Podkarpacie przyznał mu tytuł Człowieka Roku (1997). Pasjonat myślistwa. Nie należy do partii politycznej.

Lista nr 2, poz. 6


Józef Habrat

Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej

Ma 56 lat, żonaty, ojciec trzech córek. Ekonomista, działacz sportowy, prowadzi biuro rachunkowe. W 2002 i 2006 startował w wyborach samorządowych na prezydenta Krosna - bezskutecznie. Kandydat w wyborach do Senatu w 2005 r. Członek Samoobrony RP.

Lista nr 3, poz. 8


Marcin Krzysztof Turek

Komitet Wyborczy Libertas

Libertas

Mieszkaniec Krosna, nauczyciel przysposobienia obronnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu (2007) i Sejmiku Województwa Podkarpackiego (2006). Były członek Ligi Polskich Rodzin, obecnie nie należy do partii politycznej.

Lista nr 5, poz. 7


Paweł Piotr Gazda

Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej

Ma 23 lata, mieszkaniec Korczyny. Student trzeciego roku politologii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Członek Samoobrony RP.

Lista nr 3, poz. 10


Jak głosować

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego wybieramy w Polsce 50 posłów. Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który skończył 18 lat. Lokale wyborcze będą czynne od 8:00 do 22:00. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Głosujemy tylko na jedną, wybraną listę, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów. Głos będzie ważny także jeśli zaznaczymy nazwiska większej liczby kandydatów z tej samej listy, jednak pierwszeństwo uzyskania mandatu ma ten, którego nazwisko jest w pierwszej kolejności.

Jeśli znak "x" pojawi się obok kilku nazwisk z różnych list wyborczych - głos będzie nieważny.

Pełne listy kandydatów dostępne na www.pe2009.pkw.gov.pl

W Krośnie będzie można głosować w 26 obwodowych komisjach wyborczych. Tradycyjnie, większość lokali wyborczych mieści się w szkołach oraz siedzibach rad i zarządów dzielnic i osiedli. Głosować będą mogli także przebywający w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim - zarówno przy ul. Korczyńskiej, jak i Grodzkiej oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Nr 1 przy ul. Żwirki i Wigury.

Urząd Miasta Krosna organizuje dowóz do lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych. Osoby zainteresowane powinny skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Obywatela w Urzędzie Miasta Krosna pod nr tel.: 0-13 47 43 001 w dniu wyborów i umówić się co do godziny dowozu do lokalu wyborczego. Transport jest bezpłatny.

W czasie głosowania wyborcom niepełnosprawnym mogą w lokalu wyborczym pomagać inne osoby. Niewidomi, niesłyszący oraz ci, którzy nie są w stanie samodzielnie zagłosować na swojego kandydata, mogą przyjść z osobą towarzyszącą, która za nie postawi krzyżyk na karcie do głosowania. Może to zrobić także każda inna osoba poproszona o pomoc przez osobę niepełnosprawną, za wyjątkiem członka obwodowej komisji wyborczej i męża zaufania.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)