Działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej. Chodzi o prezentowanie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz o edukację młodej widowni. Sieć tworzą kina, które zobowiązały się przed Filmoteką Narodową do realizacji tych celów.
To, że kino z Krosna otrzymało status kina studyjnego w dużej mierze jest zasługą samych widzów, którzy bardzo licznie chodzą na czwartkowe seanse filmów Dyskusyjnego Klubu Filmowego 16 mm. - Nasze kino jest bardzo pozytywnie odbierane w Polsce na różnych imprezach filmowych - mówi Iwona Penar z kina KDK.
Kino KDK chce stać się miejscem, gdzie będzie można rozwijać zainteresowanie X muzą. W planach są przeglądy i imprezy filmowe, a w miarę możliwości spotkania ze znanymi reżyserami i aktorami.
Przystąpienie do sieci ułatwi dostęp do kopii filmowych i umożliwi projekcje ambitnych produkcji z tzw. górnej półki. - Są to filmy, których nie można zobaczyć na co dzień w repertuarze kina, ani ściągnąć z Internetu - mówi Iwona Penar.
Kino KDK chce, żeby na filmy przychodzili najmłodsi widzowie i właśnie z myślą o nich będzie prowadzona edukacja filmowa. Współpracę ze szkołami planuje rozpocząć w przyszłym roku. Uczniowie krośnieńskich szkół będą mogli uczestniczyć w przeglądach, warsztatach i wykładach o charakterze filmowym.
Program Sieci jest finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Filmotekę Narodową.
Pierwszy przegląd filmów w ramach Sieci Kin studyjnych odbędzie się już w grudniu br. Będzie to przegląd filmów czeskiego reżysera Jana Hrebejka.