Kapucyni w remoncie. Odsłaniają zabytkowe malowidła

Około roku potrwa remont kościoła kapucynów, którego głównym celem jest odsłonięcie zabytkowych malowideł wewnątrz świątyni. Prace kosztować będą ponad 3 mln zł, ale większość wydatków pokryją fundusze unijne.
Kościół kapucynów od kilkudziesięciu lat czekał na generalny remont

Kościół kapucynów przy placu Konstytucji 3 Maja to jeden z najważniejszych zabytków Krosna. Świątynia powstała na początku XIX w. Wewnątrz znajdowały się iluzjonistyczne malowidła, z przedstawieniami figuralnymi oraz architektonicznymi. Przez lata kilkakrotnie je "odświeżano" (ostatnio w 1976 roku), przez co zatraciły walory artystyczne, zwłaszcza oryginalną głębię polichromii.

Prace rozpoczęto kilka tygodni temu, ich głównym celem jest odsłonięcie oryginalnych malowideł z początku XIX wieku

Kapucyni od dłuższego czasu chcieli odsłonić oryginalną warstwę malarską. Na przeszkodzie stawały olbrzymie koszty prac konserwatorskich. - Gdybyśmy polegali na własnych środkach lub krajowych funduszach na tego typu prace, restauracja malowideł trwałaby możne nawet około 20 lat, a to byłoby niezmiernie uciążliwe. Pojawiła się jednak szansa na duże dofinansowanie z Unii Europejskiej, dzięki któremu wszystko możemy zrobić w miarę szybko i za jednym razem - mówi brat Michał Kiełbasa, gwardian klasztoru kapucynów.

W zeszłym roku zakończył się remont chóru klasztornego. Malowidła w pomieszczeniu wykonano w takim samym stylu jak te, które odsłaniane są w kościele

Całość remontu kosztować będzie 3,3 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne. Resztę parafia pokryć musi z własnych środków lub źródeł zewnętrznych, np. wsparcia od Miasta lub konserwatora.

Odsłonięcie XIX-wiecznej polichromii to najważniejszy, ale nie jedyny element prac. Kosztowne i czasochłonne będzie także odświeżenie elewacji i murów na placu przed kościołem.

Skala remontu jest bardzo duża, prace prowadzone są w środku i na zewnątrz

Dodatkowo kapucyni przeprowadzą remont instalacji elektrycznej, a także zainwestują w nowoczesne wyposażenie, m.in. system nagłośnienia z pętlą indukcyjną, ułatwiającą udział we mszy świętej osobom niedosłyszącym. Bracia zakupią również przenośną rampę, która pozwoli na wjazd do świątyni osobom na wózkach inwalidzkich.

Remont w większości sfinansowany zostanie ze środków unijnych

Choć dzięki dużemu dofinansowaniu prace uda się maksymalnie skrócić, wierni muszą się liczyć z utrudnieniami, które potrwają około roku. Przez ten czas zmniejszona będzie powierzchnia wewnątrz kościoła, bowiem z użytku wyłączona została znaczna część naw bocznych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)