Znajdujący się na wysokości 38 metrów taras widokowy na szczycie wieży farnej to doskonały punkt do podziwiania panoramy miasta i okolic. Teraz, dzięki zamontowanej we wtorek (6.06) lunecie, zwiedzający będą mogli lepiej przyjrzeć się poszczególnym elementom krajobrazu.
- Luneta z pewnością uatrakcyjni zwiedzanie wieży – mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła, które zarządza obiektem. - Sama przetestowałam już, jak działa. Największe wrażenie robi zbliżenie zamku Kamieniec, rezerwatu "Prządki" czy wiatraków.
Luneta ma 25-krotne zbliżenie, a jej głębia wynosi od 100 metrów do nieskończoności. - Widać wszystko to, co widzimy gołym okiem, tylko oczywiście w przybliżeniu – zapewnia Jacek Uniwersał z Żywca, wykonawca sprzętu. - Sprzęt pracować może w każdych warunkach – od upału po siarczysty mróz – gwarantuje.
Przez najbliższych 5 lat turyści korzystać mogą z lunety bez dodatkowych opłat. Jej zakupu dokonano bowiem w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu "Historia miast w nowoczesnej odsłonie". Krosno realizuje go wspólnie ze słowackim Presovem. Luneta to tylko jedno z przewidzianych w nim działań.
Jak informuje Ewa Mańkowska, innymi elementami projektu będą m.in. wirtualne gogle, przez które zobaczyć można będzie wirtualną rekonstrukcję Krosna z początków XX w., a także aplikacja na smartfony pozwalająca porównać dawny i obecny widok najważniejszych zabytków w obrębie starówki. Nowe atrakcje uruchomione zostaną na początku przyszłego roku.
Godziny otwarcia wieży farnej dla turystów oraz informacje dot. rezerwacji wycieczek znaleźć można tutaj.