Jak załatwiać urzędowe sprawy z domu?

Krośnieński magistrat wprowadza udogodnienia, dzięki którym pewne sprawy administracyjne możemy załatwić drogą elektroniczną - bez wychodzenia z domu. Póki co takich usług nie jest jeszcze wiele, ale ich liczba stopniowo będzie się zwiększać. By nie chodzić więcej do urzędu, trzeba iść ostatni raz - potwierdzić profil zaufany.
Niektóre sprawy podatkowe załatwimy bez konieczności wizyty w urzędzie

W urzędzie miasta działa już Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). To ogólnopolski system, za pomocą którego mieszkańcy - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu.

- Można załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca - mówi Maciej Gernand, sekretarz Miasta.

Aby skorzystać z tego udogodnienia, trzeba założyć tzw. profil zaufany. Co to jest? To metoda potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Działa jak nasz podpis, który dotąd odręcznie składaliśmy na dokumentach.

Profil zaufany to sposób na potwierdzanie tożsamości w systemach e-administracji

Założenie profilu zaufanego nie jest skomplikowane. Konieczna jest jednak jedna wizyta w urzędzie. Ale po kolei. Przede wszystkim należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Z niego wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego.

Następnym krokiem jest tzw. uwierzytelnienie profilu w magistracie. - Dokumentujemy przed urzędnikiem swoje dane osobowe. Są one porównywane z danymi wprowadzonymi do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego - wyjaśnia Maciej Gernand. - Na potwierdzenie danych mamy dwa tygodnie od wysłania wniosku. Po tym terminie znów trzeba będzie tę czynność powtórzyć.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego powstał w budynku urzędu przy ul. Lwowskiej 28a.

By korzystać z e-administracji, trzeba potwierdzić profil zaufany. Specjalny punkt powstał w urzędzie przy ul. Lwowskiej

Profil zaufany działa podobnie jak podpis elektroniczny, ale jest bezpłatny, a jego stosowanie nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Właściciel loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wysyła wniosek do urzędu.

Urzędy same decydują, które usługi będą świadczyły z wykorzystaniem profilu zaufanego. Póki co w krośnieńskim magistracie nie ma ich wiele - to przede wszystkim sprawy podatkowe:

  • zgłoszenie deklaracji dotyczącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - osoby fizyczne, przedsiębiorca,
  • zgłoszenie korekty deklaracji dotyczącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - osoby fizyczne, przedsiębiorca,
  • zgłoszenie wygaśnięcia obowiązku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - osoby fizyczne, przedsiębiorca,
  • dane o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości - osoby fizyczne (usługa wkrótce dostępna),
  • zgłoszenie wygaśnięcia obowiązku podatku od nieruchomości - osoby fizyczne (usługa wkrótce dostępna),
  • zgłoszenie powstania obowiązku podatku od nieruchomości - osoby fizyczne (usługa wkrótce dostępna), 
  • korekta informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - osoby fizyczne (usługa wkrótce dostępna),
  • korekta deklaracji na podatek od nieruchomości - osoby fizyczne (usługa wkrótce dostępna).

Można też złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. W tym celu należy ze strony MSW.gov.pl pobrać stosowny formularz, wypełnić go i wraz ze zdjęciem załączyć do wniosku wysłanego za pośrednictwem platformy ePUAP.

- Rozpoczęliśmy od podatków i dowodów, bo to są usługi masowe. To jest duża skala spraw. Ich załatwienie przez internet oznacza oszczędność czasu, mniej kolejek w urzędzie - tłumaczy Gernand. - Stopniowo będziemy udostępniać kolejne usługi - zapewnia. - Mamy nadzieję, że dzięki temu wzrośnie liczba chętnych do korzystania z systemu e-administracji.

Na razie profil zaufany założyło ponad 230 osób.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)