Każda instalacja solarna składa się głównie z baterii kolektorów słonecznych i podgrzewacza umieszczonego wewnątrz budynku. Kolektory są urządzeniem przetwarzającym promieniowanie słoneczne na energię cieplną. Ta zwykle gromadzona jest w zasobnikach (podgrzewaczach), z których następnie może być wykorzystana do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania.
Kolektory zazwyczaj są instalowane na dachu budynku, ale mogą być również zamontowane na ścianie lub na ziemi. - Najlepiej, żeby od południowej strony budynku była otwarta przestrzeń, żeby nie rosły drzewa. Wtedy kolektory będą odpowiednio nasłonecznione - podpowiada ekspert - Wiesław Dymacz, doradca techniczno-handlowy firmy Hetman-CB.
Firma ta jest koordynatorem tzw. "Zintegrowanego Programu Dotacji do 70% na Zakup Zestawów Solarnych". Współpracuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wieloma samorządami w Polsce. Ich mieszkańcom, którzy zdecydują się na montaż ekologicznych systemów solarnych, oferuje dofinansowanie.
W praktyce wygląda to tak. Doradca z firmy Hetman-CB dobiera optymalną instalację, biorąc pod uwagę potrzeby gospodarstwa, ale też zasobność kieszeni właściciela. Przygotuje dokładną wycenę dobranej instalacji oraz przedstawia wyliczenie kwoty dotacji. Jeśli strony zaakceptują warunki, podpisywana jest umowa, powstaje fachowy projekt instalacji.
Procedura finansowania wygląda z kolei następująco: na zakup i montaż zestawu solarnego inwestor najpierw musi zaciągnąć preferencyjny kredyt (lista banków udzielających kredytów w ramach tego programu znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - www.nfosigw.gov.pl). Wszystkie czynności konieczne do uruchomienia kredytu w imieniu inwestora wykonuje przedstawiciel Hetman-CB.
- Po uzyskaniu kredytu, firma lub upoważniony wykonawca przystępuje do realizacji, montażu instalacji zestawu solarnego - informuje Wiesław Dymacz. - Potem następuje podpisanie protokołu odbioru, który jest kierowany do banku. Na tej podstawie NFOŚIGW przelewa do 45 procent dotacji. Z kolei od firmy Hetman na konto beneficjenta spływa 25 procent dotacji. Tę kwotę beneficjent również może wpłacić do banku, aby zmniejszyć kredyt.
Dofinansowanie instalacji przez firmę jest możliwe dzięki specjalnemu funduszowi, który powstał na mocy porozumienia z Fundacją Poszanowania Energii.
Na dofinansowanie instalacji solarów może liczyć każdy mieszkaniec Krosna (lub wspólnota mieszkaniowa), który posiada akt własności nieruchomości.
Średni koszt instalacji i jej wydajność dla każdego gospodarstwa to sprawy indywidualne. Według relacji użytkowników, możliwa jest sytuacja, w której "darmowa" ciepła woda jest do dyspozycji domowników przez 5 miesięcy w roku.
Mieszkańcy, którzy zdecydują się na montaż instalacji, mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie, tym razem od miasta. - Mamy na ten cel w budżecie zarezerwowanych 50 tys. złotych, to oznacza 25 dofinansowań - informuje Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna. O otrzymaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń. - Jeśli będzie więcej chętnych, będziemy się starać zwiększyć tę kwotę w przyszłorocznym budżecie - dodaje.
- Dzięki instalacjom solarnym miasto nie odczuwa skutków zasilania w energię naszych domowych kotłowni paliwem stałym czy gazem. Efekt ekologiczny jest ewidentny, ale przez to obniżają się też koszty funkcjonowania gospodarstwa domowego. Szczególnie w sytuacji, kiedy możliwe jest dofinansowanie, taka inwestycja jest dość atrakcyjna - mówi Krzysztof Smerecki.
Spotkanie z przedstawicielem firmy Hetman-CB odbędzie się 15 marca (wtorek) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza przy ul. Kolejowej (o godz. 16.00) i Domu Ludowym w Suchodole przy ul. Grunwaldzkiej (o godz. 18.30).
Więcej szczegółowych informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Krosna przy ul. Staszica 2, pok. 15 a lub pod numerami telefonu 13 47 43 688, 13 47 43 666.