Na ostatniej sesji Rady Miasta (24.08) podjęto uchwałę, na mocy której radni wyrazili zgodę na ustanowienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie miasta. Chodzi o ponad dwa hektary terenu po upadłym przedsiębiorstwie Hydrobudowa SA, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały.
Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa w zarządzie Krakowskiego Parku Technologicznego SA, spółki zarządzającą Specjalną Strefą Ekonomiczną o tej samej nazwie. "Objęcie powyższego terenu przywilejami związanymi ze specjalną strefa ekonomiczną ułatwi proces inwestycyjny i przyczyni się do szybszego utworzenia co najmniej kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w Krośnie" - napisano w uzasadnieniu podjętej przez Radę Miasta uchwały.
Zainwestowaniem na tym terenie zainteresowany jest Cellfast SA - istniejąca od 1990 roku firma specjalizująca się produkcją węży ogrodowych. Prezes firmy Cellfast nie chciał zdradzić szczegółów inwestycji.
Proces utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie jest krótki. Nie wystarczy do tego uchwała Rady Miasta, na terenie którego ma powstać strefa. Decyduje o tym Rada Ministrów. Konieczna jest jednak zgoda miejscowych radnych. - To, że Rada Miejska wyraziła zgodę na utworzenie strefy, nie znaczy, że ta strefa już jest utworzona. Specjalną strefę tworzy, znosi, zmienia jej granice tylko Rada Ministrów w drodze rozporządzenia - wyjaśnia Zbigniew Piwka z Biura Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim.
W Polsce działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Powierzchnia, którą w skali kraju zajmują strefy jest stała. Oznacza to, że jeżeli na danym terenie powstaje strefa, zmniejsza się teren innej. Specjalne Strefy Ekonomiczne zostały stworzone w celu przyspieszania rozwoju gospodarczego polskich regionów, zwiększenia konkurencyjności produktów i usług, zagospodarowania majątku poprzemysłowego i infrastruktury oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
- Specjalne Strefy Ekonomiczne to instrument pomocy dla przedsiębiorców - mówi Zbigniew Piwka. - Jest to teren, na którym warunki do prowadzenia działalności gospodarczej są specjalne. Inwestor przez 5 lat może odliczyć sobie od podatku dochodowego 50-65 % - w zależności od regionu - kwoty na inwestycje w środki trwałe - wyjaśnia.
Na mocy warunków wynegocjowanych z Unią Europejską, Specjalne Strefy Ekonomicznej będą mogły funkcjonować w Polsce do końca listopada 2017 roku.