Decoupage. Papierowe ozdoby mogą być trwałe

Wystarczy dowolny przedmiot, trochę papieru i wyobraźni - tak powstają niepowtarzalne ozdoby. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów rękodzieła, których motywem przewodnim była technika decoupage.
Wykorzystując technikę decoupage każdy może stworzyć niepowtarzalną ozdobę

Jeszcze w gorącym okresie świąteczno-noworocznym (28.12) w Piwnicy PodCieniami odbyły się warsztaty decoupage pod tytułem "Obudź w sobie artystę". Zorganizowała je grupa pasjonatów rękodzieła 4handmade.pl.

Decoupage to nic innego jak technika zdobienia przedmiotów papierem. Ozdabiać w ten sposób można wszystko, od drewna, przez szkło, metal, po plastik. Do dekoracji można wykorzystać wszelkiego rodzaju papier, zarówno zwykłe, stołowe serwetki, jak i specjalnie do tej techniki dedykowane papiery ryżowe. W ruch mogą pójść także wycinki z gazet czy etykiety. Wszystko zależy od preferencji, pomysłu, wyobraźni.

- Zaprezentowaliśmy możliwości jakie daje nam ta technika. Przedstawiliśmy również decoupage jako technikę użytkową - taką, która pozwala na upiększanie przedmiotów codziennego użytku - mówi Aleksandra Krupa. - Rzemiosło artystyczne nie jest wymarłą dziedziną sztuki. Wciąż żyje i sprawia, że świat wokół nas staje się piękniejszy. Jesteśmy pewni, że przyjemniej jest kiedy otaczają nas niebanalne, własnoręcznie wykonane cudeńka.

Organizatorem warsztatów była grupa pasjonatów z 4handmade.pl

W warsztatach wzięło udział ponad dwadzieścia osób, co organizatorzy odbierają za sukces. W tym gronie dominowały kobiety, choć zdarzył się także rodzynek płci męskiej. - Chcieliśmy pokazać, że każdy może stać się artystą i tworzyć prace na wysokim poziomie. Decoupage jest techniką uniwersalną i dostępną dla każdego - dodają organizatorzy.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak przygotować przedmiot do zdobienia, jakie materiały są niezbędne, jak zaplanować ozdabianie i na co zwrócić uwagę podczas poszczególnych etapów tworzenia. Otrzymali konkretne narzędzia do pracy i praktyczne szkolenie z podstaw tworzenia techniką decoupage.

Przedmiotem zdobienia były drewniane przedmioty, np. czterokomorowe herbaciarki, które stanowiły prawdziwe wyzwanie. Kilka osób wzięło na warsztat jeszcze trudniejszy temat - m.in. chustecznik, tacę śniadaniową i skrzynkę na klucze.

W warsztatach wzięło udział około 20 osób

Jak sprawić, by papierowe dekoracje były trwałe? - Cały proces ozdabiania kończy się wielokrotnym lakierowaniem, w ten sposób przedmioty są zabezpieczone. Nawet jeśli wyleje się na nie woda lub chcemy przedmiot przemyć, zdobienie nie zejdzie - wyjaśnia Aleksandra Krupa.

4handmade.pl to czwórka młodych krośnian, którzy od początku 2013 prowadzą sklep internetowy z artykułami do rękodzieła. Od jesieni mają też stoisko w jednej z galerii handlowych w Krośnie.

- Skończyliśmy studia i wróciliśmy do Krosna. Chcieliśmy rozpropagować rękodzieło wśród krośnian. Wiemy, że w naszych okolicach jest trochę osób, które się tym interesują. Sami też się tym pasjonujemy i chcemy do tego zachęcić innych, pokazać, że to nie jest nic trudnego, wystarczy mieć chwilę czasu i zapał do pracy twórczej - przekonują członkowie 4handmade.pl.

Tak może wyglądać zwykła, drewniana herbaciarka

Planują już kolejne warsztaty obejmujące nie tylko technikę decoupage, ale także szereg innych - takich jak np. scrapbooking.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)