Ankieterzy zaczną składać wizyty krośnianom jeszcze w czerwcu. Będą pytać czym ogrzewamy swoje domu, ale też zakłady produkcyjno-usługowe. Celem całego przedsięwzięcia jest zebranie informacji dotyczących m.in. rodzaju i ilości stosowanego paliwa (np. węgla, gazu lub oleju), jego zużycia oraz mocy posiadanych urządzeń grzewczych.
- Zebrane w ten sposób dane pomogą w zidentyfikowaniu źródeł tzw. niskiej emisji - zanieczyszczeń powietrza, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pozwolą także określić jak wielu mieszkańców jest zainteresowanych wymianą swoich pieców na bardziej ekologiczne - tłumaczą w urzędzie miasta. - Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krosna do tego, aby poświęcili kilka minut na rozmowę z ankieterem i odpowiedzieli na krótkie pytania. Zebrane informacje mogą sprawić, że życie w mieście będzie zdrowsze, wzrośnie jego komfort.
Akcja inwentaryzacji prowadzona jest przez firmę ATMOTERM S.A. na podstawie umowy z Urzędem. Mieszkańcy mogą również wypełnić ankietę w wersji elektronicznej:
Piece, kotły, kominki lub popularne „kozy” opalane paliwem stałym, do którego należy m.in. węgiel i drewno, w znacznej mierze emitują wiele szkodliwych substancji do powietrza. Powstające w ten sposób zjawisko tzw. niskiej emisji, polegające na wprowadzaniu do powietrza w przestrzeni do wysokości 40 m nad ziemią szkodliwych substancji, wpływa nie tylko na pogarszanie się stanu środowiska, ale także zdrowia mieszkańców Krosna.
Znaczące ilości szkodliwych substancji emitowanych jest szczególnie wtedy, kiedy wykorzystywane paliwo nie jest zbyt dobrej jakości, a system grzewczy jest przestarzały. Kotły, które nie posiadają automatycznego podajnika paliwa stwarzają także okazję do spalania odpadów komunalnych, m.in.: opakowań składających się z wielu różnych materiałów, drobnych plastikowych części czy choćby lakierowanego drewna, które kiedyś służyło za krzesło.
Ponadto, temperatura spalania paliw w piecu domowym jest o wiele niższa niż ta, podczas której spalane są paliwa np. w ciepłowni. Spalanie, które zachodzi w niższej temperaturze jest niewystarczające i generuje szereg substancji toksycznych zatruwając powietrze, którym oddychamy. Te niezgodne z prawem działania niestety w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania związków szczególnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Cząstka pyłu zawieszonego PM10, której średnica jest 10 razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa z łatwością wnika w nasze pęcherzyki płucne. Substancje zawarte w pyle są niezwykle niebezpieczne i mogą się przyczynić do powstawania chorób układu oddechowego. Oprócz negatywnego wpływu na układ oddechowy, benzo(a)piren i inne węglowodory aromatyczne (tzw. WWA) zawarte w pyle rozprzestrzeniają się po całym organizmie.
Niska emisja jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astma).