Czarnorzeki: szusowanie w lepszych warunkach

Wyciąg narciarski w Czarnorzekach przechodzi gruntowną modernizację. Będzie zupełnie nowa stacja ze sztucznym zaśnieżaniem stoku. Sama trasa zostanie przedłużona, stok będzie przeprofilowany. Prace mają się zakończyć przed zimą.
Stok w Czarnorzekach w nowej odsłonie zobaczymy już tej zimy. Będą nowe urządzenia, powrócą konkursy w narciarstwie

Od blisko dwóch miesięcy trwają prace w Czarnorzekach, na należącym do Krosna stoku narciarskim. Firma M&K z Zakopanego ma za zadanie wybudować na stoku zupełnie nowy wyciąg: posadowić stacje i podpory wyciągu, zamontować nowe urządzenia.

Wyciąg był co prawda ratrakowany, ale funkcjonował tylko w odpowiednich warunkach śniegowych. Teraz będzie już mniej uzależniony od kaprysów aury. - Powstanie nowoczesna instalacja zaśnieżania. Wybudowane zostanie ujęcie wody na potoku, zbiornik wody, system pomp, rurociągów. Będą też armatki śnieżne - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. - Dzięki temu przedłuży się okres użytkowania stoku.

Stare urządzenia zostaną zastąpione zupełnie nowymi. Wszystko ma być gotowe przed zimą

Po modernizacji wyciąg zyska też nowoczesny system kasowo-biletowy z elektronicznym czytnikiem wejść. Wybudowana będzie ponadto nowa sieć elektryczna, która posłuży m.in. oświetleniu terenu, sterowaniu stacją i nagłośnieniu. Konieczne jest także wybudowanie schodów terenowych.

Stok ma długość 360 metrów, w 2003 roku został zmieniony nieco jego profil. Teraz też będzie przebudowany, a co najważniejsze - wydłużony. - Będzie dłuższy o około 100 metrów, minimum 80 metrów na samym zjeździe. Powstanie też łagodniejsza trasa dla dzieci - informuje Bronisław Baran.

Wraz z unowocześnieniem wyciągu mają powrócić imprezy, które dotąd były tam organizowane, m.in. mistrzostwa Krosna w narciarstwie alpejskim czy mistrzostwa klubów uczelnianych AZS PWSZ. - W ramach projektu będzie zorganizowana m.in. zimowa olimpiada z udziałem dzieci i młodzieży z Krosna, Świdnika i Preszowa. Chcemy też reaktywować trasy narciarstwa klasycznego biegowego, stworzyć trasy do nordic walkingu, jazdy na rowerach górskich. Mamy różne inne pomysły, zobaczymy, które uda się zrealizować - dodaje zastępca prezydenta.

Prace mają się zakończyć w listopadzie. Dotąd wyciąg należał do krośnieńskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nowy zarządzający zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Stok będzie wydłużony o około 100 metrów i przeprofilowany

Inwestycja kosztuje 3,8 mln zł. Miasto wykłada z własnej puli tylko 400 tysięcy złotych, większość to dofinansowanie z funduszy unijnych. W ramach tego samego projektu wcześniej wybudowany został Linowy Park Przygody w parku przy ul. Okrzei.

Miasto zdecydowało także o modernizacji istniejącego pawilonu magazynowego przy wyciągu. - Powstanie pawilon gastronomiczny, usługowy, z tarasem widokowym - zapowiada Bronisław Baran. Możliwe będzie też tam wypożyczanie sprzętu.

Konieczna jest budowa kanalizacji, studni oraz przyłącza wodociągowego do pawilonu. Prace te mają również potrwać do jesieni. Kosztować będą około 160 tysięcy zł.

Urząd Miasta chce, by wyciąg był też atrakcją w lecie, rozważa różne pomysły

Krosno otrzymało niedawno (14.06) tytuł "Sportowej Gminy", który przyznawany jest w ramach programu "Budujemy sportową Polskę". Wyróżnienie służy promocji samorządów, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie.

- Odbieram to jako docenienie naszego kierunku działania, tego co robimy w zakresie szklenia sportowego, poprawy infrastruktury sportowej, tworzenia warunków, aby aktywność mieszkańców była coraz większa - komentuje Bronisław Baran.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżnienie otrzymało 68 miast i gmin z całej Polski. Konkurs organizuje Polski Klub Infrastruktury Sportowej.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)