Co się wydarzy według sondaży

Jeśli wierzyć sondażom, Piotr Przytocki może wygrać wybory prezydenckie już w I turze, a związane z nim komitety kandydatów na radnych - Samorządne Krosno i Porozumienie Wyborcze - mogą uzyskać większość w Radzie Miasta. Socjologowie podkreślają jednak: jeśli wyborcy ci pozostaną w domu sądząc, że wygrana jest pewna, wynik wyborów może być zupełnie inny.

Portal postanowił dowiedzieć się, jakie są preferencje wyborcze mieszkańców Krosna. Na kilkanaście dni przed wyborami samorządowymi (12.11) wykonaliśmy dwa niezależne badania.

Pierwsze z nich dotyczyło wyborów prezydenckich i zostało zrealizowane na nasze zlecenie przez niezależną firmę z Rzeszowa. Ankieterzy firmy BD Center Consulting, która specjalizuje się w badaniach społecznych zadzwonili do losowo wybranych mieszkańców Krosna i poprosili o odpowiedź na kilka pytań.

Drugie badanie przeprowadziliśmy w portalu - ankietę przedwyborczą mógł wypełnić każdy zarejestrowany użytkownik naszego serwisu. Każda z osób mogła "zagłosować" na wybranego kandydata na prezydenta miasta, jak i na kandydata do Rady Miasta.

Publikujemy wyniki obu badań.

Sondaż telefoniczny

Sondaż telefoniczny został przeprowadzony w dniach od 27 października do 2 listopada 2006 r. na 700-osobowej próbie dobranej losowo. Błąd standardowy wynosi w takim przypadku 3,5%.

Zainteresowanie wyborami samorządowymi w Krośnie zadeklarowało 80% respondentów. Spośród nich zdecydowana większość (68,6%) przyznała, że słyszała o kilku kandydatach na urząd prezydenta Krosna, pozostali zaś (11,4%) przyznali, że słyszeli tylko o jednym kandydacie. Brak jakiejkolwiek wiedzy o wyborach samorządowych i startujących kandydatach zadeklarował co piąty respondent (20%).

Ponad połowa respondentów (52,5%) zadeklarowała, że na pewno weźmie udział w wyborach samorządowych. Dalszych 20% (co piąty respondent) deklarowała, że "raczej weźmie udział". Niechęć wobec wzięcia udziału w wyborach oznajmiło 20,1% ankietowanych. - Odsetek osób, które zadeklarowały, że na pewno pójdą do wyborów będzie stanowił najlepszą miarę rzeczywistej frekwencji wyborczej 12 listopada - twierdzą autorzy badań. Oznacza to, że w tym dniu możemy się spodziewać ok. 50% frekwencji.

Rozkład poparcia dla kandydatów na urząd prezydenta Krosna wskazuje, że mamy do czynienia z jednym zdecydowanym faworytem wyborów - obecnym prezydentem Krosna Piotrem Przytockim (48,2% poparcia). Poparcie dla pozostałych kandydatów, z wyjątkiem Jerzego Borcza (7,1% poparcia) - mieści się w granicach błędu statystycznego: Andrzej Kozioł - 3,2%, Andrzej Guzik - 1,0%, Józef Habrat - 0,5%, Adam Krzanowski - 0,5%. Zwraca uwagę bardzo duża liczebność wyborców niezdecydowanych - 39,5%.

W sytuacji, w której w wyborach samorządowych na urząd prezydenta Krosna wzięliby udział jedynie wyborcy zdecydowani i o ustalonych preferencjach wyborczych, zdecydowane zwycięstwo przypadłoby obecnemu prezydentowi Piotrowi Przytockiemu. Poparcie dla jego kandydatury sięga niemal 80%. Wynik taki wskazywałby na rozstrzygnięcie wyborów w I turze.

Poparcie dla pozostałych kandydatów (uwzględniające rozkład jedynie wyborców o ustalonych poglądach wyborczych) wygląda następująco: Jerzy Borcz - 11,8%, Andrzej Kozioł - 5,3%, Andrzej Guzik - 1,6%, Adam Krzanowski - 0,8%, Józef Habrat - 0,8%.

Skąd tak znaczącą przewaga obecnego prezydenta Piotra Przytockiego nad pozostałymi kandydatami? Ankieterzy zapytali krośnian o ocenę efektów czteroletniej kadencji obecnego prezydenta. Co czwarty respondent ocenił ten dorobek bardzo dobrze, niemal co drugi ocenił go dobrze. Ogółem 72% respondentów pozytywnie ocenia dokonania tej prezydentury. Negatywne opinie o dokonaniach obecnego prezydenta stanowią tylko 3,9% wszystkich.

- Piotr Przytocki jest mniej więcej tak samo popularny wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, ale z lekką przewagą kobiet. Popierają go osoby w różnym wieku i z różnym wykształceniem, z czego najwięcej z wykształceniem wyższym. Wśród potencjalnych wyborców Piotra Przytockiego są sympatycy niemal wszystkich partii - mówi Hubert Kotarski z BD Center Consulting, jeden z autorów badań.

Z badań wynika taż, że pozostali kandydaci są mocno uzależnieni od preferencji partyjnych swoich wyborców. Na przykład wyborcy Andrzeja Kozioła to w większości sympatycy PiS, Andrzeja Guzika - LPR-u, a Józefa Habrata - Samoobrony. Uwagę badaczy zwrócił specyficzny elektorat Jerzego Borcza. Kandydat krośnieńskiej Platformy Obywatelskiej na prezydenta Krosna ma więcej zwolenników wśród sympatyków LPR i UPR niż samej PO. Za to największe poparcie wśród potencjalnych wyborców PO ma Piotr Przytocki.

- Może to oznaczać, że wyborcy Platformy Obywatelskiej uważają, że osoba Piotra Przytockiego jest bliższa ich poglądom, niż Jerzy Borcz - kandydat na prezydenta miasta wystawiony przez PO - twierdzi Hubert Kotarski.

Sondaż internetowy

Sondaż przedwyborczy w portalu przeprowadziliśmy w dniach od 30 października do 3 listopada 2006 r. Ankietę wypełnić mogli tylko zarejestrowani użytkownicy portalu. Zrobiło to 275 osób. Nie jest to badanie reprezentatywne dla ogółu mieszkańców Krosna.

Na którego kandydata na prezydenta miasta oddasz swój głos?

Aż 83% osób, którzy wzięli udział w sondażu internetowym zadeklarowało poparcie dla Piotra Przytockiego. Na Jerzego Borcza (PO) i Andrzeja Kozioła (PiS) zagłosowałoby po 5% respondentów. Pozostali kandydaci nie uzyskaliby poparcia większego niż 2%.

Zapytaliśmy też internautów o preferencje wyborcze dotyczące kandydatów do Rady Miasta Krosna. 42% ankietowanych zadeklarowało, że odda swój głos na któregoś z kandydatów komitetu Samorządne Krosno 2006, a 14% na wybranego kandydata z komitetu Porozumienie Wyborcze. Duże poparcie dla tych komitetów może być związane z tym, że oba są związane z liderem sondażu prezydenckiego - Piotrem Przytockim.

Na kandydata na radnego którego z komitetów wyborczych oddasz swój głos?

Na trzecim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z 10%, PiS z 8% i kandydaci Lewicy z 6% poparciem. Samoobrona i Liga Polskich Rodzin mogą liczyć na 1-3% poparcia. Aż 15% respondentów nie zdecydowało jeszcze na kogo odda głos, jeśli chodzi o kandydatów na radnych.

Komentuje Hubert Kotarski z BD Center Consulting, współautor badań:
- Wyniki każdego badania społecznego mogą mieć wpływ na zachowania ludzkie i w tym przypadku też może tak być. Część wyborców popierających Piotra Przytockiego, widząc wyniki sondażu i wysokie poparcie dla niego, może się zniechęcić. Oni mogą pomyśleć sobie tak: "Przytocki ma duże poparcie, więc na pewno wygra. Mój głos nie będzie miał znaczenia" i 12 listopada zostaną w domu. Taka sytuacja miała miejsce kiedyś w Niemczech podczas wyborów parlamentarnych. Wszystkie sondaże dawały bezpieczną przewagę partii CDU. Wyborcy tej partii po prostu zostali w domu, stwierdzili, że zwycięstwo jest pewne. Wynik wyborczy był inny - wygrało SPD. To jest sygnał, że każdy głos coś znaczy, dlatego warto jest iść głosować.

Rzeszowska firma BD Center Consulting od 2001 r. specjalizuje się w badaniach społecznych oraz doradztwie personalnym i szkoleniach. Firma posiada profesjonalny zespół badaczy o znaczącym dorobku naukowym. Sprawną i rzetelną realizację badań zapewniają starannie dobrani i przeszkoleni ankieterzy.

Faktyczne wyniki wyborów samorządowych podawać będziemy "na żywo" podczas Wieczoru Wyborczego, który rozpocznie się o godz. 20.01 w dniu 12 listopada br. (niedziela).

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)