Ciekawe, ale nie dość dobre. Pomysły na miejską zieleń

11 prac z całej Polski wpłynęło na ogłoszony przez magistrat konkurs na urządzenie miejskich terenów zielonych. Pomysły są ciekawe, ale żaden z nich nie zasłużył na I miejsce, uznało jury. Zobacz te najlepsze.
Praca autorstwa Rafała Stemporowskiego - najlepsza ze zgłoszonych propozycji urządzenia terenów zielonych

Konkurs ogłoszono w lutym br. Dotyczył urządzenia skwerów u zbiegu ul. Niepodległości i Walslebena oraz Podkarpackiej i Pużaka, a także zieleńców w ciągu DK28 (wjazd na Osiedle Traugutta, skrzyżowanie Podkarpacka-Grodzka-Wyszyńskiego i skrzyżowanie obok Leroy Merlin) i przy ul. Mickiewicza.

Pomysły na ich urządzenie nadesłano z całej Polski. 11 prac, w których znalazły się koncepcje aranżacji wszystkich obszarów, oceniało jury złożone ze specjalistów z zakresu architektury krajobrazu, zieleni miejskiej i drogownictwa.

Na konkurs zgłoszono 11 prac, z różnych części Polski

W ocenie wzięto pod uwagę m.in. funkcjonalność i oryginalność rozwiązań, ich osadzenie w przestrzeni miejskiej, ochronę wartości krajobrazowych i przyrodniczych czy elementy edukacyjne. Ważnym kryterium były także koszty realizacji poszczególnych koncepcji.

- Zaproponowane aranżacje świadczą o wysokim poziomie i profesjonalizmie zgłoszonych projektów - to ogólne wrażenie komisji konkursowej, która w nadesłanych pracach dostrzegła szereg oryginalnych i nowatorskich rozwiązań.

Niestety, mimo pozytywnego całościowego wrażenia, w propozycjach zabrakło dopracowania szczegółów, m.in. rozwiązań biorących pod uwagę potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Mało uwagi poświęcono także urządzeniom związanym z rekreacją ruchową, np. miejscom do zimowej zabawy, oraz obiektom, które zapewniałyby cień.

Zdaniem jury żadna z koncepcji nie nadaje się w całości do wdrożenia. Magistrat chce jednak skorzystać z pewnych rozwiązań, które się w nich pojawiły

W związku z niedociągnięciami, jury nie zdecydowało się na przyznanie I miejsca. Zdaniem komisji żadna z prac nie zasługuje także na realizację w całości, choć, jak zadeklarowano, najciekawsze propozycje zostaną wykorzystane przy urządzaniu terenów zielonych.

Najlepszą propozycję przedstawił Rafał Stemporowski ze Szczecina. Doceniono w niej atrakcyjne i wielofunkcyjne rozwiązania, oraz lekkość i przejrzystość kompozycji. "Ocenę obniżają zbyt duże płaszczyzny utwardzone, nie zawsze uzasadnione powierzchnie betonowe, nietrafiona kompozycja roślinna na skwerze u zbiegu ulic Niepodległości-Walslebena" - czytamy w uzasadnieniu. Pracy przyznano II miejsce. Jej autor otrzymał w nagrodę 9 tys. zł.

Jury przyznało także dwa III miejsca (nagrody po 5,5 tys. zł) oraz trzy wyróżnienia (po 2,5 tys. zł). Na nagrody przeznaczono łącznie 27,5 tys. zł.

Konkursowe prace oglądać można w RCKP. Mieszkańcy mogą także wskazać, które ich zdaniem są najlepsze

Zgłoszone na konkurs projekty zobaczyć można do połowy czerwca na wystawie w RCKP. Magistrat prosi mieszkańców o wypełnienie ankiety oraz wskazanie ich zdaniem najlepszych koncepcji.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)