Gminny Punkt Odbioru Odpadów (GPOO) działa na terenie Krosna od lipca zeszłego roku. Mieści się przy ulicy Białobrzeskiej 108.
W GPOO przyjmowane są tzw. trudne śmieci, czyli odpady, których pozbycie się stanowi problem ze względu na ich rozmiary lub charakter. Do takich śmieci należą m.in. odpady wielkogabarytowe, zielone, budowlane i rozbiórkowe, a także zużyte opony, baterie, akumulatory przenośne, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz przepracowane oleje i chemikalia (farby, rozpuszczalniki itd. wraz z opakowaniami po nich).
Ich oddanie do GPOO nie wiążę się z żadnymi opłatami, gdyż śmieci przyjmowane są w ramach wnoszonych opłat za gospodarowanie odpadami. Dostarczając je do Punktu należy jednak okazać kod kreskowy, który mieszkańcy otrzymują wraz z workami na odpady oraz dowód osobisty (mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej) lub tylko dowód tożsamości (w przypadku zabudowy wielorodzinnej). GPOO przyjmuje bowiem wyłącznie odpady pochodzące z nieruchomości znajdującej się na terenie miasta Krosna, zamieszkałych przez osoby oddające je do Punktu.
Przed oddaniem, odpady powinny zostać posegregowane.
GPOO czynny jest od poniedziałku do soboty. W dni powszednie w godzinach 15:00-19:00, w soboty - 8:00-13:00. - Pierwsze podjeżdża się na wagę, potem trzeba pokazać dokumenty, a następnie udać się na miejsce składowania - opisują pracownicy punktu. Wyjątek stanowi trawa i odpady zielone, które nie są ważone.
Dziennie punkt odwiedza kilkadziesiąt osób, które zostawiają w nim ok. dwa kontenery odpadów. Najwięcej jest trawy i odpadów zielonych (w sezonie wegetacyjnym) oraz wielkogabarytowych.
Oddając odpady do punktu mieszkańcy mają pewność, że nie zanieczyszczą one środowiska - Większość trafia do specjalistycznych firm, które dokonują ich demontażu w odpowiednich warunkach. Tak jest chociażby z lodówkami, w których jest freon. Opony przerabiane są np. na wycieraczki do samochodów, a odpady wielkogabarytowe idą na produkcję paliwa alternatywnego - wyliczają w GPOO.
W przypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (tzw. elektrośmieci) istnieje również możliwość bezpłatnego ich oddania poza GPOO. Można to uczynić w każdą drugą sobotę miesiąca w punkcie zbierania, który ustawiany jest na parkingu przed budynkiem Urzędu Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a, w godzinach 9:00-14:00. Mieszkańcy mogą ponadto zgłaszać telefonicznie (pod numerem telefonu 22 22 333 00) chęć pozbycia się dużych elektrośmieci. Zostaną one odebrane z domu bezpłatnie.
Z kolei osoby, które nie mogą samodzielnie dostarczyć do GPOO odpadów budowlanych, wielkogabarytowych, zielonych lub popiołów, mogą skorzystać z płatnej usługi podstawienia pojemnika. Można ją zamówić w przedsiębiorstwie regularnie odbierającym odpady komunalne lub w jakimkolwiek innym, wpisanym do rejestru działalności regulowanej na terenie miasta Krosna. Lista takich przedsiębiorstw dostępna jest na stronie internetowej www.naszesmieci.krosno.pl.
Pod tym samym adresem sprawdzić można listę aptek prowadzących zbiórkę przeterminowanych leków oraz wykaz placówek oświatowych i instytucji kultury, w których pozbyć się można zużytych baterii i akumulatorów. I jedne, i drugie wrzucać należy do specjalnych pojemników.