Umiejscowiony w pobliżu ronda Solidarności obiekt w obecnym kształcie powstał na początku lat 90. XX wieku. Od 1992 roku jego właścicielem była Telekomunikacja Polska (w skrócie: TP S.A - potocznie: Tepsa). W 2013 roku przeszedł w ręce Orange Polska. Teraz spółka planuje go sprzedać za 8 mln zł.
- Od kilkunastu lat realizujemy strategię sprzedawania niepotrzebnych firmie nieruchomości, a uzyskane pieniądze przeznaczamy na inwestycje np. w rozbudowę sieci światłowodowej – tłumaczy Wojtek Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Obiekt składa się z pięciu połączonych ze sobą budynków o różnej powierzchni. – Sprzedajemy całość nieruchomości i nie chcemy jej dzielić. W naszej ocenie nowy właściciel może lepiej zarządzić projektem inwestycyjnym, jeśli będzie właścicielem całości – dodaje Wojtek Jabczyński.
Wewnątrz obiektu znajdują się różnorodne powierzchnie biurowe (m.in. sala konferencyjna, gabinety, czy pomieszczenia typu open space – miejsca charakteryzujące się jedną, wielką przestrzenią), a także pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne.
W poszczególnych budynkach funkcjonują różne firmy, m. in. Poczta Polska i biuro obsługi PGE (pisaliśmy o nim tutaj). Co dalej z najemcami? Kontynuowanie umów najmu większości z nich będzie zależało od nowego właściciela. Natomiast interesy Poczty Polskiej są zabezpieczone osobnymi umowami. Dzięki temu zachowa ona swoją dotychczasową siedzibę.
Budynek można zaadaptować według swoich potrzeb i wykorzystać na cele biurowo-usługowe. Trzeba jednak pamiętać, że znajduje się on na terenie zabytkowego Starego Miasta, więc podlega „Miejscowemu planu zagospodarowania przestrzennego Stare Miasto 1”. To oznacza, że niektóre działania, jak na przykład budowa dodatkowej kondygnacji, będą wymagały zgody konserwatora zabytków.
Akurat ja pamiętam tamte czasy i faktycznie tyle lat temu ten budynek wyglądał nowocześnie w dobie urzędowych "kwadratów", tak jak miało być nowoczesne przedsiębiorstwo TP czyli Telekomunikacja Krosno i obsługiwać całe województwo od bieszczad aż po Biecz. Dziś już budynek wyszedł z mody architektocznicznej, ale zarobi na tym Orange gdyż francuzi kupując Telekomunikacje Polską dostali infrastrukture kablową i takie budynki prawie za bezcen.
W głebi to nie jest budynek poczty, tylko budynek "Łączności" Z prawej widać kawałek starego budynku poczty.
Na zamieszczonej fotografii z roku 1967 budynek poczty już jest - widac go po prawej stronie oraz w głębi.
Architektoniczny potworek, niestety.
Ten budynek nadaje się chyba tylko na...hotel!