- Niska emisja to "niewidzialny truciciel" - mówi Paweł Kandefer z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna. - Jest to emisja szkodliwych pyłów i gazów pochodząca z kominów domów jednorodzinnych, kamienic.
Źródłem niskiej emisji jest spalanie paliw, przede wszystkim węgla w starych, często niesprawnych piecach i kotłach. Towarzyszy temu emisja zanieczyszczeń takich jak: pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek węgla, itp.
Wzorem innych polskich miast Krosno postanowiło stawić czoło problemowi, bo ten w mieście istnieje. Służby ochrony środowiska alarmują bowiem, że w sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza w Krośnie przekracza dopuszczalne normy.
- Tylko działania systemowe, zaplanowane i zorganizowane na terenie całego miasta mają szansę odnieść skutek i poprawić jakość powietrza w Krośnie - podkreśla Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału GK i OŚ.
Dlatego magistrat we współpracy z opolską firmą Atmoterm S.A. przygotowuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Na początek podejmowane są działania, które pozwolą określić jakich nakładów finansowych wymagałaby modernizacja ogrzewania w domach krośnian.
- Prowadzimy badanie ankietowe, dzięki któremu chcemy zebrać informacje o źródłach zanieczyszczeń oraz planowanych przez mieszkańców zmianach dotyczących systemu grzewczego w ich domach - informuje Krzysztof Smerecki. - Dane podane w ankiecie pozwolą nam poznać potrzeby mieszkańców oraz określić koszty realizacji zadań objętych programem.
- Ograniczenie niskiej emisji można osiągnąć poprzez likwidację indywidualnego źródła ciepła i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę kotła centralnego ogrzewania np. na kocioł gazowy, olejowy oraz zastosowanie alternatywnych źródeł ciepła takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła - wyjaśnia Paweł Kandefer. Istotne jest również utrzymanie w należytym stanie technicznym urządzeń i instalacji grzewczych oraz niespalanie odpadów w kotłach i piecach domowych.
- Realizacja programu przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście, zwiększenia komfortu życia i poprawy zdrowia mieszkańców, w szczególności dzieci i osób starszych, najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza - podsumowuje naczelnik. - Prosimy zatem o odpowiedź na kilka pytań. To zajmie zaledwie kilka minut, a nam pomoże podjąć właściwe działania.
Ankiety zbierane będą do końca marca. Można je wysłać pocztą na adres urzędu (ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno), złożyć osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańca.