Wielka fiesta balonowa jak zwykle będzie mieć miejsce podczas majowego weekendu. W tym roku będzie wyjątkowo długi, rozpocznie się już w piątek, 27 kwietnia, potrwa do 3 maja, choć dla wielu z pewnością jeszcze dłużej - do 6 maja. Najważniejsze wydarzenia imprezy pod hasłem "Balony nad Krosnem" to 13. Górskie Zawody Balonowe oraz występy gwiazd.
- Mam nadzieję, że 13. edycja imprezy będzie szczęśliwa. To jedna ze sztandarowych imprez Krosna, a program, który towarzyszy zawodom, jest bogaty i kosztowny. Liczymy, że przyciągnie do Krosna wielu turystów - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Gwóźdź programu to zawody balonowe (27.04-01.05). Ekipy mają czas na potwierdzenie swej obecności do 20 kwietnia. - Nigdzie zawody nie są robione z takim rozmachem, dlatego baloniarze chętnie przyjeżdżają do Krosna - mówi Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny zawodów balonowych. - Ponadto niewiele jest imprez tego typu w Polsce, które mają swoją edycję 13 lat z rzędu.
- W tym roku zawody odbywają się w szczególnym okresie, na niewiele ponad miesiąc przed wielkim futbolowym świętem jakim będzie Euro 2012 - dodaje Zygmunt Jerzyk. - Uznaliśmy za stosowne dokonać pewnych nawiązań do tego największego wydarzenia sportowego w historii Polski. Wspólnie z personelem sędziowskim na bieżąco ustalimy jak możemy "Balony nad Krosnem" upodobnić do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Z tej okazji będziemy też gościć gwiazdę - byłego reprezentanta Polski - Andrzeja Szarmacha, który jest ''maskotką'' Euro 2012.
Tegoroczna inauguracja (27.04) zawodów balonowych ze względu na planowaną przebudowę fragmentów nawierzchni Rynku nie odbędzie się na Starówce, ale na parkingu pod halą sportowo-widowiskową. Następnego dnia o świcie odbędą się już pierwsze konkurencje w powietrzu. - Zgodnie z tradycją z lat poprzednich wszystkie popołudniowe starty przewidziane są jako wspólny start z lotniska. Nie zawsze to wychodzi, bo jest to wprawdzie bardzo widowiskowe, ale z uwagi na bliskość startujących obiektów bardzo niebezpieczne, szczególnie przy mocniejszym wietrze - wyjaśnia Zygmunt Jerzyk. - Natomiast miejsca do startów porannych zawodnicy wybierają sami, ale chcielibyśmy, aby z różnych stron nadlatywali nad miasto.
Nie zabraknie też nocnych pokazów balonowych i innych atrakcji, w tym możliwości wzbicia się w powietrze balonem na uwięzi.
Jak co roku, na lotnisku wystąpią również gwiazdy sceny muzycznej. - To one ściągają największą ilość ludzi, dlatego skupiliśmy się na zespołach topowych - zagra: Afromental, Leon Hendrix, Blue Cafe, Wały Jagiellońskie i Rudi Schubert oraz krośnianin Robert Rozmus - wylicza Dorota Cząstka, dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
- Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal z Blue Cafe byli na zawodach balonowych już w ubiegłym roku i tak im się spodobało, że chcieli tu wystąpić. W tym roku też przyjadą wcześniej, by jeszcze pobyć na imprezie - dodał Zygmunt Jerzyk. Zdradził ponadto, że w Krośnie gościć będą: Tomasz Karolak, Piotr Polk, Michał Fajbusiewicz, Iwona Węgrowska i Zbigniew Buczkowski.
Inne atrakcje podczas "Balonów nad Krosnem" to m.in. "Munduriada", pokaz kawaleryjski czy kino 5d. Imprezie towarzyszyć będzie również konferencja transplantologiczna "Podziel się życiem", a w piwnicy PodCieniami wystąpi jeszcze obchodzący w tym roku 30-lecie pracy artystycznej Zbigniew Macias.
Organizatorzy zachęcają krośnian, by odwiedzając lotnisko wybierali spacer lub korzystali ze specjalnie uruchomionej miejskiej komunikacji, bo ze względu na prace na terenach inwestycyjnych przy lotnisku ilość miejsc parkingowych jest jeszcze bardziej ograniczona. - Na całej drodze dojazdowej do lotniska obowiązuje bezwzględny zakaz parkowania pod rygorem odholowania samochodu - przypomina Dorota Cząstka.
Na imprezę balonową nie można będzie przyprowadzać psów, bez względu na rasę. Problem będzie też z rowerami. - Postanowiliśmy wydzielić pewne miejsce na ich pozostawienie pod okiem ochrony, jednak trzeba pamiętać o tym, że zabezpieczenie tego roweru leży po stronie właściciela pojazdu - podkreślają organizatorzy.