Akcja "Wyprzedź raka" ruszyła 18 marca. Jest odpowiedzią na niski stan wiedzy Polaków oraz stale rosnącą liczbę zachorowań na raka jelita grubego. Ma na celu informować o bezpłatnych profilaktycznych badaniach kolonoskopowych w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Nowotwór jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną, jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Na rozwój choroby ma wpływ brak ruchu, zła dieta, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Wcześnie wykryty i odpowiednio leczony rak jelita grubego jest niemal całkowicie wyleczalny.
Na bezpłatne badania profilaktycznie mogą się udać osoby w wieku od 50 do 65 lat, a także osoby od 40 do 65 lat, jeżeli ktoś w najbliższej rodzinie chorował (choruje) na nowotwór jelita grubego. Osoby te mogą wykonać badania kolonoskopowe, pozwalające na wykrycie niepokojących zmian w jelicie grubym, a także na usunięcie wczesnych zmian przedrakowych, tzw. polipów-gruczolaków. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt końcówki endoskopu pokrytej żelem. Lekarz cały czas kontroluje wprowadzanie przyrządu za pomocą kamery zamieszczonej na kolonoskopie.
Każda osoba z grup ryzyka może przebadać się w ponad 70 ośrodkach na terenie całego kraju. Na Podkarpaciu - tylko w dwóch miejscach. Jednym z nich jest Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie. Badania wykonuje Pracownia Endoskopii mieszcząca się przy ul. Korczyńskiej 57. Szczegółowe informacje pacjenci otrzymają pod numerem telefonu: 0-13 436 41 10 wew. 244, (w godz. 7:00-14:30).
W ramach akcji "Wyprzedź raka" zostały utworzone specjalne infolinie (0 800 307 607 - bezpłatnie, 022 845 70 31 - wg stawek operatora) oraz strona internetowa www.wyprzedzraka.pl. Również tam zainteresowani otrzymają wszystkie informacje na temat bezpłatnych badań oraz profilaktyki i metod leczenia raka jelita grubego.