Do wspólnej zabawy Kapucyni zapraszają od godz. 14.00. Na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Kazimierza Wielkiego stanie pięć chat wybudowanych dokładnie tak, jak robi się to w Afryce. Każdy będzie mógł zajrzeć do ich wnętrza, sprawdzić, jak mieszkają i żyją Pigmeje. Dla odważnych przygotowana zostanie afrykańska przebieralnia, w której będzie można przymierzyć prawdziwą pigmejską spódniczkę i zrobić sobie w niej zdjęcie. Możliwa też będzie degustacja afrykańskich potraw: charakterystycznego miodu i manioku, który jest podstawowym pokarmem Pigmejów.
Przy Piwnicy PodCieniami wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tradycyjnego oraz nowoczesnego tańca afrykańskiego oraz w warsztatach bębniarskich prowadzonych przez czarnoskórego Ricky`ego-Lion`a z Konga. Zaś w samej Piwnicy PodCieniami będzie można zobaczyć eksponaty misyjne z wielu państw Afryki.
Krośnieńska Ciuchcia zabierze mieszkańców Krosna na niezwykłą podróż przez poszczególne atrakcje przygotowane w ramach akcji: Afrykę Nowaka (Dom Katechetyczny - klasztor Kapucynów), muzeum afrykańskie (Siostry Klawerianki - ul. Łukasiewicza), malowanie twarzy, przymierzalnie strojów pigmejskich, safari na quadach (teren przy hali sportowej, ul. Bursaki), aż do wioski pigmejskiej, w której będzie okazja skosztować kuchni Czarnego Lądu.
Po zmroku rozpocznie się impreza w świetle ognia i przy rytmach tam-tamów. Na scenie wystąpi: Maleo Reggae Rockers, Bongo Bongo oraz zespół Chłopacy. Szczegółowy plan imprezy w wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych.
Podczas niedzielnej imprezy na Rynku będzie można również wziąć udział w licytacji, a także porozmawiać z uczestnikami wyprawy podążającej śladami Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-36 samotnie objechał Afrykę. W ośmiu parafiach krośnieńskich będą głoszone homilie o afrykańskich misjach połączone ze zbieraniem datków na misje.
Zebrane w ten sposób pieniądze pozwolą na realizację kilku przedsięwzięć m.in. projekt i budowę szkoły z Nzoro w Kongo oraz zapewnienie wyżywienia i nauki dla 200 dzieci w parafii Ndim w Republice Środkowej Afryki.
Koszt projektu i budowy szkoły to ok. 120 000. - Chciałbym postawić w sumie cztery budynki. Trzy na potrzeby szkoły i jeden dla przedszkola. W każdym ze szkolnych budynków będą się mieścić po dwie klasy. Każda z sal lekcyjnych pozwala na przyjęcie 50 - 60 dzieci - mówi br. Robert Wieczorek od 17 lat na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej. - Poniżej będą boiska, z przeciwnej strony szkoły, chciałbym wybudować przedszkole - jeden budynek z dwiema salami dla najmłodszych. Powszechne doświadczenie bowiem uczy, że dzieci uczące się w zintegrowanej grupie rówieśników od 5-6 roku życia, później z naturalną łatwością kontynuują naukę w szkole.
Całoroczny koszt jednego posiłku dziennie dla 200 sierot, opłacenie im nauki i pensji dla nauczycieli - to 15.000 euro. W złotówkach to 60 tysięcy zł. - Z prostego wyliczenia wynika, że utrzymanie jednego osieroconego dziecka w szkole, zapewnienie mu jednego posiłku w ciągu dnia, umożliwienie nauki, zakup przyborów szkolnych i otoczenie go opieką nauczyciela kosztuje 1 zł dziennie - tłumaczy br. Robert Wieczorek.
Całkowity dochód ze wszystkich atrakcji Dnia Misyjnego S.O.S. Krosno dla Afryki przeznaczony zostanie na Kapucyńskie Misje w Afryce. Można też wpłacać dowolną kwotę na konto: Sekretariat Misyjny Braci Kapucynów, ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków, PKO BP: 97 1020 2892 0000 5502 0016 6371 z dopiskiem "SOS dla Afryki".
Organizacją akcji "S.O.S dla Afryki" Parafia Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie chce także uczcić 200-lecie konsekracji kościoła pw. Podwyższenia Krzyża.
Uwaga kierowcy! W związku z imprezą w niedzielę (11.09) od godz. 6.00 do poniedziałku (12.09) do godz. 6.00 pojawią się ograniczenia wjazdu na teren Starego Miasta. Ograniczenia nie będą dotyczyć mieszkańców Starówki, dostawców oraz organizatorów imprezy i artystów.
Zakaz ruchu na ulicach:
- Sienkiewicza od strony Placu Konstytucji dodatkowo na tym odcinku będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach,
- Ordynacka,
- Zjazdowa,
- Piłsudskiego od Ronda Solidarności w stronę Rynku,
- Pawła z Krosna.
Parkingi w obrębie starego miasta dostępne dla posiadaczy zezwoleń:
- przy ul. Portiusa i ul. Franciszkańskiej przeznaczone zostały dla mieszkańców Zespołu Staromiejskiego oraz osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe,
- naprzeciwko banku przy ul. Słowackiego będzie przeznaczony dla autokarów.
Ewentualny niezbędny ruch będzie prowadzony na ul. Piłsudskiego, Słowackiego, Rynek, Franciszkańską i w lewo na Sienkiewicza.